لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=68198 شناسه خبر: 68198

رهاسازی آب سد سفیدرود امسال زودتر انجام می شود

استاندار گیلان گفت: برای آنکه کشاورزان جلوتر از سال گذشته فصل کشت را آغاز کنند، رهاسازی آب سد سفیدرود زودتر انجام می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ مصطفی سالاری عصر یکشنبه پس از بازدید از سد منجیل در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پیشتر رهاسازی آب سد از سوی شرکت آب منطقه ای برای ۱۶ اردیبهشت ماه پیش بینی شده بود ولی با توجه به درخواستی که مردم و کشاورزان داشتند، در تلاشیم دهم اردیبهشت ماه این امر صورت گیرد تا کشاورزان زودتر فصل کشت خود را شروع کنند.

وی خاطرنشان کرد: سال گشته در این زمان حدود یک میلیارد و ۵۰ میلیون مترمکعب ذخیره سد بود و سد سر ریز شد ولی امسال در حال حاضر ۸۸۲ میلیون متر مکعب ذخیره وجود دارد و حدود ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کسری آب داریم.

استاندار گیلان ادامه داد: مهمتر از این، آورد روزانه در مقایسه با سال گذشته کمتر از ۲۰ درصد است و بیانگر آن است که همه اعم از کشاورزان و کسانی که از آب این سد استفاده می کنند، باید صرفه جویی جدی داشته باشند.

سالاری افزود: تلاش کرده ایم امسال بهتر از سال گذشته برای صرفه جویی آب برنامه ریزی کنیم و کشاورزان نیز تا امروز ، به خوبی همکاری کرده اند؛ شخم اول را بموقع و خیلی بیشتر و بهتر از مدت مشابه سال گذشته انجام داده اند و در خصوص بازسازی و لایروبی انهار نیز به خوبی عمل کرده ایم.

وی گفت: اگرچه شرایط نشان می دهد باید مدیریت و برنامه ریزی خوبی داشته باشیم، ولی نگرانی بابت به وجود آمدن مشکل لاینحل نداریم.

سد منجیل یا سفیدرود در سال ۱۳۴۱ روی رودخانه سفیدرود در منجیل به منظور تامین آب شرب شهرها و کشاورزی جلگه گیلان با ظرفیت بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب به بهره برداری رسید.

استان گیلان ۲۳۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که حدود ۸۰ درصد آبیاری اراضی آن از طریق سد سفیدرود در شهرستان رودبار تامین می شوند و اخیراً سد آیت الله بهجت (شهربیجار) برای آب شرب گیلان جایگزین آب شرب این سد شده است.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2