لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=71465 شناسه خبر: 71465

عزم جدی برای مقابله با ذبح سنتی طیور در آستانه‌اشرفیه وجود ندارد

علیرغم اینکه هشدارهای بهداشتی در رابطه با کشتار سنتی مرغ در آستانه‌اشرفیه صادرشده اما عزم جدی برای مقابله با ذبح سنتی طیور در این شهرستان وجود ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه کشتار مرغ باید در محیط‌های بهداشتی مانند کشتارگاه انجام شود اظهار کرد: انجام هرگونه ذبح و‌ کشتار حیوانات و دام به دلیل اینکه ممکن است بیماری و‌ عفونت در خون دام وجود داشته باشد در محیط‌های باز غیر از کشتارگاه‌های قانونی غیربهداشتی بوده و‌ سلامتی مردم را به خطر می‌اندازد.

هشدار بهداشت نسبت به شیوه بیماری آنفولانزا با کشتار سنتی مرغ

محمد عباسی با اشاره به گسترش بیماری از طریق خون و‌ فضولات حیوانات گفت: خون حیوانات شرایط را برای رشد باکتری و‌ میکروب مناسب می‌کند و چون در کشتار و پرکنی مرغ در انظار عمومی هیچ شست‌وشویی انجام نمی‌شود احتمال سرایت بیماری مثل آنفولانزا پرندگان به مردم و‌ حتی خود‌ ذبح کنندگان مرغ وجود دارد.

وی با اذعان به اینکه همه نهادها باید به ایجاد و افزایش بهداشت محیط در جامعه کمک کنند، تصریح کرد: برخورد و‌ جمع‌آوری با ذبح کنندگان مرغ زنده در انظار عمومی فقط بر عهده دامپزشکی نیست و باید نیروی انتظامی، سد معبر شهرداری در صورت شکایت ورود کرده و‌ باعث افزایش بهداشت محیط شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به نامه‌نگاری‌های انجام‌شده با دامپزشکی در خصوص کنترل ذبح کنندگان بیان کرد: درگذشته متصدی برخورد با این موارد، معاونت بهداشتی دانشگاه بود اما به دلایلی مختلف این امور به دامپزشکی محول شد و‌ معاونت بهداشت در صورت مشاهده با چنین مواردی نامه‌نگاری‌های خود را با دامپزشکی انجام می‌دهد تا این دستگاه اقدامات لازم را انجام دهند.

عباسی بر لزوم نظارت و مشارکت مردم در کنترل و حفظ بهداشت محیط تأکید کرد و افزود: مردم در سامانه ۱۹۰ هر مشکل بهداشتی که وجود دارد را می‌توانند گزارش کنند و این گزارش به‌صورت الکترونیکی به دست همکاران ما در معاونت بهداشت رسیده و ما موظفیم طی دو تا سه روز در محل حاضر و‌ مسئله را پیگیری کنیم.

بهداشت و دامپزشکی اخطارهای لازم را با ذبح کنندگان مرغ داده‌اند

فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه نیز با اشاره به غیربهداشتی بودن ذبح مرغ زنده در فضای باز اظهار کرد: عده‌ای برای کسب درآمد برای خانواده خود مرغ محلی را در بازار و‌ خیابان‌های آستانه‌اشرفیه آورده و با ذبح و پر کردن مرغ زنده باعث ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی شده و باعث بروز خطرات احتمالی برای مردم می‌شود‌.

رحیم حیدری گلرودباری با اشاره به خطرات ذبح زنده مرغ در فضای بازار آستانه‌اشرفیه افزود: این افراد با دستگاهی پرهای مرغ را کنده و از طریق روش مرسوم قدیمی و با استفاده از حلب، مرغ را ذبح می‌کنند و در این حالت اگر یک مرغ دچار بیماری‌های مختلف مثل آنفولانزا باشد این بیماری به مردم و بقیه مرغ‌ها سرایت کرده و‌ باعث به خطر افتادن سلامتی مردم می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه سلامت مردم بسیار پراهمیت است، تصریح کرد: به دلیل قرار گرفتن در فصل بهار و نزدیک بودن فصل گرم تابستان احتمال انتقال و‌ شیوع بیماری آنفولانزا فوق حاد پرندگان وجود دارد و به همین دلیل اداره بهداشت و دامپزشکی شهرستان اخطارهایی را به کسانی که در بازار آستانه‌اشرفیه مرغ زنده را به‌صورت غیربهداشتی ذبح می‌کنند داده است.

فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه با تأکید بر رفع مشکل ذبح زنده مرغ در بازار آستانه‌اشرفیه افزود: نباید به بهانه اشتغال سلامتی مردم‌ به خطر بیفتد و ذبح کنندگان باید تجهیزات غیربهداشتی ذبح مرغ زنده خود را جمع‌آوری کرده و یا در فصلی که شیوع آنفولانزا پرندگان کمتر است به این کار بپردازند.

عزم جدی برای مقابله با ذبح سنتی طیور در آستانه‌اشرفیه وجود ندارد

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آستانه‌اشرفیه نیز با بیان اینکه انجام ذبح مرغ زنده در خیابان‌های آستانه‌اشرفیه باعث ایجاد آلودگی فراوان در محیط می‌شود، اظهار کرد: ما در شهرستان دارای کشتارگاه مرغ هستیم و‌ اگر هر فردی بیاید و‌ با حلب و دستگاه خود پرکنی، ذبح مرغ زنده انجام دهد باید کشتارگاه‌ها تعطیل شود؛ ضمن اینکه انجام این کار باعث افزایش شیوع آنفولانزا پرندگان در محیط اطراف می‌شود.

سید علی قائمی با اشاره به عدم عزم جدی برای مقابله با ذبح طیور سنتی در آستانه‌اشرفیه گفت: دامپزشکی شهرستان بارها اخطارهایی را به کسانی که به‌طور غیربهداشتی در انظار عمومی مرغ را پرکنی و‌ ذبح می‌کنند داده ولی این افراد با حضور در اداره دامپزشکی و فرمانداری و‌ به‌ بهانه کسب درآمد جلوی جمع‌آوری را گرفتند لذا اگر عزم جدی در شهرستان برای جمع‌آوری این افراد وجود داشت باید این کار خیلی وقت پیش صورت می‌گرفت.

وی با اشاره به کم‌کاری شهرداری در مقابله با ذبح کنندگان طیور به شیوه سنتی در آستانه‌اشرفیه افزود: شهرداری نهادی است که با تغییر شهردار سیاستش تغییر می‌کند و این برای شهرستان مناسب نیست هرچند در مسئله ذبح و‌ پرکنی مرغ در انظار عمومی اقدامات مختصری توسط شهرداری انجام‌شده است. / فارس

انتهای پیام/ ا


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2