لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=68193 شناسه خبر: 68193

اختصاص مراتع کم‌بازده برای کشت گیاهان دارویی

رییس کارگروه توسعه گیاهان دارویی گیلان گفت: با واگذاری و اختصاص مراتع کم بازده برای کشت گیاهان دارویی افزون بر اشتغال و درآمدزایی،زمینها، محصور و پوشش گیاهی این مناطق احیا می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ حبیب جهانساز درباره اختصاص مراتع کم‌بازده برای کشت گیاهان دارویی اظهار کرد: گل‌گاوزبان، به‌لیمو، رزماری، بومادران، استویا، گل محمدی و زعفران از مهم‌ترین گونه‌های گیاهان دارویی گیلان هستند.

وی با بیان اینکه در ۷۶۷ هکتار از زمین‌های این استان گیاهان دارویی کشت می‌شود، افزود: افزون بر این زمین‌ها در ارتفاعات استان، گیاهان دارویی ازجمله علف چای، علف پشمکی، گلپر، گون، کاسنی و خردل وحشی، خودرو و پراکنده می‌روید که مرتع نشینان آن را برداشت می‌کنند و در آمارهای سطح زیر کشت محاسبه نمی‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان شهرستان‌های رودسر، تالش، رودبار، سیاهکل و املش را هم از مهم‌ترین مناطق کشت گیاهان دارویی استان برشمرد و گفت: سالانه حدود ۳ هزار و ۶۷۰ تن گیاه دارویی، به ارزش اقتصادی ۳۳ میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان در گیلان برداشت می‌شود.

جهانساز تصریح کرد: گل‌گاوزبان با ۷۲۲ هکتار سطح زیر کشت، مهم‌ترین گیاه دارویی گیلان است و باعث شده این استان در جایگاه نخست تولید این گیاه دارویی در کشور قرار گیر د.

وی با بیان اینکه تولید این دست گیاهان فعلاً برای ۷ هزار و ۱۷۲ نفر در استان شغل ایجاد کرده است، گفت: با احتساب زمینه‌ای شیب‌داری که در محدوده مراتع وجود دارد، حدود ۵ هزار هکتار زمین در گیلان، قابلیت کشت و پرورش گیاهان دارویی را دارد که در صورت تحقق این امر، افزون بر ایجاد اشتغال مستقیم، برای دست‌کم ۵۰ هزار نفر، با تولید ۷ هزار تن گیاه دارویی، ۷۵ میلیارد تومان درآمدزایی خواهد شد.

رئیس کارگروه توسعه گیاهان دارویی گیلان افزود: با واگذاری و اختصاص مراتع کم بازده برای کشت گیاهان دارویی افزون بر اشتغال و درآمدزایی، زمین‌ها محصور و پوشش گیاهی این مناطق احیا می‌شود که این امر، از شسته شدن خاک، به راه افتادن سیلاب با هر بارندگی و درنهایت تخریب این عرصه‌های طبیعی جلوگیری می‌شود.

جهانساز تصریح کرد: به‌رغم توانمندی‌های قابل‌توجه گیلان در تولید گیاهان دارویی، توسعه کشت این گیاهان، با موانعی چون نبود بازار فروش مناسب، کمبود صنایع بسته‌بندی و فرآوری و همچنین وجود ضوابط و دستورالعمل‌های دست و پاگیر در واگذاری عرصه‌های مستعد کشت و نبود تشکل و اتحادیه روبروست.

 

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2