لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=66098 شناسه خبر: 66098

گزارش فارس از آژیر “وضعیت سفیدی” که هرگز شنیده نشد

عده‌ای از ما تصور می‌کنیم معلولیت عارضه‌ای مادرزادی است. بدون ‌اینکه لحظه‌ای به این فکر کنیم که در اثر یک سانحه نیز می‌توان بدان دچار شد. پس ضمن آنکه شکرگزار سلامت خود هستیم ناگزیریم برای آنان که به هر علتی بخشی از سلامتی خود را ازدست‌داده‌اند تمهیداتی فراهم کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ به نقل از فارس، بهاره مقدم در گزارشی به وضعیت زندگی معلولین در جامعه پرداخت و گفت: وضعیت سفید «اثر پرطرفدار حمید نعمت‌الله در کنار همه ویژگی‌ها فنی و محاسن هنری، داستانکی را در کنار داستان شخصیت‌های اصلی فیلم روایت می‌کند که در سینما و تلویزیون ایران مرسوم نیست. روایت زندگی جوانی معلول که نه حس ترحم برانگیزی را در مخاطب زنده می‌کند و نه تصویری از یک قهرمان ارائه می‌کند.» ناصرِ وضعیت سفید، عادی در کنار بقیه اعضای خانواده زندگی می‌کند و از هر کلیشه‌ای به دور است.

در سال دست‌کم یک‌بار آن‌هم به مناسبت ۳ دسامبر روز جهانی معلولان، به یاد این قشر فراموش‌شده از جامعه می‌افتیم. قشری که شاید هرازگاهی اخبار موفقیت‌هایشان را در فضای مجازی و رسانه‌ها رصد می‌کنیم و تنها ازاین‌جهت که به خودمان تلنگری زده باشیم که: «تو که سالمی چرا کاری نمی‌کنی؟!» مطالب و عکس‌هایشان را به اشتراک می‌گذاریم.
خبر افتخارآفرینی قهرمانان ملی‌مان در پارالمپیک‌ها تا چند روز در صدر که نه در میانه اخبار مهم روز قرار می‌گیرد. هرچند ماه یک‌بار هم مسئولین نوید بسترسازی‌ها و مرتفع کردن موانع برای زندگی بهتر معلولین می‌دهند. جدیداً کار از این هم آسان‌تر شده و با توییتی، پستی، لایکی  چهره‌های سیاسی، ورزشی، فرهنگی و به عبارتی سلبریتی ها به موفقیت افراد معلول واکنش نشان می‌دهند. همه از لزوم کارهایی که باید بشود حرف می‌زنند، اما هنوز از عامل اجرایی این «بایدها» رونمایی نشده است!

*دختر معلول محبوب‌تر از بدل‌های رنگی!

در زمانه‌ای که بزرگ‌ترین افتخار برخی جوانان وطن، تبدیل‌شدن به شکل ظاهری برترین فوتبالیست‌های جهان و بازیگران است و خبر عدم خوش‌وبش اصلِ جنس، با بدل ایرانی‌اش در صدر رسانه‌های داخلی و حتی خارجی قرار می‌گیرد، لالیگا با فرستادن پیراهن رئال مادرید از نقاش معلول ایرانی تقدیر می‌کند. فاطمه حمامی، دختر معلول کاشانی که تنها دارای ۱۵ درصد سلامت جسمی است، با نقاشی‌هایی که با انگشتان پا می‌کشد جهان را حیرت‌زده کرده است. حمامی علاوه بر اینکه چهره بسیاری از بازیکنان فوتبال و هنرمندان ایرانی را نقاشی کرده است، با کشیدن چهره برترین بازیکنان دنیا صدای هنرش را تا اسپانیا نیز رسانده است.

*بهارستان نشین ها به اشتغال معلولین می‌اندیشند

احمد همتی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی می‌گوید طرح چندجانبه کمک به معلولین در آستانه مطرح‌شدن در صحن علنی است.

وی گفت: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به فکر اشتغال‌زایی معلولین است.

همتی با ابراز امیدواری که این طرح در مجلس بارأی اکثریت نمایندگان به تصویب برسد، اظهار می‌کند: البته سازمان بهزیستی به‌عنوان متولی امور معلولان خدمات ارزشمندی ارائه داده است و عملکردش مثبت ارزیابی می‌شود.
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم‌چنین از سه برابر شدن مستمری‌بگیران بهزیستی خبر می‌دهد.

*چرا از مشکلات معلولان ساده می‌گذریم؟

عده‌ای از ما تصور می‌کنیم معلولیت عارضه‌ای مادرزادی است. بدون ‌اینکه لحظه‌ای به این فکر کنیم که در اثر یک سانحه نیز می‌توان بدان دچار شد. پس ضمن آنکه شکرگزار سلامت خود هستیم ناگزیریم برای آنان که به هر علتی بخشی از سلامتی خود را ازدست‌داده‌اند تمهیداتی فراهم کنیم. شاید می‌پرسید: مگر ما دستمان به کجا بند است؟ فراموش نکنیم نخستین چیزی که یک معلول را می‌آزارد همین نگاه ترحم برانگیز اطرافیان است! سارا دختر معلولی که براثر تصادف برای همیشه ویلچر نشین شده می‌گوید: معلولیت در ایران یعنی محدودیت؛ یعنی علاوه بر اینکه رنج از دست دادن بخشی از سلامتیت ازلحاظ روحی را باید بر دوش بکشی باید با این واقعیت کنار بیایی که هیچ‌چیز دیگر مثل سابق نیست، نمی‌توانی راحت سوار تاکسی شوی، باشگاه بروی، سینما بروی، تفریح کنی، کل زندگیت تحت شعاع این اتفاق قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه نگاه اطرافیان با توجه به عدم زیرساخت‌های موردنیاز معلولین در جامعه، ترحم‌آمیز می‌شود می‌افزاید: وقتی می‌بینم یک تفریح ساده مثلاً کنار دریا رفتن چقدر برای خانواده‌ام سخت و هزینه‌بر می‌شود معلوم است که احساس سربار بودن به من دست می‌دهد. چند بار با دوستانم به سواحل انزلی رفتیم و صندلی چرخ‌دارم در شن‌ها گیر کرد. هیچ‌کس نبود کمکم کند درحالی‌که در کشورهای خارجی ساحل ویژه معلولان وجود دارد که با سطح شیب‌دار به دریا متصل می‌گردد.

سارا با انتقاد از سازمان‌هایی که متولی امور معلولان هستند، اضافه می‌کند: زندگی برای معلول با دل‌نگرانی‌ها و دغدغه‌های زیادی همراه است؛ اما واقعیت این است که آن  شعر معروف خدا گر زحکمت ببندد دری ز رحمت گشاید در دیگری درباره هم طیفان من بسیار پرکاربرد است. من دوست نابینایی دارم که در پیانونوازی توانمند است. دوست دیگرم باوجود معلولیت از دو پا از برترین‌های والیبال نشسته است. این‌ها نشان می‌دهد که معلولان توانمندی‌هایی دارند که باید به آن‌ها توجه شود و برایشان هزینه شود. معلولان را باید باور کرد، آن‌ها حق زندگی، ازدواج و شغل دارند؛ اما هیچ نهادی نیست که به‌طور مستمر پیگیر احوالات این قشر از جامعه باشد، اگر شغلی هست در بسیاری از موارد با تبعیض و بی‌عدالتی واگذار می‌شود و معلولین مادرزاد تنها در صورتی می‌توانند فرصت حضور در جامعه را بیابند که خانواده‌هایشان هزینه‌های سنگین نگهداری و آموزش آن‌ها را متقبل شوند.

*شهر برای معلولین آماده نیست

در باور غلط مردم، نخستین چیزی که با یک معلول ارتباط پیدا می‌کند، بیماری است؛ اما شاید جالب باشد که بدانید بسیاری از ساختمان پزشکان شهرهای گیلان نه آسانسور دارند و نه سطح شیب‌دار! حتی همان خطوط مشخص راهنما برای نابینایان در سطح پیاده‌روها نیز در بسیاری از شهرستان‌ها وجود ندارد و جاهایی هم که تعبیه‌شده نصفه‌کاره رهاشده است. برخی سطوح شیب‌دار نصب‌شده در مراکز آموزشی یا فرهنگی به‌قدری از شیب تند برخوردار است که باید از قوی‌ترین مردان ایران خواست تا برای حمل صندلی‌های چرخ‌دار وارد عمل شوند. در وسایل حمل‌ونقل عمومی هیچ تدبیری برای استفاده معلولان اندیشیده نشده است.  معلولان برای استخدام، هزینه‌های درمانی، تفریح و حتی آموزش نیز با مشکلات عدیده مواجهند و ما هرسال بی‌تفاوت و تنها با شرح دردها از کنار ۱۲ آذر می‌گذریم!

*معلولیت وعده‌ها در مواجهه با معلولان

آنچه این روزها معلولیتش توی ذوق می‌زند، فلج بودن مراکز فرهنگی، آموزشی، ورزشی و فضای شهری برای بهره‌برداری قشری از جامعه است که توانمندی‌هایش را در بدتری شرایط هم بروز داده است. معلولیت نه ناتوانی است نه محدودیت، این جامعه است که به علت فقدان قوانین درست زندگی را برای معلولان دشوار می‌کند. در آمریکا افراد بسته به نوع معلولیت بیمه می‌شوند، اگر شرکتی از استخدام افراد، تنها به علت معلولیت سرباز زند با آن برخورد قانونی خواهد شد، استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی برای معلولان رایگان است و در تمام پارکینگ‌ها و پیاده‌روها می‌توان جایگاه ویژه معلولین را مشاهده نمود. در اروپا نیز درمانگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بخش ویژه معلولین دارند و معلولان در هر نقطه‌ای که زندگی کنند به‌آسانی به پزشکان موردنیاز خود دسترسی دارند. تنها می‌توان امیدوار بود وعده‌ها و وعیدها درباره بهبود شرایط زندگی معلولین در ایران عملی شود و نگاه منفی جامعه نیز تلطیف گردد.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2