لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=69383 شناسه خبر: 69383

عصر فراموشی معنویت‌ها

پروردگارا تو میدانی من به این امربه‌معروف و نهی از منکر را دوست دارم و از منکر بیزارم و من از تو مسئلت دارم و تو را به‌حق این قبر و کسی که در آن جای گرفته سوگند می‌دهم که راهی به من بنمایی که در آن رضای تو و رضای پیامبر توست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ هما اکبری در یادداشتی نوشت: امام حسین (ع) حکم طبیب را در جامعه دارد، باید ریشه دردهای اجتماعی را پیدا کند و درصدد معالجه برآید.

ازنظر او یزید خطرناک‌ترین غده سرطانی در پیکر جامعه اسلامی است که قبل از هر چیز باید جراحی شود. اولین و بزرگ‌ترین فکر جهان اسلام خود یزید است (فلعمری ماالامامالا العامل بالکتاب القائم بالقسط والدائن بدین الحق) امام و رهبر باید خودش عامل به کتاب باشد، خودش عدالت را به پا دارد و به خدا متدین باشد.

امام حسین (ع) به مرگ درراه امربه‌معروف و نهی از منکر زینت بخشید، به این مرگ شکوه و جلال داد.

امام حسین (ع) می‌بیند :اسلام” که دین رحمت و هدایت است. اکنون همانند آلتی است که در دست مفسده حق جویان زمان در جهت تأمین مقاصد پلیدشان بکار گرفته می‌شود و اگر در زمان برادرش مردم ازلحاظ دست و زبان خلع سلاح شده بودند لکن در دل انکار منکر می‌نمودند، اما اکنون به حالتی افتادند که نه‌تنها قادر به جهاد با دست و زبان نیستند، بلکه در دل نیز انکار منکر نمی‌کنند.

اصل امربه‌معروف و نهی از منکر در صورتی می‌تواند سلاح مبارزه باشد که روح شهامت و شجاعت و شور و مبارزه و تعهد به زندگی خداپسندانه در مردم وجود داشته باشد. هنگامی مردم به سلاح امربه‌معروف و نهی از منکر مسلخ نباشند و حتی در دل کینه و نفرت، ظلم و فساد را نپرورانند، یک چنین مردمی صد درصد مرده‌اند و ضد ارزش‌ها و رذایل به‌جای فضایل اخلاقی در جامعه حکومت می‌کنند.

به تعبیر امام علی ع همه اعمال نیک و جهاد درراه خدا در پیش امربه‌معروف و نهی از منکر مانند آب دهان انداختن در دریای پهناور است. امربه‌معروف و نهی از منکر اجل را نزدیک نمی‌کند و روزی را کم نمی‌گذارد و نیکوترین امربه‌معروف و نهی از منکر گفتن یک سخن حق و درست در نزد پادشاه ستمگر است “حکمت ۳۷۴

دلیل اهمیت دادن به این عمل (امربه‌معروف و نهی از منکر) به همان جهت که قوام یک جامعه بستگی دارد تا مردم این سلاح را در دست نداشته باشند. نماز روزه و سایر فرایض بی‌اثر و نتیجه خواهد بود زیرا دشمن از انسان‌های روح و مرده باکی به خود راه ندارد و در کمال قدرت دست به هر مفسده‌ای می‌زند و اعتقادات و فرهنگ مردم را به‌گونه‌ای محتوا می‌دهد که ضرری متوجه او نکند.

امام حسین ع در عصری زندگی می‌کند که ظالمان قداره‌بند یک جو غیرت و جسارت را هم در مردم باقی نگذاشته‌اند و اجتماع را با جهتی سوق داده‌اند که بی‌تفاوتی در مقابل دین و سرنوشت جامعه جزء شعائر دشمن شده بود.

مشاهده چنین وضعیتی برای امام حسین ع بسیار دردناک بود و شکننده بود لذا تصمیم دارد مردم را از ضعف و زبونی و مسکینی به‌مراتب بدتر از بردگی نجات دهد و حس مسئولیت وتوان مبارزه علیه ظلم را در آن‌ها تقویت کند و اسلام ناب خالص را به متن زندگی مردم بازگرداند.

تحقیقاً رمز پیروزی و سربلندی جامعه در این اصل مهم (امربه‌معروف و نهی از منکر) است و امام معتقدند که اگر مردم امر له معروف را دوست داشته باشند و از منکر بیزاری جویند هرگز در مقابل ستمگران سکوت نخواهند کرد؛ بنابراین ملاحظه می‌شود که امام حسین ع احیا این اصل را هدف اساسی حرکت و قیام خود معرفی می‌کند امام حتی در وصیت‌نامه خود که قبل از خروج از مدینه به محمد حنیفه نوشته‌اند با صراحت هدف خود را از امربه‌معروف و نهی از منکر عنوان‌ می‌نماید که به‌قرار زیر است “من برای راحت‌طلبی و لذت‌جویی خروج نکردم و نه حتی از روی ستم و نه برجهت فساد کردن، بلکه قصدم اصلاح است و نجات دادن اجتماع از انحراف و گمراهی؛ می‌خواهم امربه‌معروف و نهی از منکر کنم و سیاست من مانند جدم و پدرم علی بن ابیطالب ع است “امام حسین ع حتی در کنار قبر پیامبر (ص) در ضمن مناجات که به خداوند متعال داشت چنین فرمود:

پروردگارا تو میدانی من به این امربه‌معروف و نهی از منکر را دوست دارم و از منکر بیزارم و من از تو مسئلت دارم و تو را به‌حق این قبر و کسی که در آن جای گرفته سوگند می‌دهم که راهی به من بنمایی که در آن رضای تو و رضای پیامبر توست.

در آنجا هم امام حسین ع هدف اصلی خویش را امربه‌معروف و نهی از منکر بیان می‌فرمایید و هیچ فکری را بدتر از یزید نمی‌داند که سرچشمه همه مفاسد است و با کشتن بیعت گرفتن از سیدالشهدا می‌خواهد هستی اسلام را و قرآن را به سقوط حتمی بکشاند.

یکی از عامل‌های ماهیت قیام امام حسین ع امربه‌معروف و نهی از منکر بود و در نهی از منکر قیام کردند زیرا ایشان می‌فرمایند:”اسلام را منکرات فرا گرفته است و من به‌حکم وظیفه دینی، به‌حکم وظیفه شرعی و الهی خود قیام می‌کنم ”

امیرالمؤمنین می‌فرمایند: ای مؤمنان! هرکس تجاوزی را بنگرد، شاهد دعوت به منکری باشد و در دل آن را انکار کند خود را از آلودگی مبرا داشته است و هرکس با زبان آن را انکار کند پاداش داده خواهد شد از اولی برتر است آن‌کس که با شمشیر به انکار برخیزد تا کلام خدا بلند و گفتار ستمگران پست گردد و راه رستگاری یافته و نوری در دلش تابیده ” حکمت ۳۳۷

امام حسین ع مرگ درراه حق را سعادت زندگی در کنار ستمگران را جز محنت و بلا نمی‌شناسد.

امربه‌معروف و نهی از منکر، نهضت حسینی را بالا برد و امام حسین ع این اصل را به نحوی اجرا کرد که شان این اصل بالا رفت و یک تاج افتخار بر اصل امربه‌معروف و نهی از منکر نهاد قیام امام حسین (ع) قیام اصلاح‌طلبی داشت؛

“قیام و خروج کردم برای اینکه می‌خواهم امت جد خودم را اصلاح کنم، من می‌خواهم امربه‌معروف و نهی از منکر بکنم ”

امام حسین (ع) تکلیف خود را در مقابل یزید و حوادث جامعه دانست و تصمیم خود را در اجرای فرامین الهی قطعی نمود، سیدالشهدا داروی مرض جامعه را با استعانت از خدا ساخت و دریافت، زمانی که مردم از جهاد با زبان و دل عاجز شدند و روح تعهد و مسئولیت‌پذیری در آن‌ها مرده است، حرکتی سرخ و خونین لازم است تا آن‌ها را از انجماد و دل‌مردگی نجات دهد و گردوغبار ظلم و جور را از چهره جامعه را با گرمی و زلالیت خون شستشو داده و ریشه ظلم و ستم را بسوزاند البته خون هرکسی باعث بیداری، مردم نمی‌شود و روح شهامت و جرات را در آنان نمی‌دمد و حس تنفر و اعتراض از ظلم در دل‌ها نمی‌آفریند بلکه خون پاک‌ترین انسان‌ها لازم است تا تحول و دگرگونی در اجتماع ایجاد نموده و شور و هیجان انقلابی در آحاد ملت خلق نماید

امام حسین ع به‌خوبی دریافت کرد که هیچ خونی پاک‌تر و مقدس‌تر از خود او نیست که منظور فوق را تأمین کند و هیچ ظالمی، خون‌خوارتر از یزید نیست که دل‌های مردم را از خوف و وحشت لبریز نساخته و بالاخره هیچ مردمی مرده‌تر وبی رمق تر از ملت آن عصر نیست. ابن حقیقتی است که امام حسین (ع) از آغاز حرکتش به آن رسیده بود و فراز و نشیب‌های ایجادشده در فرآیند انقلاب عاشورا، هرگز نتوانستند تأخیر یا تأثیری در این حقیقت ایجاد نماید.

امام حسین (ع) هدفش حفظ خودش نبود، هدف از بین بردن دشمن بود ولو که به قیمت شهادتش باشد منطق امربه‌معروف و نهی از منکر منطق حسین (ع) را منطق شهید کرد.

منطق شهید یعنی منطق کسانی که برای جامعه خودش پیامی داد و این پیام را جز با خون چیز دیگری نمی‌خواهد بنویسد. امام حسین ع پیام خونین خودش را روی صفحه لرزان هوا ثبت کرد ولی چون توأم با خون و رنگ قرمز بود، در دل‌ها حک شد.

“اساس و پایه انقلاب امام حسین ع امربه‌معروف و نهی از منکر بود ”

منبع: کتاب زینب کبری س فریادی بر اعصار نوشته اسماعیل منصوری لاریجانی

نهج‌البلاغه: ترجمه محمود دشتی. حکمت ۳۷۴_۳۷۳

کتاب سیری کوتاه در زندگی ۱۴ معصوم بازنویسی مهدی رحیمی

خلاصه بخشی از کلام شهید مطهری

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2