لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=68301 شناسه خبر: 68301

آزادی زندانیان جرائم غیرعمد گیلان نیازمند ۸۰ میلیارد تومان است

عضو هیئت امنای ستاد دیه استان گیلان گفت:‌ مجموع دیون زندانیان جرائم غیرعمد گیلان ۸۰ میلیارد تومان است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ حمید کامران‌زاده ظهر امروز در نشست خبری اظهار کرد:‌ در حال حاضر حدود ۹۲۰ نفر به علت ارتکاب به جرائم غیرعمد در زندان‌های استان گیلان به سر می‌برند و برای پرداخت دیون خود نیازمند کمک مردم و خیران هستند.

مدیر نمایندگی و عضو هیئت امنای ستاد دیه استان گیلان تصریح کرد:‌ از دیدگاه دستگاه قضایی جرائم غیرعمد به جرائمی اطلاق می‌شود که فرد خاطی قبل از ارتکاب به آن هیچ قصد و نیتی قبلی نداشته و پس از ارتکاب به جرم نیز به دلیل ناتوانی در پرداخت دیه راهی زندان شده است.

کامران‌زاده عواقب ناشی از حبس‌های طولانی مدت این‌چنینی را برای زندانیان و خانواده‌هایشان سنگین خواند و افزود:‌ این غیبت‌ طولانی نان‌آور خانه که به‌دلیلی غیرعمد و به جهت عدم تمکن مالی مورد نیاز برای پرداخت دیون خود راهی زندان شده است آسیب‌های فراوانی را در اجتماع به دنبال دارد.

وی با تأکید بر اینکه سالانه بیش از ۹۰۰ زندانی توسط هیئت امنای ستاد دیه گیلان و کمک خیران آزاد می‌شوند گفت:‌ در جشن گلریزان سال گذشته تعداد هزار و ‌۲۲ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد گیلان که بدهی آن‌ها بالغ بر ۷۸ میلیارد تومان برآورد می‌شد با کمک خیران آزاد شدند.

مدیر نمایندگی و عضو هیئت امنای ستاد دیه استان گیلان خاطرنشان کرد:‌ در این راه خداپسندانه که منجر به آزادی این‌گونه افراد از بند زندان‌ها می‌شود نهادهایی نظیر دستگاه قضایی،‌ اداره‌کل زندان‌های گیلان و یا خود شاکیان پرونده نقشی بسیار اثرگذار و تعیین کننده دارند.

کامران‌زاده از همکاری و مساعدت ویژه شاکیان پرونده‌هایی که در ذیل جرائم غیرعمد قرار می‌گیرند سخن گفت و بیان کرد: سال گذشته از مجموع ۷۸ میلیارد تومان بدهی افراد محبوس در زندان‌های گیلان بیش از ۳۸ میلیارد تومان آن توسط شاکیان پرونده مشمول بخشودگی و گذشت شد.

وی میزان مشارکت مردم گیلان و خیران آن را در برگزاری جشن‌های گلریزان بسیار قابل توجه توصیف کرد و گفت:‌ این حضور و مشارکت خودجوش مردم نیکوکار و خیر گیلان به‌گونه‌ای است که حتی بدون اعلام فراخوان نسبت به پرداخت دیون زندانیان اعلام آمادگی می‌کنند.

مدیر نمایندگی و عضو هیئت امنای ستاد دیه استان گیلان میزان دیون ۹۲۰ زندانی جرائم غیرعمد امسال را برشمرد و تصریح کرد:‌ در مجموع و طبق بررسی‌ها و کارشناسی‌های انجام شده در سطح زندان‌ها برای آزادسازی این تعداد از محبوسان به حدود ۸۰ میلیارد تومان بودجه نیاز داریم.

کامران‌زاده از مساعدت ویژه و همکاری بسیار خوب اداره‌کل زندان‌های گیلان با ستاد دیه استان خبر داد و بیان کرد:‌ طبق دستورالعمل‌ داده شده پرونده هر کدام از زندانیان جرائم غیرعمد تنها پس از گذشت ۲۴ ساعت از زمان ورود آن‌ها به زندان به ستاد دیه استان گیلان ارجاع داده می‌شود.

وی به بررسی‌ها و تحقیقات گسترده ستاد دیه استان گیلان برای شناسایی و کمک به زندانیان جرائم غیرعمد اشاره کرد و افزود:‌ تمام این اطلاعات و آمارها نخست در دیدار با خود زندانی محبوس و سپس با تحقیقات میدانی از خانواده،‌ محل سکونت و میزان تمکن مالی وی جمع‌آوری می‌شود.

مدیر نمایندگی و عضو هیئت امنای ستاد دیه استان گیلان با تأکید بر مشکل بیکاری زندانیان پس از آزادی از حبس اظهار کرد:‌ تشکیلاتی برای همین منظور تحت عنوان سازمان مراقبت‌های بعد از خروج در گیلان فعالیت دارد که به حل مشکلات بیکاری زندانیان آزاد شده از بند زندان می‌پردازد.

کامران‌زاده راه‌های مختلف تأمین مالی ستاد دیه گیلان برای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد را برشمرد و بیان کرد:‌ گذشت شاکیان از مبالغ تعیین شده،‌ کمک‌های نقدی مردم و خیران و اعطای وام‌های قرض‌الحسنه ۴‌ درصدی از سوی ستاد دیه کشور از جمله این منابع مالی هستند.

وی قدمت برگزاری جشن‌های گلریزان را در استان گیلان بیش از ۲۴ سال عنوان کرد و گفت:‌ برای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد استان گیلان امسال حدود ۱۶ جشن گلریزان با شرکت مردم نوع دوست و خیران نیکوکار در مناطق مختلف استان گیلان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2