لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=68291 شناسه خبر: 68291

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان درباره تنش‌های کمبود آب کشاورزی پاسخ می‌دهد

راهکار آب منطقه‌ای گیلان برای جبران ۱۷۰ میلیون مترمکعب آب سد سفیدرود/ آب منطقه‌ای چگونه فرایند عادلانه توزیع آب در شبکه را مدیریت می‌کند؟

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان اجرای طرح نوبت‌بندی در توزیع آب کشاورزی را راهکاری برای جبران ۱۷۰ میلیون مترمکعب آب دانست و گفت: بیشترین مراجعات برای بتونه کردن انهار، انهار درجه سه و چهار هستند و مسئول این نوع انهار جهاد کشاورزی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ کاظم لطفی عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت در واکنش به کمبود تنش‌زای آب در گیلان و خشک شدن برخی از مزارع شالی‌کاری استان اظهار کرد: حدود ۸۳۰ میلیون مترمکعب در حال حاضر آب در پشت سد سفیدرود ذخیره‌شده که نسبت به سال گذشته حدود ۱۷۰ میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه آب منطقه‌ای گیلان تمام تلاش خود را برای مدیریت منابع آب و توزیع آن به کار گرفته افزود: هم‌زمان با رهاسازی آب از سد سفیدرود، تمامی ایستگاه‌های پمپاژ، چاه‌های آب‌های زیرزمینی و بهره‌گیری از منابع آب آب‌بندان ها در استان به کار گرفته‌شده تا کشاورزان با کمترین مشکل روبرو شود.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه علاوه بر داخل شبکه آب‌رسانی سد سفیدرود در اراضی خارج از شبکه سد سفیدرود نیز مدیریت خوبی اعمال‌شده بیان کرد: همه شهرستان‌های استان دارای منابع آب کافی برای کشاورزی هستند اما دو شهرستان لنگرود در داخل شبکه آب‌رسانی سد سفیدرود و شهرستان تالش در خارج از شبکه سد سفیدرود در استان کمبود آب مواجه هستند.

لطفی با اذعان به اینکه شهرستان‌های لنگرود و تالش دستخوش خسران و لطمه در کمبود آب کشاورزی هستند گفت: همه ایستگاه‌های پمپاژ در لنگرود تعمیر شده و در شهرستان تالش نیز حدود ۱۴ حلقه چاه در حال حفاری است تا منابع آب کشاورزی تأمین شود و نهایتاً تا دو هفته آینده همه چاه‌ها تجهیز خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه امسال کاهش ۴۰ درصدی بارش‌های باران در حوزه سد سفیدرود بودیم بیان کرد: با مدیریت صورت گرفته در فصل زراعی امسال، شرایط کنترل‌شده و مطلوبی را داریم و تا به امروز نیز همه ارکان مدیریتی استان نیز در حال کمک هستند.
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان با بیان اینکه گیلان در مدیریت آب با توجه به کمبود آب در کشور شرایط بسیار خوبی دارد تصریح کرد: امیدواریم با همکاری همه‌جانبه مدیران استان تا پایان فصل زراعی که پنجم مردادماه است بتوانیم مدیریت صحیح آب را داشته باشیم.

لطفی از آغاز طرح نوبت‌بندی در توزیع آب طی امسال در اراضی شالی‌کاری خبر داد و گفت: نوبت‌بندی آب در اراضی جلگه‌ای استان از امسال آغازشده و ۱۷۱ هزار هکتار از اراضی ۲۳۸ هزار هکتار شالیزاری تحت شبکه آب‌رسانی سد سفیدرود شامل این طرح آبیاری است.

وی با اشاره به روند اجرایی طرح نوبت‌بندی در توزیع آب افزود: در این شبکه بنا بر طرح نوبت‌بندی، چهار روز آب را رها و چهار روز آب قطع می‌شود و سعی داریم با این روند موضوع کمبود آب را تا پایان سال زراعی ادامه دهیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان در پاسخ به اینکه طرح نوبت‌بندی آب کشاورزی موجب شده تا تنش‌هایی را در سطح مزارع به وجود آید اظهار کرد: آب منطقه‌ای آن مقدار از حجم آبی را که باید روانه کانال‌های آب بر کند را در دستور کار خود قرار داده اما گاها در مزارع شالی‌کاری به دلیل اختلاف‌زمانی در کشت محصول توسط برنج‌کاران اختلالاتی در توزیع آب به جود می‌آید.

لطفی به میزان کشت اراضی کشاورزی در گیلان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۹۰ درصد اراضی کشاورزی داخل شبکه و ۸۵ درصد اراضی کشاورزی خارج از شبکه زیر کشت رفته‌اند که تا چند روز آینده عملیات کشت در تمامی ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالی‌کاری گیلان کامل می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه خدماتی نظیر لاینینگ (بتونه کردن انهار) و لایه روبی انهار از سوی آب منطقه‌ای گیلان بسیار کم‌رنگ است و منابع آب استان بخشی با تبخیر و بخشی دیگر با نفوذ در سفره‌های زیرزمینی از بین می‌روند گفت: بیشتر درخواست‌های کشاورزان برای لاینینگ، انهار در شهرستان‌هایی بوده که دارای انهار درجه سه و چهار هستند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه مدیریت و ساماندهی انهار درجه سه و چهار با جهاد کشاورزی است تصریح کرد: انهار درجه سه و چهار جز انهار جهاد کشاورزی است و آب منطقه‌ای نمی‌تواند برای ساماندهی انهار درجه سه و چهار ورود کند.

لطفی در پاسخ به اینکه مردم پول آب‌بها کشاورزی را به آبیاری پرداخت می‌کنند و از انتظار دارند تا منابع آب به‌راحتی در دسترس آن‌ها قرار گرفته و عدالت در توزیع آب رعایت شود بیان کرد: به لحاظ قانونی ما نمی‌توانیم از انهار منشعب از کانال‌های آب بر درجه سه و چهار ورود کنیم چون جهاد کشاورزی در این راستا اعتباراتی دارد که باید در جای خود و به‌موقع هزینه شود گرچه جهاد کشاورزی در شهرستان‌های اقدامات قابل‌توجهی انجام داده‌اند و خدماتی از این قبیل ارائه‌شده است.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2