لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=69444 شناسه خبر: 69444

وزیر ارتباطات:

قیمت گوشی تلفن همراه پایین می‌آید

وزیر ارتباطات اظهار امیدواری کرد با رفع انحصار از واردات و ورود گوشی‌های موجود در گمرک و انبارهای توقیف‌شده به بازار، قیمت گوشی‌ها در بازار کاهش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ به نقل از ایرنا؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در اصفهان عنوان کرد: بالا رفتن نرخ ارز و جمع شدن گوشی‌های تلفن همراه در گمرک و انبارهای توقیف‌شده ازجمله دلایل گرانی این کالاست.

وی ابراز امیدواری کرد با رفع انحصار از واردات و وارد بازار شدن گوشی‌های موجود در گمرک و انبارهای توقیف‌شده، قیمت گوشی‌ها در بازار کاهش یابد.

وزیر ارتباطات با اشاره به جمع شدن حدود ۶۰۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه در گمرک و ۱۲۰ هزار دستگاه گوشی در انبارهای توقیف‌شده، افزود: این انبارها توسط دستگاه قضایی پلمب شد تا به پرونده‌های آن‌ها به‌طور کامل رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه شبکه ورود کالا دچار اختلال شد، بیان کرد: ازجمله دلایل این موضوع می‌توان به عدم تأمین ارز از طریق سامانه نیما (نظام یکپارچهٔ معاملات ارزی) و گرفتار بودن برخی از نمایندگی‌های فعال به دلیل تخلف اشاره کرد.

آذری جهرمی با اشاره به چند رویکردی که برای رفع این مسائل پیشنهاد شد، اضافه کرد: از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته شد تا برای اعطای مجوز به افرادی که متقاضی واردات گوشی به‌شرط دادن تعهد و ارائه خدمات پس از فروش هستند، اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه منتظر تصمیم وزارت صنعت برای این موضوع هستیم، گفت: راهکار دوم ترخیص گوشی‌های جمع شده در گمرک است که این موضوع ایرادهای قانونی داشت، اما با مصوبه جدید دولت، فرایند ترخیص آن‌ها آغاز شده است.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه از آخرین آمار تعداد گوشی‌های ترخیص شده از گمرک اطلاع ندارد، اظهار داشت: با وارد شدن این گوشی‌ها به بازار، بخشی از افزایش قیمت آنکه ناشی از کمبود کالا یا سازوکار عرضه و تقاضا بود، اصلاح می‌شود و قیمت گوشی‌ها پایین می‌آید.

آذری جهرمی با بیان اینکه هنوز برای ۱۲۰ هزار گوشی موجود در انبارهای توقیف‌شده، اتفاقی نیفتاده است، گفت: ما نمی‌توانیم در این موضوع دخالت کنیم، اما امیدواریم روند رسیدگی به پرونده‌های آن سریع‌تر انجام شود تا آزادسازی آن‌ها به کنترل قیمت‌ها کمک کند.

بر اساس آمارهای منتشرشده، ایرانیان در سال بیش از ۲۰ میلیون دستگاه گوشی همراه نیاز دارند که ارزش آن به سه میلیارد دلار می‌رسد؛ بنابراین از ابتدای امسال تاکنون باید حدود ۱۰ میلیون دستگاه وارد بازار می‌شد.

بر اساس آمار سامانه همتا (فعال‌سازی گوشی‌های هوشمند)، شمار گوشی‌های واردشده از مبادی قانونی به کشور از آغاز سال تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار دستگاه بوده است.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2