لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=70596 شناسه خبر: 70596

مدیرکل شیلات استان گیلان بیان کرد

آمادگی شیلات برای استفاده از آب‌شور برای پرورش ماهی

مدیرکل شیلات استان گیلان با اعلام آمادگی شیلات برای استفاده از آب‌شور برای پرورش ماهی گفت: به علت وجود مشکلات آب، وزارت نیرو مجبور به حذف محصولات پر آب در بعضی استان‌ها شده و شیلات هم ناچارا به ایجاد شرایطی برای پرورش ماهی با آب‌شور شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ اسحاق شعبانی عصر امروز در جلسه کمیسیون صید و صیادی در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان با بیان اینکه به برکت انقلاب اسلامی سرانه مصرفی در کشور در طول ۴۰ سال با افزایش روبرو بوده است اظهار کرد: سال ۵۷ کل ماهی‌های سراسر کشور حدود ۴۰ هزار تن و در سال ۹۶ به یک‌میلیون و ۲۰۲ هزار تن رسیده که نشان‌دهنده روند روبه افزایش است.

وی با اشاره به تلاش برای افزایش مصرف سالانه ماهی گفت: همه‌کاره‌ای شیلات اکنون علمی و بر اساس پژوهش‌ها با حضور کارشناس‌های مجرب و تحصیل‌کرده انجام می‌شود تا با انجام این کارها بتوانیم سرانه تولید مصرف ماهی در استان را افزایش دهیم.

مدیرکل شیلات استان گیلان با اذعان به اینکه پرورش ماهی‌های سفید توسط آب شیرین انجام می‌شود تصریح کرد: آب شیرین فاکتور بسیار مهمی برای انجام هر کاری است که باید مسؤولین به این امر توجه ویژه کنند چون با کمبود آب شیرین مواجه هستیم.

شعبانی با اعلام آمادگی شیلات برای استفاده از آب‌شور برای پرورش ماهی بیان کرد: به علت وجود مشکلات آب، وزارت نیرو مجبور به حذف محصولات پر آب در بعضی استان‌ها شده و شیلات هم ناچارا به ایجاد شرایطی برای پرورش ماهی با آب‌شور شده است.

وی مهم‌ترین وظیفه شیلات را حفظ شرایط کنونی صیادی دانست و افزود: مهم‌ترین وظیفه شیلات حمایت از صیادان است چون در همه دنیا ذخایر آبزی در دریا رو به کاهش است و با ایجاد تمهیداتی باید این شرایط را حفظ کنیم.

مدیرکل شیلات استان گیلان با اشاره به تعداد صیادان فعال در استان گیلان گفت: حدود چهار هزار صیاد در استان گیلان مشغول به فعالیت هستند که از این طریق یک شغل مستقیم و سه شغل غیرمستقیم ایجاد می‌شود.

شعبانی با بیان اینکه اگر شیلات نتواند یک سال تکثیر انجام دهد تعدادی زیادی از افراد بیکار می‌شوند اظهار کرد: یکی دیگر از مهم‌ترین وظیفه شیلات ایجاد شرایطی برای تکثیر ماهی است زیرا اگر این امر توسط این اداره محقق نشود بسیاری از جوانان و صیادان بیکار و مردم نمی‌توانند ماهی مصرف کنند.

وی با اذعان به عدم محقق شدن دریافت حق آبی سفیدرود تصریح کرد: ۹۰ درصد مولدین ماهی از طریق سفیدرود است و مسؤولین باید حق آبی سفیدرود را بدهند تا ماهی‌های مولد خوبی بگیریم ولی علی‌رغم انجام کارهای مختلف این امر محقق نشده است.

مدیرکل شیلات استان گیلان روزی یک ساعت دادن حق آبی برای سفیدرود را مؤثر ندانست و بیان کرد: مسؤولین می‌گویند کشاورزی برای استان گیلان ضروری‌تر بوده و این امر درست می‌باشد لذا امیدوارم با اندیشیدن برنامه‌ای حق آبی سفیدرود داده شود.

شعبانی تنها رودخانه مولد ماهی را سفیدرود عنوان کرد و گفت: درگذشته اکثر رودخانه‌های استان گیلان دارای ماهی‌های مهاجر خوبی بودند ولی اکنون و به دلیل آلودگی رودخانه‌ها به سموم کشاورزی و صنعتی تنها رودخانه‌ای که ماهی‌ها به آن مهاجرت می‌کنند سفیدرود می‌باشد.

وی با اذعان به اینکه باید از مراکز تکثیر ماهی به‌خوبی حمایت شود اظهار کرد: بعضی از ماهی‌ها مولد نبوده به همین دلیل مسؤولین باید از مراکز تکثیر ماهی حمایت کنند چراکه عدم تکثیر ماهی تکثیر موجب بیکاری صیادان خواهند شد.

مدیرکل شیلات استان گیلان لازمه موفقیت در صید ماهی را استفاده از پیمانکار باتجربه دانست و افزود: در شرایط کنونی و به دلیل مشکلات در منابع آب شیرین باید از پیمانکاری استفاده کرد که هم باتجربه بوده و بتواند به‌درستی از امکانات موجود استفاده و با رودخانه آشنایی کامل داشته باشد.

به گزارش فارس، در سال ۵۷ کل ماهی‌های تولیدشده در سراسر کشور ۴۰ هزار تن بوده و سرانه مصرف ماهی یک کیلو و در سال ۹۶ کل محصول شیلات یک‌میلیون و ۲۰۲ هزار تن و سرانه مصرف ۱۱ کیلو بوده است همچنین در گیلان در سال ۵۷ سه هزار تن ماهی تولیدشده از این سه هزار تن هزار ۱۰۰ تن ماهی سفید بوده ولی در سال ۹۶، ۷۰ هزار تن ماهی تولیدشده است

همچنین در سال ۹۴ بیست‌وهفت هزار صید ماهی، سال ۹۵ پنجاه‌هزار صید و در سال ۹۶ علیرغم کمبود بارندگی ۲۳ هزار صید در شهرستان آستانه‌اشرفیه شاهد بوده‌ایم.

انتهای پیام/ا


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2