لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=70251 شناسه خبر: 70251

رویای اتمام ساخت پل کابلی آستانه‌اشرفیه

تخصیص اعتبار توسط سازمان برنامه‌وبودجه راه‌حل اتمام ساخت پل کابلی

مسؤولان استانی و شهرستانی تخصیص اعتبار توسط سازمان برنامه‌وبودجه را تنها راه‌حل اتمام کار ساخت پل کابلی آستانه‌اشرفیه عنوان کرده و برخی از عدم عزم جدی دولت برای به سرانجام رسیدن آن گلایه کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ نماینده مردم آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر  در مجلس شورا اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با ابراز گله‌مندی از نحوه پیشرفت پل کابلی آستانه‌اشرفیه اظهار کرد: دولت و سازمان برنامه بودجه بارها در زمان‌های مختلف قول همکاری برای اتمام این پروژه را دادند ولی متأسفانه این امر تا به امروز محقق نشده است.

محمدحسین قربانی با تأکید بر عدم اراده لازم از سوی دولت برای اتمام پل کابلی گفت: یکی از مطالبات مهم و به‌حق مردم آستانه‌اشرفیه اتمام این پروژه است ولی علارغم مکاتبه‌های زیادی که در این مدت با سازمان برنامه بودجه داشتیم، متأسفانه هیچ اراده‌ای برای اتمام این بودجه وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه دولت باید به قول خود برای اتمام پل کابلی آستانه عمل کند تصریح کرد: نمایندگان مجلس زبان گویای مردم بوده و اقشار مختلف جامعه از نمایندگان مجلس انتظار پیگیری مطالبات خود را دارند به همین منظور ما مکاتبات زیادی با سازمان برنامه و بودجه برای اتمام این پل را داشتیم و دوستان ما در این سازمان قول همکاری لازم را داده ولی متأسفانه هر بار به دلایل مختلف به قول خود عمل‌نکرده‌اند.

قربانی لازمه اتمام پل کابلی آستانه‌اشرفیه را پیگیری مسؤولان استانی و شهرستانی دانست و بیان کرد: مردم ما از مسؤولان شهرستانی و استانی انتظار دارند تا مطالبات خود به گوش مسؤولان کشوری برسانند ولی این امر تا به امروز محقق نشده به همین دلیل در جلسه‌ای چند مدت پیش با رئیس سازمان برنامه بودجه کشور، ایشان قول همکاری دادند که امیدواریم این دفعه به قولشان عمل کنند.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه و بندر با کیاشهر با بیان اینکه سازمان برنامه بودجه علارغم صورت‌جلسه‌های متعدد، ۶ میلیارد کمک برای اتمام این پروژه را به شهرستان اختصاص نداده است اظهار کرد: مقرر شد دولت اخیراً ۶ میلیارد به‌صورت اوراق بهادار به پیمانکار این پروژه اختصاص دهد ولی این امر هم تا به امروز محقق نشده و پیمانکار ما برای تسریع در روند اتمام پروژه، منزل خود را درگرو بانک گذاشته تا تسهیلات لازم را بگیرد.

وی با اشاره به زمان اتمام ساخت پل کابلی آستانه‌اشرفیه گفت: علارغم آماده شدن ۹۰ درصدی عرشه، سازه و پایه‌های پل، متأسفانه با بدقولی‌هایی که از سوی دولت در تأمین منابع مالی لازم مواجه هستیم ساخت این پل به این زودی‌ها به اتمام نمی‌رسد مگر اینکه دولت یک عزم جدی برای اتمام این پل داشته باشد.

لزوم تخصیص اعتبار توسط سازمان برنامه‌وبودجه

 معاون عمرانی استاندار گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه اتمام این پل از طریق اعتبارات استانی در حال حاضر امکان‌پذیر نیست اظهار کرد: متأسفانه ازلحاظ تأمین منابع در استان گیلان کاری از دست ما برنمی‌آید لذا از نمایندگان می‌خواهم برای حل این موضوع چاره‌ای بیندیشند.

 علی اوسط اکبری مقدم تنها راه‌حل برای اتمام پل سفیدرود را تخصیص بودجه‌ای مشخص از سازمان برنامه بودجه کشور عنوان کرد و گفت: اگر مسؤولان می‌خواهند این پل به‌زودی افتتاح شود حتماً باید یک بودجه مشخص از طریق سازمان برنامه بودجه تعیین شود در غیر این صورت این اتفاق میسر نخواهد شد.

وی با اذعان به اینکه افتتاح پل سفیدرود آستانه‌اشرفیه برای استان بسیار حائز اهمیت است تصریح کرد: این پل یکی از مهم‌ترین پل‌های استان گیلان است و اگر اعتبارات لازم دریافت و به‌زودی افتتاح شود می‌تواند کمک بسیار زیادی برای رونق اقتصادی و گردشگری در این منطقه کند.

نوسانات ارزی دیگر دلیل عدم اتمام پل کابلی

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه پل کابلی آستانه‌اشرفیه جزو پروژه‌های شناسنامه‌دار استان گیلان است اظهار کرد: اگر می‌خواهیم یک پروژه را به‌درستی و در زمان خاصی افتتاح کنیم حتماً باید آن پروژه را شناسنامه‌دار کرده باشیم به همین منظور و برای تسریع درروند اجرای این طرح آن را شناسنامه‌دار کردیم تا هرچه سریع‌تر افتتاح شود ولی متأسفانه شاهد این کار تاکنون نبوده‌ایم.

 محمدرضا نازک‌کار با تأکید بر لزوم توجه سازمان برنامه بودجه کشور برای اتمام پل سفیدرود گفت: با توجه به اینکه این طرح جزو طرح هلی شناسنامه‌دار در کشور است از مسؤولان محترم سازمان برنامه‌وبودجه کشور می‌خواهیم با تخصیص اعتبارات لازم در افتتاح هرچه سریع‌تر آن به ما کمک کنند زیرا بدون کمک این دوستان این امر محقق نخواهد شد.

وی با اذعان به اینکه این پروژه در ابتدا در هیچ ردیف بودجه‌ای قرار نداشت تصریح کرد: در اواخر سال ۸۰ که روند بازسازی این پل آغاز شد هیچ ردیف بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته نشده بود و با بودجه سازمان راهداری شروع به فعالیت کرد ولی در ادامه با تلاش دوستان برای این طرح ردیف بودجه‌ای مشخص در نظر گرفته شد.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان گیلان یکی از مهم‌ترین عوامل عدم تکمیل پل کابلی آستانه‌اشرفیه را نوسانات بی‌شمار قیمت ارز در کشور دانست و بیان کرد: به دلیل شرایط اقتصادی و نوسانات، ارزی در کشور و با توجه به محدودیت‌هایی که ازلحاظ مالی داریم مجبوریم به‌صورت آهسته و بخش به بخش این پل را تکمیل کنیم لذا اگر این نوسانات نبود ما می‌توانستیم هرچه سریع‌تر آن را به اتمام برسانیم.

کمک ۶ میلیاردی دولت برای اتمام ساخت پل کابلی

فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اعتبارات اولیه برای اتمام پل کابلی اظهار کرد: اعتبار اولیه پیش‌بینی‌شده برای این پل حدود ۱۳ میلیارد تومان بوده که با توجه به وضعیت کنونی به مرز ۱۶ میلیارد تومان می‌رسد.

رحیم حیدری با اشاره به دلایل عدم اتمام پل کابلی آستانه‌اشرفیه گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، دولت در تخصیص اعتبار لازم برای اتمام این پل با مشکلاتی مواجه بوده که خوشبختانه این مشکل در حال حل شدن است.

وی با تأکید بر کمک ۶ میلیاردی دولت به آستانه‌اشرفیه برای اتمام پل کابلی تصریح کرد: در جلسه‌ای که دو ماه قبل به همراه نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی با معاون سازمان برنامه بودجه کشور داشتیم مقرر شد دولت ۶ میلیارد در این زمینه به شهرستان کمک کند که خوشبختانه، یک ماه قبل این مبلغ به شهرستان اختصاص داده شد.

فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه با اذعان به اینکه ساخت پل کابلی در حدود هفت ماه بعد به اتمام خواهد رسید بیان کرد: با اعتباری که دولت به شهرستان پرداخت کرده است بسیاری از مشکلات در این زمینه حل خواهد شد و با کمک و همراهی مسؤولان امیدواریم ساخت این پل به‌زودی به پایان برسد.

باتوجه به اظهارات مسؤولان استانی شهرستانی اتمام این پل نیازمند تخصیص اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه بوده که علارغم وعده داده شده از سوی این سازمان هنوز این مهم به ثمر نرسیده که این را می‌توان از تناقض مابین اظهارات ناظران و مدیران اجرایی پروژه استنتاج کرد.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2