لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=68925 شناسه خبر: 68925

گزارش آستان‌خبر از نشست 4+1 شورای شهر:

تا هستم نامه استیضاح نمی‌زنم/ نامه نزنید در جلسات شرکت نمی‌کنم!

رئیس شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه با بیان اینکه در شورا نباید سیاسی‌کاری کرد، وقتی ما گزینه‌ای نداریم چطور می‌توانیم شهردار را برکنار کنیم گفت: در زمان ریاست من به استیضاح شهردار نمی‌رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ رئیس شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه عصر سه‌شنبه در جلسه علنی شورای شهر آستانه‌اشرفیه با اشاره به استیضاح شهردار و با دفاع از عملکرد وی اظهار کرد: شهردار ضعف و قوت‌هایی دارد اما بومی است و تغییری نسبت به قبل نکرده و این وظیفه شوراست که این ضعف را پوشش دهد.

اسماعیل تیغ نورد با تأکید بر در نظر گرفتن رأی اکثریت اعضای شورا گفت: ما بر اساس برنامه رأی می‌دهیم و رأی با اکثریت است اگر اعضا می‌خواهند شهردار را استیضاح کنند و سؤالاتی که قبلاً در حضور فرماندار و بازرسان سازمان بازرسی جوابش را شنیدند دوباره بشوند و پاسخ بگیرند بنده این امر را به عهده می‌گیرم.

وی با تأکید بر اینکه نامه استیضاح نخست باید به وی ابلاغ می‌شد افزود: اگر خانم محمددوست فکر می‌کند شهردار به ابلاغ ایشان پاسخ می‌دهد بفرماید پاسخ بگیرد ولی بنده به احترام دوستان این کار را می‌کنم.

رئیس شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه اعضای شورای شهر منتظر جواب بازرسان نماندند بیان کرد: من کارشناس نیستم، اگر شهردار تخلف کرده و سازمان بازرسی نیز به این مسئله ورود کرده باید حداقل منتظر جواب سازمان بازرسی بمانیم.

تیغ نورد با دفاع از عملکرد شهردار آستانه‌اشرفیه گفت: نباید بی‌انصاف بود و گفت شهردار هیچ اقدامی انجام نداده، در زمان آقای سلیمانی بسیاری از اقدامات مانند تعریض خیابان امام، کورکا و اشمال کماچال انجام شد.

وی با بیان اینکه تمام اقدامات شهردار ازجمله تعریض خیابان فردوسی مصوبه و امضای پنج عضو شورا را داشت افزود: ما نباید در کارهای عمرانی شهردار دخالت کنیم چراکه این امر موجب کند شدن کار می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه بیان کرد: در شورا نباید سیاسی‌کاری کرد، وقتی ما گزینه‌ای نداریم چطور می‌توانیم شهردار را برکنار کنیم، از دهم اردیبهشت ۹۷ از ۲۲ میلیارد بودجه مصوب عمرانی آیا پنج میلیارد را جذب کرده‌ایم تا شهردار کار عمرانی کند.

تا زمانی که من رئیس شورا هستم شهردار استیضاح نمی‌شود

تیغ نورد درباره تذکر چند ماه قبل به شهردار آستانه‌اشرفیه گفت: تذکر با سؤال فرق دارد ما تذکر دادیم و ایشان در حضور مقامات امنیتی و بازرسان جواب دادند، این درست نیست که شهردار هر جوابی داد ما قانع نشویم، اسم این استیضاح نیست.

رئیس شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه درباره دادن زمین هزار و ۴۰۰ متری به یک فرد خاص تصریح کرد: ما نباید با بی‌منطقی جواب دهیم، اول اینکه ماده ۵ در دوره آقای نجفی بود و چرا پروانه را ابطال نکردند، اگر خلاف شهردار بزرگ بود چرا تاکنون مانده است، در زمان ریاست من به استیضاح شهردار نمی‌رسید.

شهردار به مصوبات شورا توجه نمی‌کند

نائب رئیس شورای شهر آستانه‌اشرفیه نیز در این جلسه با بیان اینکه شهردار به مصوبات شورا توجه نمی‌کند اظهار کرد: ما اصرار کردیم که خیابان استقلال که امضای پنج عضو شورا را دارد روکشی آسفالت کند اما وی به دلایل شخصی خیابان بهشتی را روکشی آسفالت کرد، ما به خاطر منافع مردم سکوت کردیم اما این کار توهین به شورا است؛ اکثر کارهای شهردار بدون مصوبه است.

نرجس محمد دوست با اشاره به تخفیف عوارض خارج از دفترچه گفت: کسی حق دادن تخفیف ۵۰ درصدی ندارد، این پول بیت‌المال است و اخذ عوارض خارج از دفترچه عوارض مصوبه شورا خلاف قانون است.

وی در پاسخ به صحبت‌های رئیس شورا تصریح کرد: شهردار خود را وام‌دار شورا نمی‌داند، ما دستور نمی‌دهیم اما شهردار باید مصوبات شورا را اجرا کند، اما انگار شهردار ناخدا و بقیه هدایت‌کننده هستند، ما دنبال این هستیم که یک مدیر بلندمدت بیاوریم اما زمانی که شورا به ما توجه نمی‌کند چه می‌توانیم بکنیم؛ ما به نمایندگی از مردم منتظر پاسخ ۱۴ سؤال شورا از سوی شهردار هستیم.

عملکرد مالی شهردار شفاف نیست

دیگر عضو شورا نیز با اشاره به قول شهردار مبنی بر همکاری و هماهنگی با شورا اظهار کرد: شهردار بارها گفت می‌خواهم با شورا هماهنگ باشم و مصوبات را اجرا کنم، برای بنده پرونده‌ای آوردند که شهردار یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برای پروانه از فردی پول گرفت؛ اما مصوبه شورا این‌گونه بود که  تحت شرایطی ۲۵ درصد بگیریم که درنهایت ۳۵۰ میلیون تومان شود.

ابراهیم نجفی اسپیلی با تأکید بر عدم شفافیت عملکرد مالی شهردار گفت: ما به شهردار میگوییم حق خود را بگیرد نه کمتر و نه بیشتر؛ اما به حرف شورا گوش نمی‌دهد، شهردار یک هزار و ۴۰۰ متر به فردی بدون ماده پنج پروانه تجاری داد اما این فرد در طی سه سال هیچ کار اقتصادی نکرد و آجری روی آجر نمی‌گذارد و تنها امتیاز می‌گیرد و زمین‌خواری می‌کند.

وی بیان کرد: خاوری مدیرکل راه شهرسازی دو نامه زدند که بخشی از این زمین کاربری گردشگری و بخشی نیز فضای سبز که  حق صدور پروانه تجاری در این قسمت وجود ندارد درحالی‌که  شهردار بدون ماده پنج مجوز داد‌ و این تغییر کاربری باوجود دو نامه آقای خاوری خلاف قانون است.

عضو کمیسیون عمران شورای شهر آستانه‌اشرفیه با اشاره به طرح سؤالات مختلف از شهردار گفت: ما ۱۴ بند سؤال داریم که حداقل برای هر بند باید سه کارشناس بیاید تا حقانیت ثابت شود. نه شورا می‌تواند دریک جلسه به دوستان ثابت کند که حق با شوراست  و نه شهردار می‌تواند بگوید حق با شهرداری است.

شهردار قول داد بچه خوبی باشد

دیگر عضو شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه نیز در این نشست اظهار کرد: همه دوستانی که با آقای شهردار کارکردند به دلیل احترام به مردم بود که قبول کردیم با ایشان کارکرده و فرصت مجدد به ایشان دهیم.

علیرضا تربیعی با بیان اینکه ایشان البته قول داده بودند که بچه خوبی باشند افزود: ما ابتدا می‌دانستیم که این مشکلات وجود دارد ولی نخواستیم بیان کنیم.

وی با بیان اینکه شهردار هر کاری که تمایل دارد انجام می‌دهد تصریح کرد: شهردار قرار بود ظرف ۱۰ روز چهار اولویت عمرانی را به ما بدهد که پس از گذشت یک ماهی هیچ موردی اعلام نشد و شهردار خودسرانه کار می‌کند درحالی‌که باید از تصمیمات شورا تمکین کند.

چرا اداره اطلاعت‌ ورود نمی‌کند/ نامه استیضاح زده نشود در جلسات شرکت نمی‌کنم

دیگر عضو شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه نیز در این نشست اظهار کرد: بنده چه در دوره قبل چه این دوره از عوامل شهردار شدن آقای سلیمانی بودم و بماند که آقایان گفتند فلان نفر باشد.

دوست جلالی با اذعان به اینکه از وظیفه شورا پس از انتساب شهردار تنها نظارت است افزود: شهردار باید درباره هر مسئله‌ای در بازه یک هفته به شورا پاسخگو باشد درحالی‌که شهردار به ما پاسخ می‌دهد ولی حقوقی نیست.

وی با اشاره به اینکه مردم میگویند چرا شما نظارت نمی‌کنید بیان کرد: وقتی شهردار جواب ما را نمی‌دهد ما مجبوریم از سازمان بازرسی بخواهیم ورود کند تا جوابمان را بگیریم ولی ما سؤال کردیم ولی وی به ما و شورا توهین کرد.

عضو شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه با اشاره به قطع درختان خیابان فردوسی خاطرنشان کرد: ما گفتیم شما برای یک‌بار هم که شده درخت را قطع نکنید و کارکنید اینجا که خیابان اصلی نیست، گفتم بگذار مردم بگویند یک‌بار هم درخت قطع نکرد و کارکرد ولی چه شد؟ گوش کرد؟ شهردار اصلاً ما را تحویل نمی‌گیرد و همه کارها را خودسر و خودش انجام می‌دهد.

دوست جلالی با تأکید بر اینکه پیش از اطلاع شورا از کارهای شهردار، استاندار و فرماندار مطلع هستند تصریح کرد: چرا باید شهردار از کسی که کار عمرانی می‌کند به‌جای ۲۰۰ میلیون، یک میلیارد دریافت می‌کند و از کسی که آجر روی آجر تا الآن نگذاشته چند صد میلیون تخفیف می‌دهد و همین فردی که زمین را گرفته در طی این سه سال هیچ فعالیت اقتصادی نکرده و آجر روی آجر نگذاشته و به بهانه‌های مختلف امتیاز می‌گیرد و زمین‌خواری می‌کند.

وی با بیان اینکه مردم میگویند  اگر شهردار خلافی کرده چرا نمی‌گویید افزود: وقتی ایشان چیزی نمی‌گویند من از کجا بفهمم، چرا اداره اطلاعت‌ ورود نمی‌کند، اینکه مسئله کشوری نیست.

عضو شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه با بیان اینکه بنده ۱۴ سؤال دارم و جواب خود راهم گرفته و کارهای قانونی را طی می‌کنم اظهار کرد: اگر از این رویه  ۱۰ روز بگذرد و آقای تیغ نورد نامه را ابلاِغ نکند، بنده در جلسات شورا شرکت نمی‌کنم؛ شما می‌توانید تا یک ماه هم نامه را نزنید ولی این افتخار نیست که ایشان در دوره شما برکنار نشدند.

دوست جلالی با اذعان به اینکه پروژه تعریض خیابان امام و خیابان فردوسی طرح شورا بود افزود: نباید تعریض خیابان امام به نام  شهردار تمام شود و اگر این کار را شهردار قبلی انجام می‌داد شاید وی همچنان شهردار بود.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2