لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=68772 شناسه خبر: 68772

مراسم گرامیداشت خالق «فرهنگ معین» در آستانه‌اشرفیه

مراسم گرامیداشت دکتر محمد معین در آستانه‌اشرفیه در کنار آرامگاه این استاد فرهیخته برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ مراسم گرامیداشت چهل و هفتمین سالگرد دکتر محمد معین یکی از محققان برجسته و پدیدآورنده یکی از مهم‌ترین لغتنامه‌های فارسی یعنی فرهنگ معین، با حضور اهالی فرهنگ و هنر در جوار آرامگاه این استاد فرهیخته برگزار شد.

*معین توانسته ادبیات ایران را به جایگاه واقعی خود برساند

 دبیر شورای کتاب کودک در این مراسم با اذعان به اینکه معین فخر آستانه و کشور است اظهار کرد: معین توانسته ادبیات ایران را به جایگاه واقعی خود برساند.

نوش‌آفرین انصاری با تأکید بر برگزاری همایش درخور استاد فرهیخته زبان و ادبیات فارسی گفت: استاد معین جزو مفاخر ایران است و باید تا سرحد توان برای برگزاری مراسم نکوداشت کسی که تمام انرژی خود را برای جمع‌آوری و حفظ فرهنگ و ادب  کشور کشید تلاش کرد.

وی با اشاره به افتتاح ۵۴ کتابخانه در مناطق محروم تصریح کرد:  ما دینی داریم که باید در شورای کتاب کودک به نسل امروز بپردازیم و داشتن کتاب مناسب کودکان یکی از زمینه‌هایی که باید در آن به‌خوبی کار کنیم تا کوکان ما به کتاب‌های بهتر دسترسی داشته باشند.

 

*استاد عمرش را وقف ادبیات کشور کرد

عضو کمیته برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری در این مراسم با بیان اینکه استاد معین عمر خود را وقف ادبیات کرد اظهار کرد: استاد نشان داد که ادبیات ما بسیار ارزشمند است و باید هرسال برگزاری مراسم بزرگداشت این استاد فرهیخته در سطح ملی باشد.

محمدرضا امین ناصری با اشاره به اینکه استاد معین در تمام زمینه‌های ادبیاتی تلاش فراوانی کرد گفت: استاد محمد معین جانش را درراه اعتلای فرهنگ و ادبیات در کفه اخلاص گذاشت.

وی با اذعان به اینکه استاد در تمام رشته‌های ادبیاتی مسلط بود افزود: برگزاری بزرگداشت‌ها آن‌هم برای اساتیدی همچون استاد معین بسیار پسندیده و ارزشمند است.

*معناشناسی را در پس واژگانی زییا در آثار معین

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز پیامی را برای مراسم بزرگداشت محمد معین صادر کرد.

در بخشی از این پیام آمده: دکتر محمد معین، پیوسته در تکاپوی ذهن جستجوگر خود، ضمن شناساندن مضامین عمیق فارسی به نسل‌های متأخر، معناشناسی را در پس واژگانی زیبا و گاه منظوم متبلور ساخت و با پشتکار و همت عالی در تدوین گنجینه گران‌مایه «فرهنگ معین» توانست در راه اعتلای فرهنگ این سرزمین و پیوند نسل‌های آینده باریشه‌های هویتی خود گام مستحکمی بردارد.

تجلیل از برگزیدگان و رونمایی از کتاب مجموعه سخنرانی‌های سال‌های گذشته مراسم دکتر محمد معین توسط بنیاد علمی نخبگان، تجلیل از چند چهره فرهیخته و اجرای موسیقی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

به گزارش فارس، دکتر محمد معین روز نهم اردیبهشت‌ماه سال ۱۲۹۷ هجری شمسی در محله زرجوب شهر رشت دیده به جهان گشود.

ستاره ناهید، برگزیده شعر فارسی (دوره طاهریان، صفاریان، سامانیان، آل‌بویه)، حافظ شیرین‌سخن مجموعه اشعار دهخدا و ترجمه‌هایی نظیر روانشناسی تربیتی،  کتیبه‌های پهلوی،  خسرو کواتان و ریدک وی و ایران از آغاز تا اسلام  ازجمله آثاری است که علاوه بر فرهنگ معین از وی به یادگار مانده است.

 دکتر محمد معین در روز ۱۳ تیرماه ۱۳۵۰ در بیمارستان فیروزگر تهران درگذشت و در آستانه‌اشرفیه آرام گرفت.

 

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2