لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=69245 شناسه خبر: 69245

میزان افزایش حقوق کارگران در مقابل نوسانات قیمت‌ها ناچیز است

رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایان گیلان گفت‌:‌ افزایش ناچیز حقوق و دستمزدها در مقابل نوسانات سرسام‌آور قیمت انواع کالاها فشارهای زیادی را به قشر کارگران تحمیل کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ محمدرسول سماکچی اظهار کرد:‌ افزایش حدود ۱۰ تا ۱۲ درصدی حقوق و دستمزد قشر کارگران و کارمندان کشور در مقابل حجم بسیار بالای نوسان قیمت‌ انواع کالاها مشکلات و فشارهای زیادی را به این طبقه از جامعه تحمیل کرده است.

رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایان استان گیلان با تأکید بر لزوم توجه بیشتر دولت به قشر کارگران و کارمندان بیان کرد:‌ رونق چرخه تولید و صنعت در کشور بر عهده اقشار زحمتکش کارگر است بنابراین دولت باید اقدامات خود را برای حمایت از آن‌ها افزایش دهد.

سماکچی به موضوع افزایش سرسام‌آور و بعضاً یک شبه قیمت بسیاری از کالاهای اساسی اشاره کرد و افزود:‌ در چنین آشفته بازار و اوضاع نابه‌سامانی دولت چگونه انتظار دارد اقشار زحمتکشی نظیر کارگران و کارمندان کشور به زندگی عادی خود در جامعه ادامه دهند.

وی افزایش قیمت سکه و ارز در کشور را عامل ایجاد نگرانی در حقوق‌بگیران،‌ بازنشستگان و افراد بیکار دانست و تصریح کرد:‌ نه‌تنها این اقشار بلکه قاطبه مردم به وضعیت فعلی زندگی خود به علت ایجاد تغییرات نجومی اجناس و کالاها شدیداً بیمناک بوده و نگران آینده خانواده خود هستند.

رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایان استان گیلان به درآمد سرشار دولت از محل فروش سکه و ارز اشاره کرد و گفت:‌ حدود ۷ میلیون قطعه سکه از طریق ثبت‌نام در بانک‌ها و ۳ میلیون نیز از طریق حراج و کارگزاری به فروش رفته که سود بسیار زیادی نیز نصیب دولت شده است.

سماکچی میزان درآمدزایی دولت از محل فروش سکه‌ها را مورد تأکید قرار داد و در تشریح چگونگی آن بیان کرد:‌ حداقل سود هر قطعه سکه برای بانک مرکزی ۵۰۰ هزار تومان بوده بنابراین با توجه به این ‌موضوع، در حدود نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان درآمد نصیب دولت شده است.

وی افزایش بسیار شدید نرخ کالاها و اقلام خوراکی در نتیجه بی‌تدبیری مسئولان ذیربط را مورد تأکید قرار داد و گفت:‌ افزایش بیش از ۳۰ درصدی لبنیات،‌ افزایش چند برابری قیمت مرغ و گوشت قرمز و مواردی نظیر این همگی نشان دهنده بی‌تدبیری و عملکرد ناقص مسئولان است.

رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایان استان گیلان نرخ تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار را مورد تردید قرار داد و عنوان کرد:‌ این مرکز میزان تورم مرداد را ۹٫۷ درصد اعلام می‌کند در حالی‌که این گزارشات به هیچ عنوان با واقعیات روز جامعه منطبق نبوده و صحت ندارد.

سماکچی به قیمت مصوب ارز که در بودجه سال ۹۷ حدود ۳ هزار تومان محاسبه و پیش‌بینی شده بود اشاره کرد و گفت: بیش از ۴۰ درصد درآمد دولت از فروش ارز محقق شد یعنی اینکه با فروش ارز به قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان،‌ میلیارد‌ها تومان از این بابت عاید دولت شده است.

وی با بیان اینکه دولت به نوعی با خراب کردن اوضاع اقتصادی مردم ثروتمند شده است افزود: درد واقعی از آنجا نشأت می‌گیرد که دولت با چنین درآمدزایی هنگفتی باز هم از اوضاع کارمندان بازنشسته،‌ شرایط بغرنج تأمین اجتماعی،‌ بیمارستان‌ها و دیگر مراکز حساس جامعه غافل است.

رئیس هیئت مدیره کانون کارفرمایان استان گیلان عملکرد دولت را در مورد عدم حمایت از تولید و صنعت مورد انتقاد قرار داد و افزود:‌ ای کاش دولت ذره‌ای کوچک از این ثروت بادآورده را که محصول تجارت سکه و ارز است خرج رونق چرخه تولید و عرصه کسب و کار کشور می‌کرد.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2