لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=69275 شناسه خبر: 69275

سرعت آسیب‌های نوپدیدی مانند شبکه‌های مجازی بیشتر از مواد مخدر/بسترهای جرم ساز در جامعه باید اصلاح شوند

کارشناسان روانشناختی، اجتماعی و حقوقی در میزگرد فارس تنگ معیشتی و فقدان آموزش صحیح تربیتی و آسیب‌های نوپدیدی مانند شبکه‌های مجازی را دلیل بروز آسیب‌های اجتماعی دانستند از شمار روز افزون آسیب های اجتماعی و عقب ماندگی دستگاه‌های حاکمیتی در تقابل با آنها ابراز نگرانی کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛پیش از ظهر امروز میزگردی با موضوع آسیب های اجتماعی با رویکرد بررسی افزایش شمار پرونده های قضایی در گیلان با حضور کارشناسان این حوزه در دفتر خبرگزاری فارس گیلان در رشت برگزار شد.

تهاجم فرهنگی غرب یکی از بسترهای بروز جرم

مدیر موسسه حقوقی و وکیل پایه‌یک دادگستری در این میزگرد با اشاره به حضور حدود پنج هزار نفر زندانی در گیلان اظهار کرد: یک زندانی تنها یک نفر نیست بلکه خانواده و به‌تبع یک جامعه با آن درگیر هستند.

فریده رحمانی با بیان اینکه برخی قوانین موجود در کشور اعمالی را جرم می‌انگارد درحالی‌که در جوامع دیگر جرم تلقی نمی‌شود افزود: درگذشته داشتن حتی ۳۰ گرم هروئین حکم اعدام داشت اما امروز به‌صورت کیلویی قاچاق هروئین کشف می‌شود که تنها حکم چندین سال حبس را شخص در زندان به خود می‌گیرد و این نشان می‌دهد قوانین مربوط به جرائم و جامعه باید اصلاح شود.

وی تهاجم فرهنگی غرب را یکی از بسترهای بروز جرائم دانست و گفت: ذائقه جوانان عوض و برنامه‌های ماهواره‌ای مورد تائید، راهکار و الگویی برای جوانان کشور ما شده است درحالی‌که چنین برنامه‌هایی هرگز در کشورهای خودشان پخش نمی‌شود.

این وکیل دادگستری با تأکید بر اینکه باید برنامه جایگزین مناسبی برای الگوسازی جوانان ما وجود داشته باشد بیان کرد: ما باید راهکارهای جایگزین درست و منطقی مطابق با خواست و ذائقه جوانان و نوجوانان را به آن‌ها معرفی کنیم تا وابسته به برنامه‌ها و رسانه‌های غربی و سریال‌های ترکی نشویم.

جرائم باید ریشه شناسی شود

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی نیز در این میزگرد با تأکید برریشه شناسی جرائم بانوان اظهار کرد: باید با بررسی راهکارها به این بپردازیم که چگونه جلوی زندانی‌های بعدی را گرفته و جامعه را از این جرائم پاک‌سازی کنیم.

نیلوفر گلپور با بیان اینکه زدن برچسب مجرم به فردی موجب از دست دادن تمام امید فرد نسبت به آینده می‌شود افزود: فردی با انتساب مجرم به وی به باوری می‌رسد که دیگر در جامعه به‌عنوان مجرم شناخته می‌شود و دیگر انگیزه‌ای برای حضور در جامعه ندارد.

وی تلقین مجرمانه به افراد دارای جرم را زمینه بروز جرائم دیگر دانست و گفت: شخصی که با برچسب مجرمانه در جامعه حضور دارد احساس می‌کند به‌عنوان یک انسان مجرم شناخته می‌شود می‌تواند اعمال بدتری مرتکب شود.

این روانشناس بالینی با بیان اینکه ما در جامعه‌ای خشن زندگی می‌کنیم تصریح کرد: خشم‌های انباشته‌شده نشأت گرفته از خانواده یا جامعه منجر بروز خشم و جرائم خشمگینانه می‌شود و متأسفانه راهی برای تخلیه آن در جای دیگری به‌جز اجتماع وجود ندارد.

گلپور با اذعان به اینکه ما مهارت‌های زندگی را به افراد نمی‌آموزیم افزود: مهارت زندگی آموزه‌ای است که باید از ابتدابه‌ساکن در مراکز آموزشی مورد آموزش قرار بگیرد و این نیاز است که ما آموزش دهیم چگونه جلوی خشم را گرفته و یا آن را کم‌رنگ‌تر کنیم.

وی با اشاره به وجود فرزندان طلاق که برآشفته از خشم والدین خود هستند تصریح کرد: فرزندان طلاق به دلیل اینکه خود را جدای از خانواده می‌پندارند و نمی‌توانند خود را در قالب یک خانواده ببینند پا در جای پای والدینی می‌گذارند که در جامعه به‌عنوان یک آسیب‌دیده حضور دارند.

کارشناس ارشد روانشانی بالینی با ابراز تأسف از اشاعه مصرف مواد دخانی و مخدر در بین نوجوانان و جوانان ازجمله دختران جامعه بیان کرد: متأسفانه علاوه بر مصرف مواد دخانی و مخدر، تن‌فروشی راهی برای امرارمعاش دختران ۱۵ تا ۱۷ و تبدیل به هنجار شده که هیچ ابایی از مطرح کردن این امر ندارند و آن را حق شخصی خود می‌دانند که هیچ توجیهی را نیز قبول نمی‌کنند.

گلپور با بیان اینکه نوجوانان و جوانان هنجارشکن و غیراجتماعی قربانیان عدم امنیت در خانواده هستند افزود: خانواده‌ها نیز قربانی فرهنگ اشتباه جامعه‌ای هستند که اطلاعات لازم و مفید در اختیارشان نبود و زمینه‌ای برای بروز جرائم جبران‌ناپذیر شد.

وی با بیان اینکه نباید تنها به دنبال راهکارهای کوتاه‌مدت برای بروز جرائم افراد باشیم تصریح کرد: باید در کنار داشتن برنامه‌های کوتاه‌مدت برای نوجوانان به دنبال NGO هایی باشیم که با برنامه‌های بلندمدت و میان‌مدت این افراد را دریابند و به‌درستی و به‌دور از نصیحت عمل کنند و از همه مهم‌تر خود را در کنار آسیب دیدگان اجتماعی ببینند.

این روانشناس بالینی با اذعان به اینکه ما هرگز صدای نوجوانان خود را نشنیده‌ایم و دستوری عمل کردیم گفت: جامعه ما درگیر بی‌مسئولیتی است چون اگر ما فرزندی به دنیا می‌آوریم باید بدانیم که برای رشد او باید هرکاری کنیم و حتی خود را قربانی تربیت او بدانیم.

گلپور با تأکید بر وجود اشکالات زیاد در بسترهای پرورش و تربیت فرزند گفت: ما حتی در فرهنگ‌سازی آن‌قدر افراط‌وتفریط می‌کنیم که فرد دچار اشتباه در رفتارهای خود می‌شود.

مرگ معنویت در دنیای نوجوانی

وی با بیان اینکه ما مرگ معنویت را در جامعه ازجمله در بین نوجوانان و جوانان احساس می‌کنیم گفت: ما در نوجوان خود احساس رهاشدگی می‌بینیم که فردگرا شده و از همه‌چیز به دور است و به‌جایی وصل نیست درحالی‌که همه انسان‌ها نیاز به خدامحوری و معنویت دارند اما این نیاز امروز دچار افسارگسیختگی شده است.

این روانشناس و فعال اجتماعی با تأکید بر اینکه برای تربیت جامعه باید از فرد شروع کرد افزود: ما باید روی افراد کارکنیم چون آن‌قدر که جامعه و حاکمیت را مقصر کردیم مسئولیت فردی را از افراد گرفته‌ایم.

گلپور با اشاره به اینکه ما آدم‌ها را بی‌مسئولیت بار آورده‌ایم افزود: ما در جامعه‌ای رشد کرده‌ایم که دیگران را مسئول ناملایمات خود دانسته و نقش خود را بی‌اثر و بی‌تقصیر تفسیر کرده‌ایم.

وی با اعلام اینکه طبق آمارها تنها ۱۱ درصد خانواده در تربیت فرزندان نقش دارد و نمی‌توان طبیعت و جامعه را نادیده گرفت تصریح کرد: اطلاعات و آگاهی موجود در جامعه آن‌قدر نصفه و پاره‌پاره است که بیشتر اثر غلط آن به جامعه داده می‌شود و بر اساس همان اطلاعات غلط افراد شیوه‌های خود را تغییر می‌دهند.

جامعه پویا با مجرمان کمتر

مسئول اداره روابط اجتماعی معاونت اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی گیلان نیز در این میزگرد با اذعان به وجود جرم در تمامی جوامع اظهار کرد: در هر جامعه‌ای عده‌ای پا از قانون فراتر گذاشته و در گروه مجرمان قرار می‌گیرند.

سعید آقایی زاده با بیان اینکه تعداد کمتر مجرمان در جامعه، جامعه‌ای پویاتر می‌سازد افزود: باید بدانیم جامعه و قوانین جامعه چه رفتارهایی را به‌عنوان جرم تعریف می‌کنند.

وجود افراط و تفریط  در مقوله جرم‌شناسی

وی با اشاره به وجود افراط‌ و تفریط در جرم‌شناسی و قوانین حاکم در کشور گفت: این قوانین نیاز به بازنگری دارد و آخرین اقدامات مجلس در خصوص کاهش شمار زندانیان، مجازات جایگزین حبس بود.

مسئول اداره روابط اجتماعی پلیس گیلان با بیان اینکه تعریف بیشتر جرم آمار مجرمان را بالاتر می‌برد افزود: اگر به فرض مثال آمارها گواه برافزایش ۲۰ درصدی مجرمان جامعه بدهند شرایط نابسامانی ایجاد می‌شود و موقعیت نامناسبی برای کشور به وجود می‌آورد.

لزوم اصلاح بسترهای جرم ساز در جامعه

آقایی زاده با اشاره به اینکه برخی شرایط و بسترها مجرم ساز هستند بیان کرد: حاشیه‌نشینی در شهرها خودبه‌خود موجب می‌شود فرد زمانی که با شرایط نابسامانی که با جرم‌های مختلف احاطه می‌شود به سمت جرائم کشیده و شمار مجرمان در یک جامعه را زیاد کنند.

وی عدم ثبات شغلی و شرایط نامناسب اقتصادی را عامل دیگری برای روی آوردن افراد به جرائم مختلف دانست و تصریح کرد: باید بررسی شود که فرصت لازم در جامعه وجود دارد که فرد به شغل مناسب و درخور خود دست پیدا کند یا خیر؛ در حلی که شرایط حاکم در کشور به‌گونه‌ای است که متأسفانه درآمدها روزبه‌روز کمتر شده و سطح زندگی افراد جامعه پایین‌تر می‌آید.

مسئول اداره روابط اجتماعی پلیس گیلان با اذعان به اینکه شرایط امروز حاکم در کشور و الگوی اقتصادی غلط یقیناً مجرم زا خواهد بود تصریح کرد: نمی‌توان انتظار داشت در چنین شرایطی آمار جرائم پایین بیاید و متأسفانه باید اعلام کرد بسیاری از اقشار تحصیل‌کرده نیز در این حوزه قرار می‌گیرند و به‌جای استفاده از تفکر عمیق علمی خود در پیشبرد اهداف جامعه دقیقاً در تقابل با آن گام برمی‌دارند.

عدم استفاده درست از نخبگان جامعه و بروز جرم

آقایی زاده با بیان اینکه جامعه از جوانان تحصیل‌کرده به‌درستی استفاده نمی‌کند گفت: اگر ما چنین افرادی را در سمت‌وسوی مثبت جذب نکنیم، این افراد از تخصص خود در برابر جامعه استفاده کرده و در تقابل با قانون قرار می‌گیرند.

وی نخستین فاکتور شناخت راه را آگاهی دادن به جامعه دانست و افزود: ابتدا باید بشناسیم کجای کار هستیم و با شناخت الگوها هدف خود را به‌درستی انتخاب کرده و در آن مسیر گام برداریم.

مسئول اداره روابط اجتماعی پلیس گیلان با تأکید بر اینکه شغل و درآمد در میزان آسیب‌های اجتماعی تعیین‌کننده است تصریح کرد: برخی  می‌توانند در مقابل شرایط بد اقتصادی ایستادگی کنند و برخی نیز نمی‌توانند چون افراد برای رشد خود باید در جامعه فعالیت کنند و بهترین وسیله را برای عبور خود از مشکلات برگزیند اما بدون شغل و داشتن پول سیر در مسیر تعالی و رشد غیرممکن و دست‌نیافتنی خواهد بود.

آقایی زاده دامنه آسیب‌های اجتماعی را روزافزون توصیف کرد و گفت: ایران تحت تهاجم فرهنگی است و این را باید بپذیریم که این تهاجم چه باهدف چه بی‌هدف از جای دیگر آمده است.

وی با اشاره به اینکه ما کشوری داریم که اکثر آن جوان‌اند و این جوانی علاوه بر فرصت حتی می‌تواند پاشنه آشیل کشور باشد بیان کرد: سیاست گزاری های نادرست یکی از مشکلات کشور است چراکه این سیاست‌ها ناکارآمد بوده و باید با تأسف گفت این ناکارآمدی همچنان ادامه دارد.

مسئول اداره روابط اجتماعی معاونت اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی گیلان با تأکید بر اینکه در امور فرهنگی و اجتماعی باید افرادی قرار بگیرند که شایستگی لازم برای اداره امور را داشته باشند افزود: متأسفانه ما به‌جای اینکه تولید کارکنیم درگیر تولید آمار شده‌ایم و ازاین‌رو ضعف نظارت یکی از مشکلات مهم است و رسانه‌ها نیز بخشی از نظارت هستند چراکه برخی از خبرنگاران به‌جای ناظر بودن به فکر منافع شخص خود هستند.

آقایی زاده با تأکید بر اینکه در فرهنگ‌سازی باید به فرد و جامعه کمک کنیم بیان کرد: اگر عزمی و صداقتی برای انجام کار وجود داشته باشد امیدی برای رهایی جامعه از آسیب‌های اجتماعی نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه آمال و آرزوهای همگان داشتن زندگی ایده آل است گفت: جوانان و نوجوانان آموزه‌های غلطی را در ذهن خود می‌پرورانند درحالی‌که ارگان‌های فرهنگی و دینی و اجتماعی باید توهم‌ها را در اذهان آسیب دیدگان روشن کنیم.

اهمیت سواد رسانه‌ای و لزوم ترویج آن در جامعه

مسئول اداره روابط اجتماعی پلیس گیلان با بیان اینکه مشکلات و آسیب‌های اجتماعی تنها مختص خانواده نیست اظهار کرد: اگر گفته می‌شود که ناهنجاری‌ها در خانواده‌ها بروز می‌کند باید تعریف صحیحی از خانواده امروزی داشته باشیم تا اشتباهات فعلی و بروز آسیب‌ها ما و جامعه را دچار خودباختگی نکند.

آقایی زاده با اشاره به اهمیت سواد رسانه‌ای و لزوم ترویج آن تصریح کرد: مردم ما ظرفیت فراگرفتن مباحث جدید و تشخیص اخبار و اطلاعات صحیح از غیر صحیح رادارند و اگر سواد رسانه‌ای در جامعه ترویج و آموزش کافی داده شود می‌تواند فهم جامعه را از آسیب‌های اجتماعی افزایش داده و حل مسائل و مشکلات را برای جامعه هوشمند فعلی آسان کند.

وکیل پایه‌یک دادگستری و مدرس دانشگاه نیز در این میزگرد با اشاره به اینکه شرایط فعلی جامعه موجب بدبینی افراد آن می‌شود و جرئت سخن گفتن را از آن‌ها می‌گیرد اظهار کرد: آسیب‌های اجتماعی به‌عنوان یک ویروس است که بلای جان جامعه ما شده درحالی‌که با تعامل و همکاری متولیان امر می‌توان از میزان در جامعه کاست.

عزیز پور عزیزی با انتقاد از عملکرد ضعیف متولیان فرهنگی و اجتماعی در کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: مواد مخدر و طلاق در صدر آسیب‌های اجتماعی قرار دارند و سرریز آن‌ها در دادگستری‌ها و محاکم قضایی مشهود است.

وی بیکاری را یکی دیگر از آسیب‌های تهدیدکننده بنیان خانواده و جامعه نام برد و گفت: امروزه قریب به‌اتفاق کسانی که دنبال طلاق هستند از مواد مخدر و نبود شغل شکایت دارند.

سرعت آسیب‌های نوپدیدی مانند شبکه‌های مجازی بیشتر از مواد مخدر است

پور عزیزی با بیان اینکه سرعت آسیب‌های نوپدیدی مانند شبکه‌های مجازی بیشتر از مواد مخدر و بیکاری است تصریح کرد: شبکه‌های مجازی و ماهواره‌ای با انواع و اقسام و رنگ و لعاب‌های خاص در خانواده‌ها رسوخ کرده است و اگر این بخش مهم کنترل نشود به‌تمامی اعضای خانواده آسیب وارد می‌کند.

وی با بیان اینکه از طریق فضای مجازی الگوهای رفتاری و سبک زندگی به خانواده‌ها معرفی می‌شود افزود: خانواده‌ها برای جلب‌توجه کردن الگویی که از طریق فضای مجازی به خانواده‌ها معرفی می‌شود استفاده می‌کند و با نگاه در جامعه می‌توان آثار شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ای را کاملاً استنباط کرد.

حقوقدان و مدرس دانشگاه بازی‌های رایانه‌ای را از دیگر مشکلات در بروز آسیب‌های اجتماعی برشمرد و گفت: انواع و اقسام بازی‌های کارتونی از اینترنت توسط نوجوانان و جوانان از اینترنت بارگیری و مورداستفاده قرار می‌گیرد درحالی‌که شخصیت روحی و جسمی نوجوانان و جوانان در حال شکل‌گیری است و از الگوهای نقش‌آفرین دربازی‌های رایانه‌ای غربی به‌عنوان یک مرجع تقلید استفاده می‌شود.

پور عزیزی با اذعان به اینکه تلفن همراه و اینترنت از دیگر ابزار ایجاد بستر آسیب‌های اجتماعی است و همه به یک نوعی می‌خواهند در این فضا خود را معرفی کنند تصریح کرد: اکنون بیشترین پرونده‌ها بر اساس سوءاستفاده از عکس‌های فضای مجازی است و ۷۰ درصد آسیب‌های اجتماعی و جرائم قضایی به گفته دادستان تهران از طریق فضای مجازی است.

فضای مجازی عامل ایجاد اعتمادبه‌نفس کاذب در افراد

وی با بیان اینکه فضای مجازی در بین کاربران اعتمادبه‌نفس کاذب ایجاد می‌کند گفت: پس از ارتباط‌گیری‌های مجازی در شبکه‌های موبایلی، سطح ارتباط افراد در پارک‌ها و خانواده‌ها ختم می‌شود و زمینه بروز جرائم و آسیب‌های اجتماعی را فراهم می‌کنند.

مدرس دانشگاه و وکیل پایه‌یک دادگستری با بیان اینکه بخش اعظم آمار طلاق در بستر فضای مجازی رقم می‌خورد افزود: قربانیان فضای مجازی اغلب افراد متأهل هستند و دلیل آن نیز عدم آموزش به کاربران فضای مجازی است.

وی با اشاره به ایده رابرت مرداک جامعه‌شناس غربی در حوزه رسانه و نوع به‌کارگیری از آن برای ضربه زدن به جوامع اسلامی در ایران گفت: به گفته این جامعه‌شناس غربی ضد ایرانی اولین کار برای ضربه زده به جمهوری اسلامی هدف قرار دادن مادر برای نابودی بنیان خانواده است.

این حقوق‌دان با بیان اینکه در مقابل با تهاجم فرهنگی دستگاه‌ها به‌اتفاق کار نمی‌کنند و نیروی انتظامی یک تنها فعالیت می‌کند افزود: به دلیل رفتارهای نادرست سیاسی دولتمردان سایر متصدیان فعالیتی انجام نمی‌دهند و آسیب‌های اجتماعی و افزایش روزافزون آن‌ها همچون کرم در جامعه رسوخ کرده و در حال تزلزل و فروپاشی آن است.

طلاق و سالمندی از آسیب‌های جدی اجتماعی هستند

پور عزیزی با اشاره به مغفول ماندن موضوع تربیت در آموزش‌وپرورش و با اشاره به ضعف‌های موجود در تولید نرم‌افزار منطبق با ذائقه نسل نوجوان ایرانی گفت: بسیاری از نرم‌افزارهای اجتماعی برای ما تعریف‌نشده و اگر مدیریت در دستگاه‌های تربیتی وجود داشت مشکلات امروزی در کشور پیش نمی‌آمد.

وی با اشاره به خروجی آمار آسیب‌های جامعه برگرفته از اطلس اجتماعی افزود: آسیب‌هایی از قبیل طلاق، سالمندی، زنان سرپرست خانوار، اعتیاد، خودکشی، نزاع و روابط نامشروع و نرخ پایین اقتصاد خانوار ازجمله آسیب‌های اولویت‌دار در ایران هستند.

عدم وجود هارمونی مناسب و عملکرد دستگاه‌ها و متولیان فرهنگی در جامعه

مدیر خبرگزاری فارس گیلان نیز در این میزگرد با بیان اینکه مردم جامعه گاها از نقیض به دنبال انتخاب هستند اظهار کرد: متأسفانه هارمونی خاصی بین ارگان‌های دخیل در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی و دستگاه‌های متولی فرهنگ نداریم و هر نهاد به‌صورت جزیره‌ای کار خود را کرده و بدین شکل مردم دچار سردرگمی می‌شوند.

ابراهیم افشاری شبهه افکنی را یکی از تکنیک‌های اقناعی در رسانه‌های معاند دانست و گفت: شبهاتی که در امور مذهبی توسط رسانه‌های غربی اتفاق می‌افتد در امور سیاسی وجود ندارد و کارگزاران رسانه‌ها در رسانه‌های غربی و مثلاً بی‌طرف و حامی ایران با طرح سؤال کاذب به مسائل سیاسی دامن زده و آن را در جامعه اشاعه می‌دهند.

وی نقش نخبگان را در کاهش آسیب‌های اجتماعی حائز اهمیت برشمرد و گفت: تمامی دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی در بروز آسیب‌های اجتماعی نقش دارند و باید برای مقابله و از بین بردن آن به‌صورت متحد و هماهنگ عمل کنند و از ابزار رسانه برای انتقال مفاهیم اجتماعی و سیاست‌های اجرایی خود بهره بگیرند.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2