لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=68295 شناسه خبر: 68295

ضرورت ترویج فرهنگ وقف برای خانه دار شدن ایتام و کودکان بد سرپرست

اختصاص خانه‌های وقفی برای تأسیس مراکز نگهداری از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست از سوی سازمان اوقاف یکی از اقدامات پسندیده‌ای است که در صورت محقق شدن می‌تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای فرهنگی و اقتصادی جامعه و کودکانی باشد که به‌دلایل مختلف از حضور سرپرست و سقفی مناسب محرومند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ وقف سنتی کهن و ایرانی است که ایرانیان پس از ورود و آشنایی با دین مبین اسلام از آن آگاهی یافتند و به معنای هدیه‌ای ابدی برای خدمت عمومی یا نگه‌داشتن اصل چیزی و جاری بودن منفعت آن در جهت خیر و نیکی و رضای خداست، ازاین‌رو؛ بر مبنای ماده ۵۵ قانون مدنی وقف به معنای «تسبیل عین مال حبس و منافع آن» تعریف‌شده و جمع این واژه اوقاف و به مال و زمین وقف‌شده، موقوفه گفته می‌شود.

*وقف بازوی قدرتمند اقتصادی

تخصیص قسمتی از مال مؤمن برای نیازمندان «و فی اموالهم حق معلوم للسائل والمحروم» از ویژگی‌های انسان مؤمن است و وقف، یکی از بهترین نوع تخصیص مال است تا مؤمنان قسمتی از مال خود را برای رفع مشکل به‌منظور خدمت‌رسانی به اجتماع و نیازمندان وقف می‌کنند.

وقف می‌تواند به‌عنوان بازویی توانمند و مؤثر، در امور اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی و مذهبی با محوریت رشد و توسعه جامعه و با بهره‌مندی از پتانسیل مردمی برای رفع نیازهای جامعه نقش‌آفرین باشد و خلأهای موجود در جامعه اسلامی را با پشتوانه مردمی پر کند، بنابراین باید علاوه بر فرهنگ‌سازی برای نهادینه کردن این سنت پسندیده و سوق دادن نیات واقفین خیراندیش به نیازهای مهم جامعه به‌صورت جدی توجه شود و اگر این امر به‌درستی محقق شود قسمت اعظمی از نیازهای جامعه اسلامی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد، چراکه این پتانسیل با تکیه‌بر اعتقادات دینی مردم رشد یافته و می‌تواند نقش مستقیمی در توسعه عدالت اجتماعی در جامعه اسلامی داشته باشد.

سازمان بهزیستی با کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرستی مواجه است که خانواده‌های آن‌ها به‌تنهایی توانایی نگهداری مطلوب از این فرزندان را ندارند ازاین‌رو بسیاری از خیرین اقدام به برپایی خانه‌های نگهداری از کودکان کرده و با تأسی از مقتدای خویش حضرت علی (ع) و بدون هیچ چشم‌داشتی و تنها با نیت قرب الهی اموال، زمان و انرژی خود را به نگهداری از آینده‌سازان کشور اختصاص داده‌اند.

*مشکل اساسی اوقاف، عدم آگاهی واقفین از نیاز جامعه است

بسیاری از این انجمن‌های خیریه با مشکلاتی ازجمله خانه‌های استیجاری، بالا رفتن هزینه‌های نگهداری و خرج روزانه این کودکان و البته نداشتن خیرین دائم و پایدار مواجه هستند، هرچند که مشکلات برخی از این انجمن‌ها، راه در پیش‌گرفته را به باریکی مو می‌رساند اما به مدد ایزد یکتا پاره نمی‌شود، اما نیازمند چاره‌ای برای رفع مشکلات موجود است.

اگر وقف به‌درستی هدایت شود می‌تواند چاره‌ساز بسیاری از معضلات جوامع اسلامی‌شود، چراکه عدم آگاهی واقفین به نیاز جامعه و عدم آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی مردم از اساسی‌ترین مشکلات وقف است که موجب شده تا جای خالی وقف برای خانه‌های نگهدارنده کودکان بی‌سرپرست یا بد سرپرست به چشم بیاید، بنابراین متولیان امر باید آستین‌ها را بالا زده و نیات واقفین را به سمت وقف برای مراکز نگهداری کودکان و خیریه‌ها سوق دهند.

امروز بسیاری از انجمن‌ها و مراکز خیریه کودکان بی‌سرپرست یا بد سرپرست به دلیل عدم‌حمایت خیر پایدار، دغدغه‌های روزمره را به‌سختی پشت سر گذاشته و گاها نگرانی هرساله از تغییر مکان و افزایش اجاره‌بها مشکلات نیک اندیشان را دوچندان کرده است ازاین‌رو، وقتی پای سخن برخی از این خیرین می‌نشینیم، از عدم آگاهی خیرین به این نیاز مهم و عدم فرهنگ‌سازی در جامعه گله می‌کنند و معتقدند پرداخت اجاره‌بها بهتر است چراکه نکته مثبت این موضوع عدم نگرانی هرساله از جابه‌جایی مکان نگهداری این کودکان خواهد بود.

*نداشتن مسکن مناسب نخستین مشکل مراکز نگهداری کودکان

مسئول یکی از مؤسسات و مراکز شبانگاهی نگهداری کودکان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با بررسی شرایط مراکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست در مراکز خیریه اظهار کرد: کودکانی که در مراکز نگهداری زندگی می‌کنند علاوه بر نیازهای مادی و روزمره، نیازهای معنوی نیز دارند.

وی با بیان اینکه دو مرکز نگهداری با دو رنج سنی هشت تا ۱۲ و ۱۳ تا ۱۸ سال را پوشش می‌دهد تصریح کرد: یکی از مشکلات مراکز خیریه نداشتن حامی مستمر و پایدار است که خرج روزمره کودکان را نیز دچار مشکل کرده و برای رفع این مشکلات نیاز به دعوت از خیرین است.

مؤسس و مسئول مرکز نگهداری کیمیای هستی با اشاره به مشکلات مالی مراکز نگهداری کودکان بد یا بی‌سرپرست گفت: مشکل مسکن از نخستین مشکلات این مراکز بوده که اگر پس از اتمام قرارداد موفق به تهیه مسکن نشوند قطعاً مشکلات عدیده‌ای برای کودکان پیش خواهد آورد.

وی ترویج فرهنگ وقف با نیت نگهداری کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست را از روش‌های کمک به کودکان عنوان کرد افزود: علاوه بر هزینه زندگی روزمره کودکان، پرداخت حقوق پرسنل نیز مؤسسات را دچار مشکل می‌کند اما بااین‌حال از وجود روانشناس و جامعه‌شناس به‌عنوان پرسنل این مجموعه استفاده می‌شود.

متولی مرکز نگهداری کیمیای هستی با بیان اینکه این موسسه زیر نظر بهزیستی بوده و کودکان از طرف بهزیستی به مرکز معرفی می‌شوند اظهار کرد: بهزیستی حدود ۳۷۰ هزار تومان در ماه به ازای هر کودک یارانه پرداخت می‌کند و بااین‌وجود نیاز به حمایت خیرین پایدار به‌شدت احساس می‌شود.

*عدم موافقت اداره اوقاف رشت برای اسکان مؤسسات خیریه در خانه‌های وقفی

رئیس اداره بهزیستی شهرستان رشت نیز دراین‌باره در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با بیان اینکه نیاز به مسکن پایدار را ازجمله نیازهای اساسی مراکز نگهداری کودکان دانست و اظهار کرد: ۳۱ NGO و موسسه خیریه در شهرستان رشت مشغول به فعالیت هستند که دو مرکز ملکی، ۶ مرکز وقفی و مابقی استیجاری است.

ام‌البنین انسان‌دوست با اذعان به عدم موافقت اداره اوقاف رشت برای اسکان مؤسسات خیریه در خانه‌های وقفی گفت: علاوه بر کمک‌های بهزیستی به مؤسسات، جهت اخذ کمک‌های مردمی و توجه مدیران شهرستانی به این مراکز، از نمایندگان و اعضای شورای شهر جهت بازدید از این مراکز دعوت به عمل می‌آوریم تا مسئولین شهرستان نیز با مشکلات این مراکز از نزدیک آشنا شوند.

وی ترویج فرهنگ وقف و دعوت از واقفین را یکی از اولویت‌های مهم کاری این اداره عنوان کرد و افزود: اداره بهزیستی شهرستان رشت تمام تلاش خود را برای آگاه‌سازی مردم انجام می‌دهد تا اگر وقفی از جانب آنان صورت می‌گیرد، با نیت کمک به کودکان و مراکز نگهداری آنان باشد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان رشت با تأکید بر لزوم فرهنگ‌سازی گسترده برای سوق دادن اهداف خیرین و واقفین برای کمک به کودکان بد سرپرست و بی‌سرپرست در جامعه تصریح کرد: اداره بهزیستی شهرستان رشت تمام تلاش خود را برای ترویج فرهنگ وقف و آگاه‌سازی مردم از نیاز روز جامعه خواهد کرد تا از این طریق، نیات واقفین خیراندیش به سمت رفع مشکلات نگهداری کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست سوق داده شود.

*هیچ‌یک از نیات واقفین برای ساخت خانه کودکان بی‌سرپرست نبوده است

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با تأکید بر اینکه اداره اوقاف، وقف برای خانه‌دار شدن ایتام را به واقفان خیراندیش پیشنهاد می‌کند اظهار کرد: انتخاب نیت وقف به عهده واقف بوده و اداره اوقاف تنها در حد مشاوره می‌تواند با واقفان برای مسیردهی وقف صحبت کند.

حجت‌الاسلام حمیدرضا کریمی با اذعان به اینکه در زمره نیات واقف و درآمدهای موقوفه کمک به ایتام وجود دارد بیان کرد: تاکنون وقف خانه و مرکزی برای نگهداری ایتام در زمره نیات واقفین نبوده است.

وی با اشاره به واگذاری خانه‌های وقفی در دست اوقاف به متقاضیان مراکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست بر اساس قانون و از طریق مزایده تصریح کرد: اگر در مواردی خانه شبانه‌روزی نگهداری کودکان بی‌سرپرست دچار مشکل حاد شده و مکانی برای نگهداری کودکان نداشتند که از طریق نامه‌نگاری به اداره کل ارجاع و استان نیز به سازمان مرکزی برای ترک تشریفات مزایده برای حل مشکل ارسال می‌کند.

کریمی با تأکید بر اینکه اداره اوقاف شهرستان رشت با اشاره به آمادگی این اداره برای ترک تشریفات مزایده به‌منظور برای مکانی جهت نگهداری از کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست افزود: تا به امروز هیچ‌کدام از عزیزان به جهت ترک تشریفات به ما مراجعه نکردند تا مشکلاتی ازاین‌دست برطرف شود.

وی با اشاره به مراجعه متولیان امر و اداره بهزیستی جهت دریافت قطعه‌ای زمین برای ساخت محل نگهداری شبانه‌روزی بنا به‌دلخواه بیان کرد: اداره اوقاف شهرستان واقعاً چنین زمینی مناسب را ندارد ازاین‌رو، زمین‌های نامناسبی برای ساخت این مراکز در اختیار اداره اوقاف است که به‌محض پیشنهاد شدن، عامل مسافت و کوچک بودن، آن را نامناسب می‌خواندند.

رئیس اداره اوقاف شهرستان رشت با بیان اینکه ما هیچ‌وقت به متولیان امر نگفته‌ایم که عدم در اختیار گذاشتن این زمین‌ها و خانه‌ها به دلیل عدم نیات واقفین است تصریح کرد: اگر خانه‌ای شبانه‌روزی جایی را از ما اجاره کنند ما اجاره‌بهایی را دریافت می‌کنیم ازاین‌رو، ممکن است این خانه‌ها مدعی شوند که توان پرداخت اجاره‌بها را نداشته که حتی ممکن است اداره اوقاف از محل درآمدهای دیگر اجاره‌بها را با عنوان کمک به ایتام پرداخت کند.

وی با اذعان به اینکه در رشت موقوفاتی تحت عنوان کمک به ایتام موجود است خاطرنشان کرد:  ‌به‌جز پرورشگاه مژدهی در رشت، شش‌خانه شبانه‌روزی دیگر تحت نظارت سازمان بهزیستی است که اداره اوقاف هرساله به مناسبت‌های مختلف ازجمله آغاز سال نو، آغاز سال تحصیلی، ایام ماه مبارک رمضان و غیره از محل عواید کمک به ایتام و بدون درخواست متولیان خانه‌های شبانه‌روزی این کمک‌ها صورت می‌گیرد.

کریمی با تأکید بر اینکه ما مکلف به اجرای نیات واقفین خیراندیش هستیم گفت: از خانه‌های شبانه‌روزی که اداره اوقاف از عواید وقف تحت عنوان کمک به ایتام به آن‌ها کمک‌های صورت می‌دهد، پیگیری صورت نمی‌گرفته و اداره اوقاف شهرستان ازآنجاکه خود را مکلف به اجرای نیات واقفین می‌دانیم به این خانه‌های شبانه‌روزی کمک می‌کند.

رئیس اداره اوقاف شهرستان رشت با بیان اینکه شرعاً و قانونا نمی‌توان وقف ایتام را درجای دیگر هزینه کرد گفت: اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت این آمادگی را دارد تا با سازمان بهزیستی و خانه‌های شبانه‌روزی که موقوفاتی در اختیار اداره اوقاف را مناسب می‌دانند همکاری کنیم.

وی با بیان اینکه درخواست زمینی در کنار دریا از اداره اوقاف جهت ساخت خانه شبانه‌روزی برای کودکان بی‌سرپرست صورت گرفته تصریح کرد: چنین امکان و چنین زمین موقوفه‌ای در اختیار این اداره قرار ندارد ازاین‌رو، در مناطقی مطلوب و خوش آب‌وهوا درخواست صورت گرفته که موقوفه‌ای وجود نداشته لذا زمین‌های مناسبی که در اختیار ما قرار دارد با رایزنی با سازمان مرکزی انجام و مجوزات لازم اخذ شود، ازاین‌رو، هرگونه همکاری با متولیان امر خواهیم داشت.

*خانه‌دار شدن ایتام بهترین روش‌ برای ادای فریضه‌های دینی

همان‌گونه که در احادیث و روایات آمده است «در خانه‌ای که یتیم باشد، رحمت و برکت الهی در فضای آن خانه حاکم خواهد شد» و قطعاً خانه‌ای که در آن ایتام برکت فضای حاکم بر آن باشد، باقیات و صالحات دوچندانی برای وقف کننده خیراندیش به ارمغان خواهد داشت.

 نیت وقف برای خانه‌دار شدن ایتام را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین روش‌های ادای فریضه دینی به‌منظور انجام توأمان سنت حسنه وقف و ساختن سرپناه برای ایتام با نیت تقرب الهی انجام داد.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2