لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=65531 شناسه خبر: 65531

نوبخت در نشست خبری:

دولت بابت نبود فرصت‌های شغلی در کشور شرمنده مردم است

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در نشست خبری با خبرنگاران استان گیلان گفت: بسیاری از شهروندان ایرانی از اینکه نمی‌توانند برای فرزندان خود شغل پیدا کنند گلایه داشته و دولت از این امر شرمنده هست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛به نقل از خبرگزاری فارس از رشت، محمدباقر نوبخت عصر امروز در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به اهمیت رسانه و نقش آن در توسعه استان گیلان اظهار کرد: در بدو قبول مسئولیت در دولت تدبیر و امید تمام تلاشم این بود تا برای تمام استان های کشور به موازات هم، کاری انجام شود.

وی تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی و زیرساختی استان، پسماندها و رودخانه‌ها، اشتغال جوانان و افزایش تولید را از اولویت‌های کاری دولت دوازدهم دانست و تصریح کرد: بسیاری از شهروندان ایرانی از اینکه نمی‌توانند برای فرزندان خود شغل پیدا کنند گلایه داشته و دولت از این امر شرمنده هست.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با اشاره به اینکه وقتی از سرمایه صحبت می‌کنیم این می‌تواند هم منشأ داخلی و هم منشأ خارجی داشته باشد، خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی نیاز به بسترهایی دارد و دولت با تدبیر و درائت تلاش کرد تا نفت را از یک میلیون بشکه به دو میلیون و ۶۳۸ هزار بشکه ارتقا داد.

نوبخت با بیان اینکه دولت با این اقدام نشان داد که از منابع موجود استفاده کرده است، افزود: با توجه به سازوکارهای پیش‌آمده توسط دولت جمهوری‌خواه در آمریکا شرایط متغیری در روابط اقتصاد بین‌الملل برای جمهوری اسلامی ایران حاصل شد که این شرایط بر روی سرمایه‌گذاران خارجی تأثیر گذاشت.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور پرداخت تسهیلات به بخش‌های غیردولتی با هدف فعال شدن واحدهای خصوصی را از منابع داخلی در سرمایه‌گذاری دانست و گفت: سال گذشته ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان از این تسهیلات به بیش از ۲۵ هزار بنگاه کوچک و متوسط پرداخت شد.

وی بخش دیگری از منابع داخلی در جذب سرمایه‌گذاری را پرداخت بالغ‌بر ۴۲ هزار میلیارد تومان از محل خزانه توسط دولت برای طرح‌های عمرانی دانست و بیان کرد: در بهار امسال رشد سرمایه‌گذاری داخلی برای نخستین مثبت شد و به هفت و یک‌دهم درصد رسید.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران داخلی نیاز به یک امنیت دارند و قوه قضاییه در این خصوص می‌تواند کمک‌حال دولت باشد، خاطرنشان کرد: تشکیل سران سه قوه فرصتی را فراهم می‌کند تا رئیس‌جمهور در خصوص حمایت از سرمایه‌گذاران با روسای قوای دیگر وارد مذاکره شود.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با بیان اینکه در آینده شرایطی فراهم می‌شود تا از مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی هم استفاده شود، گفت: در شرایطی فعلی بیش ازآنچه به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز داشته باشیم به توافق سه قوه و حضور سرمایه‌گذاران داخلی در عرصه‌های اقتصادی نیازمند هستیم.

نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگار فارس، مطرح‌شدن تحریم‌ها در کاتسا را یک روش غیرمعمول و غیرمرسوم از سوی آمریکایی‌ها دانست و افزود: کارگروهی در شورای امنیت ملی جهت رصد این موضوع که آیا کاتسا با برجام مغایرت دارد؟ تشکیل‌ شده و به فعالیت می‌پردازد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با اشاره به اینکه دولت موضوع کاتسا را به‌شدت محکوم کرده است، خاطرنشان کرد: اقدامات متقابل دولت در خصوص کاتسا بر اساس گزارش‌ها و رصدهای انجام شده از سوی کارگروه شورای امنیت ملی صورت می‌گیرد.

* دولت در وزارت بهداشت و درمان با کمبود نیروی انسانی مواجه است
نوبخت با اشاره به اینکه دولت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با مشکل کمبود نیروی انسانی مواجه است، تصریح کرد: در بعضی از واحدهای درمانی تازه ایجاد شده این وزارتخانه با انباشت نیرو مواجه هستیم و امکان جابه‌جایی نیرو به مراکز درمانی که با مشکل نیرو مواجه هستند وجود ندارد.

وی با بیان اینکه از سوی سه کشور جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و فدراسیون روسیه جهت حذف دلار و رایج کردن مبادلات بر اساس ارزهای ملی انجمن‌ها و کمیته‌های کاری و همکاری تشکیل شده است، افزود: این اقدام باعث افزایش زمینه‌های همبستگی بین این سه کشور می‌شود.

سخنگوی دولت یکی از تعهدات دولت در خصوص به اتمام رساندن راه‌آهن قزوین- رشت- انزلی- آستارا را وسیع کردن روابط و مبادلات کالایی در عرصه‌های بین‌المللی دانست و خاطرنشان کرد: هشت تا ۱۰ میلیون تن کالا امکان جابه‌جایی از هندوستان به چابهار را داشته و می‌توان این مقدار کالا را تا خط ریلی آستارا رساند.

معاون رئیس‌جمهور بودجه کشور در سال جاری را بالغ‌بر ۳۴۶ میلیارد تومان دانست و خاطرنشان کرد: امسال این مقدار بودجه امکان تحقق آن وجود نداشته و باید گفت که بودجه کشور از سال ۹۲ تاکنون ۶۴ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه امکان مدیریت کشور با روش‌های قبلی وجود ندارد، تصریح کرد: تصویب بودجه سال ۹۷ دستگاه‌های اجرایی بر پایه قیمت تمام شده و تخصیص آن بر پایه فعالیت‌های انجام شده در دستور کار دولت قرار گرفته است.

نوبخت با اشاره به اینکه بودجه هر یک از دستگاه‌های اجرایی به‌جای پرداخت به وزارتخانه به خود دستگاه اجرایی مستقر در هر یک از استان‌ها پرداخت می‌شود، گفت: امسال ساختار بودجه‌ریزی را تغییر داده‌ام و در این ساختار در تلاش هستیم تا استان‌ها به لحاظ بودجه‌ریزی تقویت ‌شوند.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با اشاره به اینکه ایران در افق سال یک هزار و۴۰۴  به یک کشور توسعه‌یافته‌ای تبدیل شود، خاطرنشان کرد: سند پیش‌انداز ۲۰ ساله بعد از قانون اساسی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و توسعه ابعاد مختلفی از جمله مباحث فرهنگی و انسانی دارد.

نوبخت نقش استانداران را در توسعه منطقه‌ای تأثیرگذار و مبنای انتخاب استانداران از سوی وزارت کشور را شایسته‌سالاری دانست و اظهار کرد: مدیران بومی نسبت به مدیران غیربومی از امتیازات خاصی برخوردار هستند که نخستین امتیاز آن‌ها شناخت دقیق از منطقه تحت مدیریت خود است.

وی منابع طبیعی استان گیلان به لحاظ خاک، آب، دریا و جنگل را کم‌نظیر و گردشگری را یکی از منابع طبیعی استان دانست و تصریح کرد: منابع انسانی هوشمند در استان گیلان وجود دارد که این منابع انسانی هوشمند  یک مزیت مناسب جهت پیشرفت و توسعه استان شناخته می‌شود.

* ایران برای تقویت توان دفاعی خود نیاز به اخذ اجازه از دیگر کشورها ندارد
نوبخت با بیان اینکه از تمام جریان‌های سیاسی موجود در استان گیلان راضی هستیم، خاطرنشان کرد: جلسات متعدی با دوستان اصول‌گرا و اصلاح‌طلب داشته‌ام و امیدوارم ضمن حفظ دیدگاه‌ها، یک وجه مشترک جهت توسعه و پیشرفت استان اتخاذ شود.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با اشاره به اینکه بحث پسماند در استان‌های شمالی کشور نسبت به دیگر استان‌های کشور متفاوت است، اظهار کرد: دولت در ماه گذشته با هدف حمایت از افرادی که از زباله جهت تولید انرژی برق استفاده می‌کنند مصوبه‌ای را مورد طرح و بررسی قرار داد.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه این سیاست با توجه به رویکرد‌های زیست‌محیطی دولت جزء سیاست‌های به تصویب رسیده است، خاطرنشان کرد: یکی از عوامل آلودگی دو رودخانه رشت، شیرابه‌هایی هستند که از طریق محل دفع زباله در محل سراوان وارد این رودخانه‌ها می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه سد شفارود، سد پل رود و سد استور جزء سه طرح مهم سدسازی دولت محسوب می‌شوند، گفت: منابع مالی سد شفارود از طریق فاینانس در دولت یازدهم تأمین شده و این سد با مشکلات زیست‌محیطی مواجه شده بود که دولت هیئت سه نفره برای قضاوت و داوری این موضوع انتخاب کرد.

نوبخت با بیان اینکه مشکلات زیست‌محیطی اجرای پروژه سد شفارود هفته گذشته در هیئت دولت برطرف شد، خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما در دولت جهت استفاده بهینه از مردم و ساکنان منطقه از سد شفارود معطوف شده و در این خصوص از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم.

معاون رئیس‌جمهور با تأکید براینکه از نظر دولت جمهوری اسلامی ایران مذاکرات مربوط به برجام به اتمام رسیده است، تصریح کرد: آنچه از طرفین انتظار می‌رود اجرای دقیق توافقات است و در خصوص برجام چیز ناگفته‌ای وجود ندارد.

وی موشک را جزء ابزارهای دفاعی جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران برای تقویت توان دفاعی خود نیاز به اخذ اجازه از دیگر کشورها نداشته و در خصوص دفاع و سیاست بازدارندگی کشور با هیچ کشوری وارد مذاکره نمی‌شود.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور با اشاره به اینکه بندر کاسپین یک بندر بزرگ بوده که در منطقه آزاد واقع شده است، متذکر شد: ظرفیت بندر کاسپین مورد قبول دولت بوده و قرار نیست این بندر به سازمان بنادر و دریانوردی واگذار شود.

نوبخت با اشاره به اینکه اگر همگرایی فی‌مابین نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با نماینده عالی دولت در استان وجود نداشته باشد قطعاً کارها جهت توسعه استان با مشکل مواجه می‌شود، افزود: اکنون صمیمیتی خوبی بین مجمع نمایندگان استان گیلان با شخص استاندار وجود دارد.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2