لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=70576 شناسه خبر: 70576

بذر گواهی شده برنج در گیلان آماده توزیع است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از آماده توزیع بودن بذر گواهی شده برنج در استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ علی درجانی اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان با مشارکت شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و اتحادیه شرکت‌های تعاونی روستایی، بخش خصوصی و با نظارت موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال توانست در سال جاری بیش از یک هزار تن از ارقام هاشمی، خزر و گیلانه تولید و فرآوری کند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون این بذرها توسط اتحادیه شرکت‌های تعاونی روستایی و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به شهرستان‌های استان حمل و آماده توزیع است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از زارعان خواست برای دریافت بذر به مراکز خدمات جهاد کشاورزی و مراکز توزیع استان مراجعه کنند.

استان گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار است که هرسال از تبدیل یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک برداشتی آن‌ها، حدود ۷۵۰ تا ۸۵۰ هزار تن برنج سفید به دست می‌آید.

شالی‌کاران استان برای اطمینان از سلامت و افزایش تولید، از بذرهای گواهی‌شده و مطمئن استفاده می‌کنند؛ رقم هاشمی از ارقام خوب بومی و معطر گیلان است که در هر هکتار ۴۰۰ / ۴ تن شلتوک محصول می‌دهد و گیلانه رقم بهینه‌شده محلی است که ضمن برخورداری از عطروطعم مناسب، پاکوتاه تر و زودرس‌تر است و حدود ۲۰۰ / ۵ تن در هکتار شلتوک می‌دهد و رقم خزر هم از ارقام پر محصول با بیش از پنج‌تن شلتوک در هکتار است.

این بذرها نسبت به بذرهای معمولی فاقد آفات و بیماری هستند، تخم علف هرز ندارند و حدود یک‌تن شلتوک در هکتار افزایش محصول دارند.

شالی‌کاران اگر در هرسال ۲۰ تا ۲۵ درصد بذر خود را از نوع گواهی‌شده تهیه کنند، بعد از چهار سال تمام بذر موردنیاز مزرعه خود را می‌توانند تهیه کنند که البته بایستی این ۲۰ تا ۲۵ درصد در کرت‌های جداگانه کشت شود که بتوان از آن‌ها در سال‌های بعد به‌عنوان بذر خالص برای کاشت دوباره استفاده کرد.

کشاورزان پیشرو و باتجربه استان از قدیم خودشان با شیوه سنتی اقدام به خالص‌سازی بذر موردنیاز سال آینده می‌کنند به این نحو که قبل از خرمن‌کوبی خوشه‌های درشت، سالم و مطمئن را دست‌چین کرده و از آن به‌عنوان بذر سال آینده استفاده می‌کنند.

مجموع بذر موردنیاز شالیزارهای استان در سال حدود ۱۱ هزار تن است که اگر در هرسال حدود دو هزار تن بذر اصلاح‌شده توزیع شود؛ تقریباً هر چهار سال یک‌بار، کل مزارع برنج استان با بذر اصلاح‌شده گردشی کشت می‌شود.

انتهای پیام/ا


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2