لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=69497 شناسه خبر: 69497

اعلام نرخ رسمی هدایای زمستانی!

در عصر جدید هدیه دادن و هدیه گرفتن آن‌هم در فصول سرد سال که به انتخابات نزدیک می‌شود، کمی رنگ و بوی سیاسی به خود می‌گیرد و نیت افراد زیر سؤال می‌رود!

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ ما ایرانی‌ها رسم و رسوم درست‌وحسابی و با اتیکت زیاد داریم. از شب چله و نوروز و چهارشنبه‌سوری گرفته تا هفت‌سین و صله‌رحم و … اما هدیه دادن و گرفتن نیز یکی دیگر از رسوم سنتی و قدیمی ما ایرانیان است که از دیرباز در جای‌جای این کهن بوم و بر رونق داشته است و در هر سنی این سنته جاریه لذت خودش را دارد.  هرچند از قدیم و ندیم گفته‌اند در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست ولی با توجه به نزدیکی انتخابات ممکن است شائبه‌هایی در خصوص این سنت پسندیده و نیکو در سطح جامعه منتشر شود تا جایی که ملت کلهم دور هدیه دادن و هدیه گرفتن را قلم بکشند.

البته این فرآیند از این پدیده‌های نوظهور هم نیست و به شهادت تاریخ درگذشته هم ردوبدل کردن هدایای تپل هم مرسوم بوده و مردم وقتی ذوق می‌کردند با برانداز کردن یکدیگر با توجه به شَمای ظاهری طرف به هم هدیه می‌دادند. سند منظوم: «چو بابک شنید این سخن گشت شاد… براندازه شأن یک‌به‌یک هدیه داد» (البته منظور از بابک در این شعر، پدر «اردشیر بابکان»، بنیان‌گذار امپراتوری ساسانی است و هیچ ربطی به ب ز و سایر حروف اختصاری ندارد!) اما ظاهراً در عصر جدید هدیه دادن و هدیه گرفتن آن‌هم در فصول سرد سال که به انتخابات نزدیک می‌شود، کمی رنگ و بوی سیاسی به خود می‌گیرد و نیت افراد زیر سؤال می‌رود! علی‌ای‌حال با عنایت به ریشه‌دار بودن این فرهنگ و لزوم اشاعه آن به شکل صحیح و مرسوم و متداول چند پیشنهاد ارائه می‌شود:

الف) فرهنگ‌سازی: پیشنهاد می‌شود اقوام رسانه‌ای همچون عموهای فتیله‌ای، عمو قناد، خاله شادونه، عموپورنگ، عمو مهربون، خاله رویا و … در برنامه‌های خود روی فرهنگ دریافت هدیه علی‌الخصوص هدایای زمستانه کار کنند و فرهنگ‌سازی کنند تا دو روز دیگر که بچه‌ها بزرگ شدند در سایر فصول سال هم به دیگران هدیه بدهد و توزیع آن را به فصول سرد سال و نزدیکای اسفند موکول نکنند!

ب) اعلام نرخ رسمی: بسیاری از افراد بعدازاینکه مشکل شأن در اداره‌ای حل شد یا از غذای رستورانی خوششان آمد و یا از زغال و طعم تنباکوی قلیان سرایی کیفور شدند، معمولاً به‌صورت خودجوش و داوطلبانه مبلغی به‌عنوان انعام پرداخت می‌کنند. پیشنهاد می‌شود نرخ رسمی و قانونی این قبیل پرداختی‌ها نظیر انعام، پول چایی، پول ناهار، کادویی عروسی، شاگردونی بچه‌ها، عیدی و … مصوب شود تا هر دریافت و پرداختی غیرقانونی اعلام نشود و شائبه پول کثیف و چرکی و نجس و … از بین برود.

پ) ستاد نظارت بر هدایا: در خاتمه پیشنهاد می‌گردد دولت با راه‌اندازی ستاد نظارت بر هدایای زمستانی و رصد افرادی که بیش‌ازحد مجاز مبادرت به توزیع هدایای زمستانی می‌کنند، نسبت به قطع یارانه آن‌ها اقدام کند و آن‌ها را تهدید کند در صورت ادامه این روند، نام آن‌ها را به‌صورت اختصاری منتشر خواهد کرد!

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2