لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=66854 شناسه خبر: 66854

راننده‌ای که آتش خشم رژیم پهلوی را برانگیخت

شهید جعفر پور جلالی یک روز وقتی‌که مأموران رژیم پهلوی مغازه‌های شهر را به آتش کشیدند، به‌تنهایی به آتش‌نشانی رفته و باکار انداختن ماشین آتش‌نشانی اقدام به فرونشاندن آتش کرد و با این کار آتش خشم سربازان رژیم را برافروخت و در روز ۱۲ دی ۱۳۵۷ مورد اصابت تیر مستقیم یکی از سربازان قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ شهید جعفر پور جلالی در چهارم آذر ۱۳۲۵ در خانواده‌ای محروم و مستضعف در شهرستان آستانه‌اشرفیه دیده به جهان گشود.

 وی به دلیل فقر مالی خانواده، تحصیلات خود را تنها تا مقطع ششم ابتدایی ادامه داد و جهت امرارمعاش به شاگرد رانندگی پرداخته و پس از چند سال توانست گواهینامه پایه دو رانندگی را بگیرد.

 او پس از مدتی گواهینامه پایه‌یک را نیز گرفت اما به دلیل اینکه توان خرید ماشین را نداشت به مدت دو سال در تهران با شرکت واحد همکاری می‌کرد.

 جعفر پس از مدتی با اندک پولی که جمع کرده بود اتومبیلی کهنه به‌صورت اقساط خرید تا اینکه این اتومبیل کهنه منجر به‌تصادف او شد و کاظم به همین دلیل مدتی به زندان افتاد.

 وی بعد از آزادی سعی کرد اتومبیل خود را تعمیر کند و به ادامه زندگی بپردازد و پس از مدتی کار کردن به‌عنوان راننده بنا به سنت پیامبر اکرم (ص) ازدواج کرد و صاحب دو فرزند دختر و پسر شد.

 شهید پور جلالی پس از چندی کار کردن بر روی ماشین خسته شد و به یک شرکت مراجعه و رانندگی کمپرسی آنجا را بر عهده گرفت اما در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب دوشادوش مردم در راهپیمایی‌ها و تظاهرات علیه رژیم منفور پهلوی نیز شرکت می‌کرد.

وی در روزهای پرالتهاب انقلاب نقشی فعال و ستودنی داشته و با کمپرسی چوب‌های بزرگ را از روستاها آورده تا مردم مبارز و انقلابی با آن راه‌ها را ببندند.

وقتی‌که مأموران رژیم پهلوی مغازه‌های شهر را به آتش کشیدند و کسی جرئت خاموش کردن آن را نداشت، به‌تنهایی به آتش‌نشانی رفت و باکار انداختن ماشین اقدام به فرونشاندن آتش کرد.

شهید جعفر پور جلالی با این اقدام آتش خشم سربازان رژیم را برافروخت و چند روز بعد نیروهای کمکی از رشت آمده و منزل پدری او را تحت مراقبت قراردادند و در روز ۱۲ دی ۱۳۵۷ وقتی‌که از جعفر از منزل پدری‌اش بیرون می‌آمد مورد اصابت تیر مستقیم یکی از سربازان که سینه او را نشانه گرفته بود قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2