لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=69172 شناسه خبر: 69172

پلنگ های شاخ دار علیه ستاره ها

در روزگاری به سر می‌بریم که خود سلبریتی ها نیز کم‌کم مسخ خواهند شد و تغییر شکل می‌دهند. روزگاری که پلنگ‌های شاخ‌دار علیه ستاره‌ها برمی‌خیزند. به‌زودی با پدیده عبور از سلبریتی مواجه خواهیم بود. این افراد که به شاخ‌ها و پلنگ‌های اینستاگرام شهره‌اند همه امتیازشان را از هنجارشکنی می‌گیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ به نقل از خبرگزاری فارس، محسن مهدیان در واکنش به اظهارات اخیر رضا کیانیان در تشییع پیکر مرحوم دری، کارگردان فیلم‌های کلاه پهلوی و کیف انگلیسی، در یادداشتی با عنوان پلنگ‌های شاخ‌دار علیه ستاره‌ها نوشت:

سخنان آقای کیانیان در تشییع پیکر مرحوم دری برای خیلی‌ها به‌غایت اعجاب‌انگیز بود. حداقل از جناب کیانیان انتظار نمی‌رفت. خیلی فکر کردم این سخنان را باید چطور تحلیل کرد؛ اینکه «در این ۴۰ سال حتی یک روز خوش هم ندیدم.» سخن درشتی بود؛ حتی اجازه نمی‌داد پاسخ دهیم. چه چیز را باید پاسخ می‌دادیم؟ مثلاً می‌گفتیم نه اشتباه می‌کنید، در این ۴۰ سال روز خوش هم داشتیم؟ بی‌معنی بود. باید رها می‌کردیم.

تا اینکه چند روز پیش گوشه‌ای از مراسم عروسی خانم پاک‌دل و آقای کاظمی هم منتشر شد. پیش‌تر فیلم‌های عروسی آدم‌های مشهور، در شبکه‌های زیرزمینی و قاچاقی منتشر می‌شد و حالا خود عروس و داماد فیلمشان را منتشر کردند تا در معرض قضاوت باشند. تا آنجا که یک سلبریتی دیگر می‌نویسد: «آقای کاظمی این خانم خیلی ازسرت زیاده و به خانم عروس هم می‌گوید کاش کمی بیشتر صبر می‌کردی.» به همین اندازه زشت و زننده. این دو ماجرا تنها گوشه‌ای از حوادث اخیر زندگی سلبریتی هاست؛ اما غرض این یادداشت نقد این دو رفتار نیست. ماجرا فراتر از این وقایع است. همه آسیب‌های دنیای سلبریتی به کنار، امروز ماجرای غم‌انگیزتری در حال شکل‌گیری است که این دو خبر را هم باید در همین درگاه تحلیل کرد.

در روزگاری به سر می‌بریم که خود سلبریتی ها نیز کم‌کم مسخ خواهند شد و تغییر شکل می‌دهند. روزگاری که پلنگ‌های شاخ‌دار علیه ستاره‌ها برمی‌خیزند. به‌زودی با پدیده عبور از سلبریتی مواجه خواهیم بود. این افراد که به شاخ‌ها و پلنگ‌های اینستاگرام شهره‌اند همه امتیازشان را از هنجارشکنی می‌گیرند. اساساً  لاکچری ها، خال‌کوبی‌ها، مو هدهدی‌ها و پورشه‌ سوارها  و رقاصه‌ها نسل جدید سلبریتی ها را شکل می‌دهند.

این افراد از هیچ قاعده هنجاری پیروی نمی‌کنند و همه هنرشان فاصله گرفتن از ارزش‌های نهادینه‌شده اجتماعی است. دنیای امروز دیگر دنیای ستاره‌ها هم نیست. دنیای اغوا گری است. ستاره‌ها در یک حوزه رشد کرده و دارای مهارت‌اند.

ستاره بودن یعنی توانایی و استعداد درخشان و خارق‌العاده در یک هنر داشتن.  اما اغوا گری نیاز به هیچ مهارتی جز شورشی بودن ندارد؛ شورش علیه فرهنگ مسلط جمعی. فالش زنی شهرت زاست.

پلنگ‌های شاخ‌دار از همه‌چیز اعتبار زدایی می‌کنند و رشدشان نیز در همین قدرت قاعده شکنی است. هیچ‌کس نمی‌داند تتلو بااین‌همه توهین و تحقیر و بدریختی و غیره چرا شهرت پیدا می‌کند؛ هیچ نیست جز شورشگری.

پلنگ‌ها و شاخ‌های اینستاگرام چهره‌های به‌غایت معمولی و غیره ستاره‌ای‌اند که بدون هرگونه استعداد خاص یا امتیاز ویژه‌ای شهرت یافته‌اند و امروز بازار گردانی می‌کنند و پدیده اینفوئنسرها را در تبلیغات سوداگرانه شکل داده‌اند.

و اما آسیب بزرگ اینجاست که جریان سلبریتی سنتی ما چاره‌ای ندارد جز حرکت در مسیر پلنگ‌های شاخ‌دار. در غیر این صورت از شهرت می‌افتند. امروز کیانیان نیز مجبور است نقد وضع موجود را با تعابیری شبیه تتلیست ها بیان کند: ۴۰ سال است …

امروز سلبریتی ها نیز در حال مسخ شدن هستند چون باید برای بقای خود، با این موج جدید شهرت فزایی همراه شوند. شهرتی که در هنجارشکنی و سرکشی نهفته است.

تا دیروز مهم‌ترین آسیب سلبریتی ها این بود که زندگی‌شان الگوی بخشی از جامعه می‌شد اما امروز ماجرا بسیار غم‌انگیزتر است چون خود سلبریتی ها نیز مجبورند برای شهرت بیشتر زندگی نمایشی پیدا کنند و این بار زندگی نمایشی‌شان به جامعه منتقل می‌شود. مثل مراسم عروسی خانم پاک‌دل و اظهارات اخیر آقای کیانیان.

حال‌آنکه زندگی نمایش  او هیچ‌چیز جز شورشی بودن نیست. بگذریم که امروز مسئولان ما هم برای مؤثر بودن مجبورند سلبریتی طور وارد رقابت لایک خوری شوند. نمونه‌اش عکس سلفی نماینده‌ها باخانم موگرینی یا جشن فلان نماینده به خاطر افزایش تعداد فالورها و غیره

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2