لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=65406 شناسه خبر: 65406

آمانو:

ایران در معرض دقیق‌ترین نظام راستی‌آزمایی هسته‌ای در دنیا قرار دارد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران در معرض دشوارترین و دقیق‌ترین نظام راستی‌آزمایی هسته‌ای در دنیا قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “یوکیا آمانو” مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن تأکید بر پایبندی کامل ایران به برجام گفت این کشور در معرض دقیق‌ترین و دشوارترین نظام راستی‌آزمایی هسته‌ای در دنیا قرار دارد.

پایگاه اینترنتی آژانس نوشت: یوکیو آمانو در مرکز بین المللی دانش‌پژوهان و اندیشمندانِ وودرو ویلسون، ویژگی‌های پایه‌ای توافقنامه‌های پادمان آژانس را توضیح داد و سپس سخنانی نیز درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، که در سال ۲۰۱۵ به توافق رسید، ایراد کرد.

آمانو گفت: شورای امنیت سازمان ملل از آژانس خواست بر پایبندی ایران به تعهداتی که بر اساس برجام در زمینه برنامه هسته‌ای خود پذیرفته است، نظارت و این پایبندی را راستی‌آزمایی کند. شورای حکام آژانس هم این مجوز را به ما داد تا دست‌به‌کار شویم. آژانس عضو برجام نیست اما در به ثمر رسیدن و اجرای آن نقشی کلیدی ایفا کرد.

وی افزود: «سال گذشته که با شما سخن گفتم، تنها چند ماه از اجرایی شدن برجام می‌گذشت. هم‌اکنون نزدیک به دو سال از روز اجرا (ی برجام) می‌گذرد و می‌توانم بگویم ایران به تعهداتی که بر اساس برجام در زمینه برنامه هسته‌ای خود داده پایبند است و دارد برجام را اجرا می‌کند».

مدیرکل آژانس ضمن تأکید بر پایبندی ایران به برجام گفت: «ایران در معرض دشوارترین و دقیق‌ترین نظام راستی‌آزمایی هسته‌ای در دنیا قرار دارد. این کشور خود را متعهد کرده است توافقنامه جامع پادمان را به‌طور کامل و پروتکل الحاقی را موقتاً اجرا کند. ایران، بر اساس برجام، با اقدام‌های دیگری نیز برای شفاف‌سازی توافق کرده است. بازرسان ما هم‌اکنون به مکان‌های بیشتری دسترسی دارند و اطلاعات بیشتری هم درباره برنامه هسته‌ای ایران به‌دست آورده‌اند. برنامه هسته‌ای ایران از آنچه پیش از برجام وجود داشت کوچک‌تر شده است».

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آمانو سپس به سفر هفته گذشته خود به تهران اشاره کرد و گفت: «در این سفر با رئیس جمهور روحانی، معاون رئیس جمهور (علی اکبر) صالحی (رئیس سازمان انرژی اتمی ایران) و وزیر امور خارجه (محمد جواد) ظریف دیدار کردم. از آنان درخواست کردم تعهدات خود را بر اساس برجام کامل اجرا کنند. آنها هم بر عزم و اراده خود برای اجرای برجام تأکید داشتند».

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مراسمی سخن می‌گفت که به‌مناسبت شصتمین سالگشت بنیانگذاری دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل برگزار شد.

وی گفت مأموریت رسمی آژانس، استفاده از اتم برای آرامش و توسعه در جهان است.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2