لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=67322 شناسه خبر: 67322

پایبندی به اصول یا عمل‌گرایی افراطی؟!

عمل‌گرایی افراطی بدون پایبندی به اصول، چنان سرعتی به عقب‌گرد و ارتجاع فرد انقلابی‌نما می‌دهد که با تحرکات گوناگون و انتشار نامه سرگشاده کذایی نه در جهت خدمت به انقلاب و مردم و تحقق عدالت و بلکه در وهم حفظ حیات سیاسی خود و شاید جذب بخشی از بدنه مردم و اپوزیسیون دست‌وپا می‌زند. غافل از آنکه رمز اثرگذاری و ماندگاری نیز در ایستادگی بر اصول و مبانی نهفته است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ مجتبی خورسندی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان گیلان در یادداشتی نوشت: رهبر معظم انقلاب با ابتناء بر آیه ۳۰ سوره مبارکه فصلت در سال‌های ۸۲ و ۸۴ در دو دیدار با آقای احمدی‌نژاد که یک‌بار در کسوت شهردار تهران و باری دیگر در کسوت ریاست جمهوری قرار داشت، رهنمودهایی را ارائه نموده‌اند.

﴿انّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلائِکَهُ أَلّا تَخافوا وَلا تَحزَنوا وَأَبشِروا بِالجَنَّهِ الَّتی کُنتُم توعَدونَ﴾ به‌یقین کسانی که گفتند: «پروردگار ما خداوند یگانه است!» سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می‌شوند که: نترسید و غمگین مباشید و بشارت بادبر شما به آن بهشتی که به شما وعده داده‌شده است! /فصلت۳۰/

ازآن‌جهت که بهترین روش برای فهم اندیشه‌های راهبردی رهبر معظم انقلاب مراجعه به منظومه فکری خود ایشان است، با مراجعه به بیاناتی که در ذیل این آیه در مناسبت‌ها و دیدارهای گوناگون ایراد داشته‌اند، به تدبر و تبیین این آیه می‌پردازیم.

پایبندی؛ اولین توصیه

«اولین نکته‌ای که می‌خواهم به همه‌ی شما توصیه کنم، این است که در این راه (خدمت‌رسانی) ثابت‌قدم باشید و آن را ادامه دهید. شروع، چیز مبارکی است؛ اما کافی نیست.» «از همین روز اول و ساعت اول باید کار را به‌طورجدی شروع کنید. چون می‌دانم نیت‌هایتان خوب و خدایی است و برای خدمت وارد این مقوله شده‌اید، مطمئنم که اگر ان‌شاءالله همین نیت را برای خودتان حفظ کنید، خدای متعال کمک خواهد کرد.» این نیت دراثنای راه به موانعی برخورد می‌کند؛ سایش پیدا می‌کند؛ کمرنگ و ضعیف می‌شود و احیاناً یک جاذبه‌ی قویِ معارضی دل را – که جایگاه نیت، دل است – به‌سوی خودش جذب می‌کند؛ یک‌وقت نگاه می‌کنید، می‌بینید اصلاً نیت رفت؛ نیت یک‌چیز دیگر شده؛ آن‌وقت راه انسان عوض می‌شود.

اگر می‌بینید بعضی‌ها «ربّنا اللَّه» را گفتند، اما امروز به‌جای کعبه رو به بتکده دارند؛ شعارِ خوب را دادند، اما امروز ۱۸۰ درجه در جهت عکس آن شعار حرکت می‌کنند، عاملش این است؛ نتوانستند نگه‌دارند. چرا نتوانستند؟ چون دراثنای راه، جاذبه‌ها پیدا می‌شود.»

«البته بدانید حفظ نعمت به‌مراتب مشکل‌تر از کسب نعمت است. در قرآن می‌گوید: «انّ الّذین قالوا ربّنا اللَّه ثمّ استقاموا». فقط «ربّنا اللَّه» گفتن کافی نیست؛ «ثمّ استقاموا» هم لازم است»؛ «استقامت کردن اساس کار است؛ والّا یک وزنه‌ی سنگین را آدم ضعیفی مثل بنده هم ممکن است بردارد و یک‌لحظه سردست بلند کند؛ لیکن نمی‌تواند نگه دارد؛ آن را می‌اندازد. قوی و کننده‌ی کار، کسی است که بتواند این وزنه‌ی سنگین را ظرف مدت لازم سردستش نگه دارد. خیلی از ماها نیت‌هایمان خوب است و با نیتِ خوب وارد می‌شویم؛ اما نمی‌توانیم این نیت را نگه‌داریم.»

اگر این استقامت را به خرج دهیم، «آن‌وقت «تتنزّل علیهم الملائکه» «وقتی استقامت ورزیدید، در راهی پای فشردید و آن را استمرار دادید، ارزش آن مضاعف می‌شود. به شروعِ خوب اکتفا نکنید؛ بنا را بگذارید بر ادامه‌ی راه، همراه با دقّت و ملاحظه و مراعات همه‌ی شرایطی که برای ادامه‌ی این راه لازم است؛ بنابراین راه خدمت‌رسانی و اهتمام به آن را ادامه دهید.» «برادران عزیز و خواهران عزیز! بارتان سنگین و کارتان دشوار است. اگر خوب عمل کنید، اجرتان دو برابر است؛ اما اگر خدای‌نکرده بدعمل کنید، مؤاخذه‌تان هم دو برابر است. برای این‌که بتوانید این راه را سالم طی کنید …، باید خود را به خدا وصل کنید.»

پایبندی به ارزش‌ها و اصول، معنای قرآنی استقامت

در تعبیر قرآنی، پایبندی به ارزش‌ها را «استقامت» نام نهاده‌اند؛ «اگر این پایبندی به ارزش‌های اساسی وجود داشت -که این شاخص اوّل انقلابی گری بود- حرکت، حرکت مستمر و مستقیم خواهد بود و در تندباد حوادث، این حرکت تغییر پیدا نمی‌کند.»

عمل‌گرایی افراطی، نقطه مقابل پایبندی

امّا اگر این پایبندی وجود نداشت، نقطه‌ی مقابل این پایبندی، عمل‌گرایی افراطی است؛ یعنی هرروزی به یک‌طرف رفتن و هر حادثه‌ای انسان را به یک‌طرف کشاندن:

می‌کشد از هر طرف، چون پَر کاهی مرا وسوسه‌ی این‌وآن، دمدمه‌ی خویشتن‌

این می‌شود عمل‌گرایی؛ هرروزی انعطاف به یک‌جهت و به یک سمت؛ این منافات دارد با آن پایبندی. در تعبیر قرآنی، این پایبندی به ارزش‌ها را «استقامت» نام نهاده‌اند: فَاستَقِم کَمآ اُمِرتَ وَ مَن تابَ مَعَک -آیه‌ی قرآن در سوره‌ی مبارکه‌ی هود- یا سنّ الَّذِینَ قالُوا رَبُّنَا اللهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلٰئِکَهُ اَلّا تَخافُوا وَ لَا تَحزَنوا وَ اَبشِروا بِالجَنَّه؛ در تعبیر قرآنی، اسم این پایبندی به مبانی و ارزش‌ها استقامت است.

استقامت بر مبانی و ارزش‌ها اولین شاخص انقلابی گری است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی سالگرد رحلت حضرت امام خمینی؟ ره؟ در سال ۱۳۹۵ اولین شاخص از شاخص های «انقلابی گری» را «پایبندی به مبانی و ارزش‌های اساسی انقلاب اسلامی» معرفی نمودند. البته «گفتن، آسان است؛ عمل کردن، دشوار است؛ استمرار عمل، به‌مراتب دشوارتر است. بعضی فقط میگویند؛ بعضی این گفته را در عمل هم نشان می‌دهند، اما نمی‌توانند در مقابل حوادث عالم، در مقابل طوفان‌ها، در مقابل تمسخرها، در مقابل طعنه زدن‌ها، در مقابل دشمنی‌های غیرمنصفانه طاقت بیاورند، لذا متوقف می‌شوند؛ بعضی به این اکتفا هم نمی‌کنند که متوقف بشوند، عقب‌گرد می‌کنند؛ می‌بینید دیگر.»

این عقب‌گرد ناشی از عدم پایبندی به اصول، فردی را که زمانی با نیت خدمت و داعیه انقلابی گری وارد میدان شده بود، به‌جایی می‌رساند که در قامت یک مخالف خوان و انقلابی‌نما درخواهد آمد؛ چراکه «انقلابی گری کار سختی است زیرا پایبندی و تدین لازم دارد و نمی‌شود که انسان در یک دهه همه‌کاره کشور باشد و در دهه بعد، تبدیل به مخالف خوان کشور شود.» «اینکه فردی مکرر، دستگاه‌ها یا قوای مختلف را موردحمله و تهمت قرار دهد، هنر نیست زیرا هر کودکی می‌تواند با یک سنگ، شیشه‌ای را بشکند» انقلابی‌نما دیگر به مبانی و ارزش‌ها و اصول پایبندی نیست و برای هوای نفس و جهات شخصی و دستیابی به قدرت، اقدام می‌کند؛ «هنر آن است که انسان خدا را در نظر داشته باشد و منطقی حرف بزند و از سخن گفتن برای هوای نفس و جهات شخصی و دستیابی به قدرت پرهیز کند چراکه خداوند بابت هر سخنی از انسان سؤال و مؤاخذه خواهد کرد.»

اما این عقب‌گرد در این مرحله هم متوقف نمی‌شود و عمل‌گرایی افراطی بدون پایبندی به اصول، چنان سرعتی به عقب‌گرد و ارتجاع فرد انقلابی‌نما می‌دهد که با تحرکات گوناگون و انتشار نامه سرگشاده کذایی نه در جهت خدمت به انقلاب و مردم و تحقق عدالت و بلکه در وهم حفظ حیات سیاسی خود و شاید جذب بخشی از بدنه مردم و اپوزیسیون دست‌وپا می‌زند. غافل از آنکه رمز اثرگذاری و ماندگاری نیز در ایستادگی بر اصول و مبانی نهفته است. «یکی از خصوصیات این شهید عزیز) شهید بهشتی این بود. منطقی بود، پایبند به اصول و مبانی بود؛ یک اصولگرای به معنای حقیقی کلمه محسوب می‌شد. بر سر اصول باکسی ملاحظه نمی‌کرد. ما می‌دیدیم؛ بعضی‌ها سعی می‌کردند با حیله و ترفند و روش‌های متعارف و معمول، او را جذب کنند یا از مواضع خود تنزل بدهند، او را وادار به مماشات کنند؛ لیکن او بر سر مواضع خود محکم ایستاده بود. شخصیت‌های تاریخی و اثرگذار، این‌جور شکل می‌گیرند؛ این‌جور در جامعه ظهور می‌کنند و ماندگار می‌شوند؛ «انّ الّذین قالوا ربّنا اللَّه ثمّ استقاموا» آن‌کسی که می‌گوید، از سر اعتقاد خالص و جازم؛ و می‌ایستد بر سر گفته‌ی خود، از سر تصمیم مؤمنانه و شجاعانه؛ و استمرار می‌دهد این حرکت را با صبری که خدای متعال در قرآن فرموده است: «و اللَّه یحبّ الصّابرین» مایه‌ی محبت خدای متعال است – این ارزش پیدا می‌کند؛ این می‌شود شخصیتی که نام او اثر می‌گذارد، راه او برای رهروان دستور راه می‌شود و چهره‌ی او باقی می‌ماند.»

انتهای پیام/

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2