لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=68298 شناسه خبر: 68298

کوچک شدن قطعات زمین کشاورزی گیلان را تهدید می‌کند

معاون سازمان جهادکشاورزی استان گیلان گفت:‌ مسئله کوچک‌تر شدن زمین‌های شالیکاری که از پدر به فرزندان به ارث می‌رسد یکی از عمده‌ترین مشکلاتی است که کشاورزی استان گیلان را تهدید می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ حبیب جهانساز اظهار کرد:‌ با اقدامات اخیر سازمان جهادکشاورزی گیلان استفاده از ماشین‌آلات در تولید محصول برنج رونق خوبی گرفته به طوری‌که هم‌اکنون ضریب مکانیزاسیون گیلان از استان همجوارش بیشتر است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان گیلان تصریح کرد:‌ در حال حاضر بیشتر عملیات آماده‌سازی اراضی شالیکاری،‌ نشاءکاری و یا برداشت محصول نهایی برنج توسط کشاورزان گیلانی با استفاده از ماشین‌آلات صنعتی مخصوص انجام می‌شود.

جهانساز ضمن تأکید بر این مسئله که در حوزه مکانیزاسیون وضعیت گیلان از مازندران بهتر است افزود:‌ گیلان به لحاظ برخورداری از ماشین‌آلات کشاورزی مشکلی ندارد و تنها از نبود دفاتر و صنایعی که در امر واردات و یا تولید این دستگاه‌ها فعالند عقب مانده است.

وی به مهم‌ترین روش‌های اقتصادی کردن فرآیند تولید محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: ‌علاوه بر ماشین‌آلات مواردی نظیر کوچک‌تر شدن اراضی توسط مالکان‌ و یا مسائل مربوط به تنظیم بازار در حرکت به سمت اقتصادی شدن تولید نقش بسیار زیادی دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان گیلان خاطرنشان کرد: ‌مسئله خرد کردن و کوچک‌تر شدن زمین‌های شالیکاری که از پدر به فرزندان به ارث می‌رسد یکی از عمده‌ترین مشکلاتی است که کشاورزی استان گیلان را تهدید می‌کند.

جهانساز لزوم ورود و دخالت دستگاه‌های ذیربط در امر ساماندهی اراضی شالیکاری را ضروری دانست و تصریح کرد:‌ اگر مراجع قانونی با روند افزایشی تقسیم اراضی شالیکاری برخورد نکنند این امر میزان بهره‌وری محصول برنج را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی کمبود نیروی انسانی در حوزه شالیکاری را یکی دیگر از موانع موجود‌ فعالیت‌ کشاورزی در استان گیلان خواند و گفت‌:‌ تنها راه مقابله با مشکلاتی از این دست علاوه بر تجهیز کشاورزان به ماشین‌آلات صنعتی پیاده کردن شیوه‌های نوین تولید محصول است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان گیلان حدود ۴۷ درصد عملیات نشاء برنج در استان را مکانیزه اعلام کرد و بیان کرد:‌ علاوه بر این ۸۰ درصد عملیات آماده کردن زمین و بالای ۷۰ درصد فرآیند برداشت محصول برنج در گیلان به صورت صنعتی انجام می‌شود.

جهانساز با تأکید بر اینکه تاکنون ۹۷ درصد اراضی شالیکاری استان گیلان طبق برنامه زمانبندی شده نشاء کاری شده‌اند افزود: با همکاری کشاورزان روند عملیات نشاء تاکنون بر اساس تقویم زراعی اعلام شده توسط سازمان جهاد کشاورزی گیلان انجام شده است.

وی صرفه‌جویی در میزان مصرف آب و رعایت نوبت بندی از سوی شالیکاران گیلانی را امری بسیار ضروری اعلام کرد و گفت:‌ با توجه به بارندگی‌های اخیری که در گیلان به وقوع پیوست و مشارکت کشاورزان،‌ امیدواریم سال زراعی خوبی را پشت سر بگذاریم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان گیلان با اعلام توصیه‌هایی به کشاورزان در مورد عملیات داشت برنج بیان کرد:‌ استفاده به‌موقع از کودهای دفع آفات و علف هرز علاوه بر جلوگیری از دوباره‌کاری به صرفه‌جویی در مصرف آب نیز کمک می‌کند.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2