لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=70267 شناسه خبر: 70267

تشکیل کارگروه طرح پیشگیری از بیماری ویروسی در ماهیان گرمابی

اولین کارگروه طرح اضطراری پیشگیری و کنترل بیماری ویروسی ( KHV ) در ماهیان گرمابی در اداره کل دامپزشکی استان گیلان تشکیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ به دنبال وقوع بیماری ویروسی (KHV) در ماهیان گرمابی کشور همسایه و به منظور پیشگیری و کنترل این بیماری اخطار کردنی در واحدهای پرورش و منابع آبی استان، اولین کارگروه طرح اضطراری پیشگیری و کنترل بیماری KHV با حضور اعضای ادارات و ارگان های مرتبط با صنعت آبزی پروری در اداره کل دامپزشکی استان برگزار شد.
بر اساس این گزارش؛ در این کارگروه مواردی برای آگاهی پرورش دهندگان ماهی گرمابی و لزوم همکاری ارگان های ذیربط جهت کنترل و پیشگیری از وقوع بیماری KHV به تصویب رسید.
این گزارش می افزاید؛ بیماری KHV از جمله بیماری های اخطارکردنی سازمان دامپزشکی بوده که در صورت وقوع، صدمات جبران ناپذیری به صنعت آبزی پروری وارد می کند و اداره کل دامپزشکی استان در راستای اجرای طرح مراقبت هر ساله از واحدهای تکثیر گرمابی بازدید و نمونه برداری می کند و خوشبختانه تا کنون موردی از درگیری با این بیماری مشاهده نشده است.
به گزارش ایرنا سهم گیلان در آبزی پروری تولید ۵۳ هزار تن در سال است که چهار هزار و ۵۰۰تن آن مربوط به ماهیان سردابی است و این استان رتبه سوم آبزی پروری در کشور را دارد.
تا پایان برنامه ششم ظرفیت آبزی پروری گیلان باید تا ۱۲۰ هزار تن افزایش یابد. این استان با مصرف سرانه ۱۵ کیلوگرم ماهی، سومین استان برتر در مصرف آبزیان است.
متوسط سرانه مصرف جهانی ماهی ۲۰ کیلوگرم است.
گیلان همچنین پنج هزار و ۷۰۰ مزرعه پرورش ماهیان گرمابی با ۱۲ هزار هکتار مساحت دارد؛ رشت ، صومعه سرا ، فومن و شفت از مهمترین شهرستان های پرورش ماهیان گرمابی در گیلان هستند و رشت با تولید حدود ۱۸ هزار تن ماهی بزرگترین شهر آبزی پروری در کشور است.
کپور، فتوفاک، آمور و سرگنده از جمله ماهیان گرمابی پرورشی در گیلان است.
KHV از خانواده هرپس ویروس است و به علت مسری بودن و شیوع گسترده و سریع و تلفات سنگین، خسارات اقتصادی زیادی را برای پرورش دهندگان وارد می کند. انتقال این ویروس از طریق استخرهای پرورش، تجهیزات، گیاهان آبی، دوزیستان و پرندگان مانند مرغ ماهیخوار، همچنین آب های رها شده از ذخایر پرورش مبتلا و ورود ماهیان آزاد به درون استخر پرورش صورت می گیرد. میزان فعالیت این ویروس در فصولی همچون زمستان و تابستان کاهش می یابد.

انتهای پیام/الف

منبع: ایرنا


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2