لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=68346 شناسه خبر: 68346

توجه به کسب‌وکار کشاورزی حلقه مفقوده توسعه کشاورزی و راهی برای خروج از بن‌بست اشتغال در کشور

با توجه به میزان تولیدات محصولات کشاورزی در کشور و عزم مردم در تولید باکیفیت و کمیت لازم است دولت توجه بیشتری به کسب‌وکار حوزه کشاورزی کند و زمینه ایجاد اشتغال را در این حوزه به وجود بیاورد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ کشاورزی در کشورهای درحال‌توسعه‌ای همچون ایران در مرحله گذار از ابزارآلات سنتی به صنعتی قرار دارد و دولت نیز در طی این سال‌ها اهتمام ویژه‌ای به ماشینی کردن کشاورزی داشته است.

توجه به منابع، شیوه داشت، کاشت و برداشت و تمامی فرآیند تولید در کشور به همت مسئولان و متولیان وزارت خانه عریض و طویل جهاد رو به بهبود است و کم‌وبیش از رشد نسبی برخوردارند.

*غفلت دولت نسبت به کسب‌وکار کشاورزی

اما در کنار توسعه تولید محور در جهاد کشاورزی استنباط می‌شود که به کسب‌وکار کشاورزی کمتر توجه شده و غفلت دولت و مجلس در این رابطه مانعی برای بزرگ برای رشد اقتصاد کشاورزی در کشور شده است.

در ایران بخش کشاورزی قابل‌اتکاترین بخش اقتصاد محسوب می‌شود و با توجه به فرمایشات و تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اقتصاد مقاومتی و لازمه تحقق آن در جامعه توجه به بخش کشاورزی و ارکان آن بیش‌ازپیش مورد توجه و ملاک قرار می‌گیرد.

در کشاورزی زیر بخش‌های متعددی وجود دارد که جنگل‌داری، زراعت، باغداری، دامداری، مرغداری و شیلات از نمونه‌های آن‌ها هستند و به‌جز جنگل‌داری که تولیدات آن غیرخوراکی است مابقی تولیدات حوزه کشاورزی می‌تواند در حوزه کسب‌وکار کشاورزی و تولید غذا سهم به سزایی را به خود اختصاص دهد و تراز صادرات محصولات کشاورزی را بالا ببرد.

کشاورزی با توجه به تولیداتی که دارد و بسیار نیز گسترده است بخش اعظم تولیدات نهایی آن صرف امور داخل می‌شود اما احساس می‌شود ارتباطات کم تولیدات کشاورزی با بخش‌های تبدیل و تکمیلی از مواردی است که نسبت به آن کم‌توجهی شده و زمینه توسعه کسب‌وکار کشاورزی را با موانعی روبرو کرده است.

*واردات بی‌رویه و بی‌توجهی به کشاورزی

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با بیان اینکه توسعه کشاورزی بااراده فعلی وزارت خانه جهاد کشاورزی ممکن نیست اظهار کرد: کشاورزان تاکنون خیری از وزارت خانه جهاد کشاورزی ندیده‌اند و تنها استدعای ما نیز شر نرساندن مسئولان ارشد وزارت خانه است.

محمدصادق حسنی با بیان اینکه مردم در حوزه تولید بسیار خوب پیشرفت کرده‌اند افزود: مردم در عصر کنونی متوجه کمیت و کیفیت تولیدشده‌اند و پیوسته نیز در این راستا تلاش می‌کنند اما اکنون در حوزه توزیع و واردات همان محصولی که تولید می‌کنند و به کمک دولت وارد می‌شوند مشکل‌دارند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با این حد از واردات و بی‌توجهی به توسعه کسب‌وکار کشاورزی درنهایت منجر به نابودی کشاورزان می‌شود گفت: در شرایطی که به کشاورز توجهی نمی‌شود و با برداشتن تحریم‌ها نیز محصولات کشاورزی باقیمت بسیار بالا باید وارد کشور شوند، توجه به کسب‌وکار کشاورزی و ایجاد الزامات برای صادرات و فروش بهتر محصولات تولید داخل از ضروریات است.

*توسعه کشاورزی منجربه اشتغال پایدار می‌شود

وی با اشاره به اینکه توسعه کشاورزی و توجه به کسب‌وکار فزایند آن می‌تواند منجر به اشتغال پایدار شود گفت: دولت باید توسعه کسب‌وکارهای کشاورزی را به‌عنوان یک اصل در سیاست‌های خود بگنجاند و این وظیفه بر عهده جهاد کشاورزی است.

مغفول ماندن کسب‌وکار کشاورزی در حالی رقم می‌خورد که وضعیت کشور در اغلب محصولات ازجمله برنج توانایی خودکفایی شدن دارد و می‌تواند ظرفیت‌های بالفعل اشتغال را در کشور به فعل تبدیل کند.

ظرفیت مغفول مانده کسب‌وکار کشاورزی در صورت برنامه‌ریزی صحیح و مدبرانه مسئولان و متولیان می‌تواند حلقه توسعه کشاورزی را گسترده کند و راه را برای کشاورزان و ورود محصولاتشان به سایر کشور ها را باز کند.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2