لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=73152 شناسه خبر: 73152

آیین سنتی آتش کشیدن خیام حسینی (ع) در آستانه‌اشرفیه

مراسم نمادین آتش زدن خیمه‌های اباعبدالله الحسین (ع) برای تصویر کشیدن اوج مظلومیت خاندان اهل‌بیت (ع) در آستانه‌اشرفیه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ شهرستان آستانه اشرفیه به‌عنوان چهارمین شهر مذهبی کشور هرساله و در ماه محرم به دلیل مراسمات مختلف و ورود هیئت‌های سینه‌زنی شاهد ورود عزاداران بسیار زیادی به جوار ملکوتی حضرت سلطان سید جلال‌الدین اشرف (ع) است که حال و هوای خاصی را به این شهر در این ایام می‌بخشد.

یکی بزرگ‌ترین مراسمات مذهبی و عزاداری ماه محرم در آستانه‌اشرفیه، آتش زدن خیام و برگزاری تعزیه در صحن حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف (ع) است که بعد از نماز ظهر عاشورا و با حضور سیل عظیمی از مردم عزادار برگزارشده و گوشه‌ای از غم واردشده به اباعبدالله الحسین (ع) و خاندان مطهرش را نشان می‌دهد.

در برگزاری این مراسم و آئین سنتی باسابقه ۱۰۰ ساله، بیش از ۶۰۰ نفر عوامل حضور دارند که‌ بعد از برپایی نماز باشکوه ظهر عاشورا خیمه‌های اهل‌بیت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را در میان غم و اندوه فراوان و خواندن مرثیه‌های سنتی به‌طرف حرم سید جلال‌الدین اشرف (ع) به حرکت درآورده و در صحن حرم قرار می‌دهند.

هر یک از عوامل شرکت‌کننده در این مراسم نقشی را بر عهده داشته و یک گروه هنگام حرکت خیمه‌ها لباس اشقیا بر تن کرده، گروهی دیگر با همراه داشتن گرز آهنین آماده آتش زدن خیمه‌ها بوده و گروهی دیگر طفلان اباعبدالله الحسین (ع) و خیمه‌ها را به سمت حرم همراهی می‌کنند.

مهم‌ترین هدف از برگزاری مراسم سنتی آتش زدن خیمه‌های اهل‌بیت امام حسین (ع) نشان دادن مظلومیت سرور و سالار شهیدان و ستمگری سپاه یزید است که برای نشان دادن این امر عده‌ای مشعل‌های آتش در دست گرفته و عده‌ای دیگر با نواختن شیپور و طبل جنگ این شقاوت اباعبدالله الحسین (ع) را نشان می‌دهند.

در مراسم تعزیه امام حسین (ع) فردی با عنوان نقش حضرت علی‌اکبر (ع) به یاد دلاوری و رجزخوانی‌های حضرت علی‌اکبر، به رجزخوانی پرداخته و با جنگیدن نمادین با سپاه کفر بخشی از دلاوری‌های شاهزاده علی‌اکبر را نشان می‌دهند و‌ بعد از به شهادت رسیدن این حضرت، عده‌ای با عنوان جوانان بنی‌هاشم به وسط میدان آمده و جنازه علی‌اکبر را بر دست گرفته و مداحی سنتی جوانان بنی‌هاشم بیایید علی را بر در خیمه رسانید سر می‌دهند که حال و هوای معنوی خاصی به حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف (ع) می‌بخشد.

سپس در پایان تعزیه و مراسم مذهبی که با  شهادت حضرت علی‌اکبر به پایان می‌رسد، لشکر عمر بن سعد با دستور شمر بن ذی‌الجوشن لعنت الله، خیمه‌های اهل‌بیت (ع) خیمه‌های نمادین اهل‌بیت امام حسین را به آتش کشیده و گوشه‌ای از حمله اشقیا و یزیدیان را به اهل‌بیت مظلوم امام حسین (ع) نشان می‌دهند.

در پایان این آئین و مراسم مذهبی دوستداران اهل‌بیت (ع) به دور خیمه‌های در حال سوختن اهل‌بیت امام حسین (ع) حلقه‌زده و با نوای حسین حسین در غم سرور و سالار شهیدان به عزاداری می‌پردازند.

مراسم مذهبی آتش زدن خیام امام حسین (ع) که هرساله در جوار ملکوتی حرم مطهر حضرت سلطان سید جلال‌الدین اشرف (ع) برگزار می‌شود یکی از بزرگ‌ترین مراسم مذهبی نمایشی کشور است.

پذیرفتن نقش علی‌اکبر تحول بزرگ زندگی من

بازگیر نقش که حضرت علی‌اکبر (ع) در این تعزیه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه حضرت علی‌اکبر باید برای جوانان و امثال من الگو شوند، اظهار کرد: حضرت علی‌اکبر در رشادت، ایمان و دلاوری دارای چنان شخصیتی بود که ایشان را شبیه‌ترین فرد به پیامبر می‌دانستند.

سید ابراهیم نور حسینی با اشاره به چگونگی پذیرفتن نقش علی‌اکبر در تعزیه روز عاشورا آستانه‌اشرفیه گفت: زمانی که این نقش برای بازی کردن در تعزیه بهمن پیش آن شد ابتدا برای پذیرفتن آن اکراه داشتم زیرا از شخصیت بالای حضرت علی‌اکبر آگاه بوده و بازی در این نقش را در خود نمی‌دیدم.

وی با اذعان به اینکه پذیرفتن نقش علی‌اکبر تحول بزرگی در زندگی من ایجاد کرده است، تصریح کرد: تبعیت از شخصیت ایشان باعث رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی می‌شود و پذیرفتن نقش علی‌اکبر بسیار در زندگی فردی من تأثیرگذار بود است.

بازیگر نقش علی‌اکبر بازی در این نقش را سعادتی بزرگ برای خود قلمداد کرد و افزود: حس می‌کنم که پروردگار با پیشنهاد دادن بازی در نقش علی‌اکبر به بنده نگاه ویژه‌ای به من کرده است زیرا بازی در این نقش سعادت بسیار بزرگی می‌خواهد.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2