لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=67552 شناسه خبر: 67552

چرا باید مزاج خود را بشناسیم؟

غذای نامناسب با مزاج شما می‌تواند موجب تغییرات خواب، حالت عصبی، اختلال حافظه، اختلال هضم، اختلال دفع، عوارض پوستی، نشانه‌های درگیری کبد و قلب و اندام‌های تناسلی را نشان دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ در حالت طبیعی، اخلاط اربعه در بدن هر شخص سالمی باید به حالت تعادل باشد تا زندگی و ادامه‌ی حیات او مقدور باشد. حفظ تعادل بدن ازنظر مزاجی یعنی حفظ سلامتی و هرگاه به هر دلیلی بدن از این حالت تعادل خارج شود، گرمی، سردی، خشکی یا رطوبت در آن افزایش پیداکرده و موجب بروز بیماری می‌شود.

تمامی جنبه‌های زندگی ماتحت تأثیر طبیعت بدنمان قرار دارد، نوع غذایی که می‌خوریم می‌تواند تأثیرات بسیار مهمی بر تمامی اعضای بدن ما از مغز و اعصاب گرفته تا قلب و معده و کبد و کلیه‌ها داشته باشد، در بعضی از انواع مزاج، خوردن یک غذای نامناسب می‌تواند عواقب زیادی داشته باشد. برای این‌که یک فرد تغذیه‌ی مناسبی داشته باشد حتماً باید از نوع مزاج خود، محیط جغرافیایی که در آن زندگی می‌کند و طبیعت مواد غذایی ازنظر سردی، گرمی، رطوبت و خشکی آشنایی داشته باشد؛ در غیر این صورت اگر از بهترین و گران‌ترین مواد غذایی هم استفاده کند؛ برای او مفید نخواهد بود.

در ساده‌ترین حالات آن می‌بینید، مثلاً افرادی که حتی با خوردن یک عدد خرما بدنشان جوش می‌زند، غذای نامناسب با مزاج شما می‌تواند موجب تغییرات خواب، حالت عصبی، اختلال حافظه، اختلال هضم، اختلال دفع، عوارض پوستی، نشانه‌های درگیری کبد و قلب و اندام‌های تناسلی را نشان دهد، نوع نوشیدنی‌ها، لباس‌ها، هوای استنشاقی، مقدار حرکت‌ها و استراحت روزانه و چگونگی دفع و حالت‌های عصبی و روانی، مستقیماً مرتبط با حالات طبیعی یا مزاجی است، بنابراین برای داشتن زندگی سالم و طبیعی، وزن مناسب و آرامش روحی، همه ما نیازمند به شناختن مزاج یا طبیعت خود هستیم.

اهمیت شناخت طبع‌ها به‌اندازه‌ای است که والدین می‌توانند مشکلات احتمالی فرزندانشان را با توجه به آن، درمان کنند. برای نمونه پرخاشگری، عصبی بودن و بی‌حوصلگی کودک به علّت افزایش گرما و خشکی در بدن او و تنبل یا ترسو بودن کودک به علّت افزایش سردی و خشکی در بدن او است که با حفظ تعادل طبع، می‌توانید به رفع این مشکلات کمک کنید.

اصولاً اگر هر انسانی بر طبق طبع و مزاج خویش غذا میل کند، کم‌‌تر بیماری به سراغ او خواهد آمد. شناخت طبع بر هر فردی لازم و ضروری است و از طریق آن می‌توان از مشکلات بسیاری که معمولاً برای انسان پیش می‌آید پیشگیری کرد. بهترین و منطقی‌ترین روش این است که ابتدا طبع و مزاج خود و پس‌ازآن غذای مصرفی روزمره و مناسب خویش را بشناسیم تا دچار بیماری و کسالت نشویم.

انتهای پیام/

منبع مقاله:
خدادادی، مصطفی؛ (۱۳۹۵)، مزاج شما چیست؟ ساری: انتشارات پارسی سرا، چاپ اول

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2