لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=72036 شناسه خبر: 72036

اعضا و رئیس شورای شهر آستانه‌اشرفیه متفق‌القول نیستند/اعضای شورا به وظایف قانونی خود آگاهند؟

با اینکه رئیس شورای اسلامی آستانه‌اشرفیه معتقد است اعضای شورا نباید تشکیلات جداگانه‌ای برای خود قائل شوند و به فکر حل مشکلات شهرستان باشند اما اعضای شورا از قانونی یا عدم قانونی بودن این مسأله اظهار بی‌اطلاعی کرده و همچنان بر این امر اصرار دارند.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ رئیس شورای اسلامی آستانه‌اشرفیه در این‌باره در گفت‌وگو با خبرنگار آستان خبر با بیان اینکه وظیفه شورای اسلامی سیاست‌گذاری در سطح محلی است، اظهار کرد: مهم‌ترین وظیفه شورای اسلامی نظارت و سیاست‌گذاری در سطح ملی و دستگاه‌های ذیربط است که باید به این وظیفه خود به‌درستی عمل کند.

ابراهیم نجفی اسپیلی با اشاره به وجود اتاق جداگانه برای اعضای شورای اسلامی گفت: اعضای شورای شهر برای بهتر عمل کردن به وظایف خود باید در مکانی که در شهرداری تهیه‌ شده سکونت پیدا کنند تا دسترسی مردم به منتخبان خود در شورای اسلامی راحت شود.

وی با اذعان به اینکه اعضای شورا نباید برای خود تشکیلات جداگانه ایجاد کنند، تصریح کرد: وجود اتاق جداگانه برای اعضای شورا نباید باعث شود تا آن‌ها برای خود تشکیلات جداگانه شکل داده و به کارها رسیدگی کنند که در حال حاضر به‌غیر از دو عضو شورا که دارای اتاق و تشکل مستقل هستند هیچ‌ یک از دیگر اعضای شورا چنین کاری را انجام نداده‌اند.

رئیس شورای اسلامی آستانه‌اشرفیه با تأکید بر اینکه اعضای شورا نباید امور خلاف قانونی را دنبال کنند، بیان کرد: در فضای مجازی اخیراً مسئله‌ای به‌عنوان رسیدگی برخی از اعضای شورا به پرونده‌های افراد خاصی منتشر شد که بنده آن را تائید و یا تکذیب نمی‌کنم و‌ باید بررسی‌های لازم انجام شود اما اگر مدارکی در دست باشد باید مراجع قانونی و ذی‌صلاح ورود کرده و به این موارد رسیدگی کنند.

نجفی با اعلام راه‌اندازی سامانه پرداخت عوارضی افزود: برای جلوگیری از برخی اقدامات سامانه پرداخت عوارضی به‌صورت الکترونیکی و ورود به سامانه در دستور کار شورا قرار دارد که ظرف بیست روز آینده تصویب‌شده و به‌زودی اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به حضور اعضا در جلسات کمیسیون‌های خاص گفت: حضور اعضای شورا به‌طور مستمر در شهرداری و شورا الزامی نیست اما باید در کمیسیون‌های خاص خود و جلسات عادی شورا حضور دائم و فعال داشته و به مسائل رسیدگی کنند.

داشتن دفتر جداگانه ایراد قانونی ندارد

نائب رئیس شورای اسلامی شهرستان آستانه‌اشرفیه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار آستان خبر با بیان اینکه اعضای شورا می‌توانند برای خود اتاقی برای حل مشکلات مردم تعبیه کنند، اظهار کرد: در بیشتر شهرهای استان و کشور اعضای شورا برای خود اتاق جداگانه برای ملاقات عمومی دارند تا بتوانند به‌راحتی با مردم و کسانی که به آن‌ها رأی داده‌اند صحبت کرده و مشکلاتشان را برطرف کنند.

نرجس محمد دوست با اشاره به انتظار مردم از اعضای شورای شهر گفت: بنده به‌عنوان تنها بانوی عضو شورا، نماینده قشر بانوان بوده و باید به مشکلاتشان رسیدگی کنم و برای انجام این کار باید یک دفتر برای خود داشته تا بتوانم به این امور رسیدگی کنم.

وی با اذعان به اینکه داشتن دفتر جداگانه ایراد قانونی ندارد، بیان کرد: بنده با اطلاعاتی که دارم داشتن اتاق جداگانه برای اعضای شورا منع قانونی ندارد زیرا تنها هدف از این اتفاق دیدار با مردم است ضمن اینکه هزینه رئیس دفتر این اعضا توسط خود عضو شورا پرداخت می‌شود.

نائب رئیس شورای اسلامی آستانه‌اشرفیه با تکذیب حل پرونده‌های برخی از افراد خاص توسط اعضای شورا گفت: کار اعضای شورای شهر نظارت بر عملکرد شهردار و کمک به مردم در حیطه وظایف قانونی خود است و در خارج از قانون هیچ کاری در شورا انجام نمی‌شود.

تخفیفات پرونده‌ها باید بر اساس قانون اجرایی شود

یکی از اعضای شورای اسلامی شهرستان آستانه‌اشرفیه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار آستان خبر با بیان اینکه در قانون مطلبی با عنوان حق حضور اعضای شورا در ساختمان این شورا وجود ندارد، اظهار کرد: طبق قانون اعضای شورا بابت حضور در جلسات شورا حق الجلسه می‌گیرند ولی هیچ جای قانون اشاره‌ای به‌حق حضور نشده، بنابراین؛ باید اعضا شورا به این امر توجه کنند.

یوسف دوست جلالی با غیرقانونی دانستن داشتن دفتری مجزا برای اعضای شورا گفت: در هیچ بند از قانون اشاره‌ای به دفتر داشتن اعضای شورا اشاره نشده است زیرا دفتر داشتن نیاز به امکانات شهرداری دارد و این کار نمونه بارز حیف ومیل کردن بیت‌المال است.

وی با تأکید بر اینکه تمام جلسات شورا باید در ساختمان اصلی برگزار شود، بیان کرد: تصمیمات شورا باید در جلسات رسمی گرفته‌شده و کمیسیون‌های تخصصی شورا نیز باید جلسات خود را در ساختمان اصلی برگزار کنند.

عضو شورای اسلامی شهرستان آستانه‌اشرفیه با اشاره به اختصاص یک اتاق به‌ برگزاری جلسات کمیسیون شورا در دفتری جداگانه تصریح کرد: در دوره‌های قبلی شورا یک دفتر را به برگزاری جلسات تخصصی کمیسیون‌ها اختصاص داده بودند اما نباید هر عضو شورا یک دفتر جداگانه و مخصوص به خود داشته باشند و برای خود رئیس دفتر انتخاب کنند و‌ حقوقش را از منابع نامشخص تأمین کنند.

رؤسای دفتر اعضای شورا از کجا انتخاب می‌شوند؟

دوست جلالی با بیان اینکه نهادهای نظارتی باید به مسئله داشتن رئیس دفتر داشتن بعضی از اعضا شورا ورود کنند، تصریح کرد: وقتی یک عضو شورا برای خود دفتر انتخاب می‌کند اموال شهرداری را در آن دفتر مستقر کرده و فردی را رئیس دفتر خود می‌کند که هیچ‌گونه ارتباطی با شهرداری ندارد، بنابراین؛ اگر اموال و اسنادی از آن دفتر کم شود چه کسی باید پاسخگو بوده و جواب مردم را می‌دهد، لذا از مسؤولان درخواست دارم به این مسئله توجه کنند.

وی با تأکید بر لزوم توجه اعضای شورا به رعایت قانون افزود: مردم به اعضای شورا رأی دادند تا حافظ قانون بوده و به جامعه خدمت کنند و هیچ‌یک از اعضای شورا نباید فراتر از قانون رفتار کنند.

عضو شورای اسلامی آستانه‌اشرفیه با اذعان به اینکه باید در تخفیفات شهرداری قانون را اجرایی کنیم، بیان کرد: اگر قرار است تخفیفی به پرونده‌ها داده شود باید در چارچوب قانون بوده و همه مردم یکسان از این قانون استفاده کنند نه اینکه اعضای شورا واسطه بین شهردار و فرد صاحب پرونده شوند.

تکذیب درخواست اعضای شورا از شهردار برای تخفیف قیمت پرونده‌های شهرداری

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهرستان آستانه‌اشرفیه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار آستان خبر با بیان اینکه تمام اعضای شورا در اکثر شوراهای کشور دارای اتاق هستند، اظهار کرد: اگر مردم به شوراهای دیگر شهرها مراجعه کنند خواهند دید که اکثر اعضای شورا در کشور برای حل مشکلات و دیدار با مردم برای خود اتاقی جداگانه دارند که این مسئله مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

علیرضا تربیعی با اشاره نحوه پرداخت حقوق رئیس دفتر برخی از اعضای شورای آستانه‌اشرفیه گفت: بعضی از اعضای شورا چون به‌طور دائم در دفتر خود در شهرداری حضور ندارند برای خود رئیس دفتری را معرفی می‌کنند تا در نبود آن‌ها مشکلات را دریافت کنند ولی حقوق این افراد در صورت نیروی شرکتی نبودن از طریق خود اعضای شورا و از طرق مختلفی دریافت می‌شود.

وی با تکذیب فشار اعضای شورا به شهردار برای کاهش قیمت برخی از پرونده‌ها در این شهرستان تصریح کرد: مردم از اعضای شورا انتظار دارند که برای حل مشکلات آن‌ها تلاش کنند اما برای انجام این کار هیچ‌گونه فشاری را به شهردار برای کاهش قیمت پرونده‌ها وارد نمی‌کنند زیرا کاهش قیمت پرونده تنها بر عهده شهردار است.

عضو شورای اسلامی آستانه‌اشرفیه با بی‌اطلاعی از قانونی بودن داشتن دفتر اعضای شورا در این شهرستان گفت: بنده اطلاع دقیقی از قانونی یا عدم قانونی بودن داشتن دفتر توسط اعضای شورا ندارم اما همان‌طور که گفتم در اکثر شهرهای کشور این مسئله وجود دارد.

قانون دقیقی من باب داشتن یا نداشتن اتاق مخصوص توسط اعضای شورای شهرستان وجود ندارد

عضو دیگر شورای اسلامی شهرستان آستانه‌اشرفیه با بیان اینکه قانون دقیق و واضحی درباره داشتن اتاق توسط اعضای شورا وجود ندارد، اظهار کرد: در قانون چیزی به صراحت درباره داشتن و یا نداشتن اتاق توسط اعضای شورا بیان نشده اما برخی از اعضا برای رفع امورات مردم اتاقی را برای خود در نظر می‌گیرند.

رضا تیغ نورد جلالی با اشاره به عدم لزوم حضور مداوم اعضای شورا در محل شهرداری و شورا گفت: وظیفه  اصلی شورا تصویب و نظارت است و انجام این کار نیازمند حضور مداوم در محل شهرداری نیست زیرا این حضور مداوم در کار شهردار و شهرداری خلل ایجاد می‌کند.

وی با اذعان به اینکه افراد مشغول در دفتر شورا نیروی شرکتی هستند، تصریح کرد: شورا کارمندی ندارد و تنها دو عضو دفتر شورا نیروی شرکتی هستند و مابقی افرادی هستند که نباید حقوقی دریافت کنند زیرا جزو نیروهای شهرداری محسوب نمی شوند.

عضو شورای اسلامی شهرستان آستانه‌اشرفیه با تأکید بر لزوم توجه اعضای شورا به حل مشکلات مردم گفت: در خصوص تخفیف برخی از اعضای شورا در قبال پرونده‌ها بنده مطلع نیستم، اما تمامی ارباب رجوع های شهرداری برای حل مشکلات خود به شورا که منتخب خود مردم هستند مراجعه می‌کنند و اعضای شورا باید طبق قانون رفتار کنند که تاکنون این گونه بوده است

انتهای پیام/ش


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2