لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=63640 شناسه خبر: 63640

خط ممتد فقر

چرا با صرف بودجه ۶۳ هزار میلیاردی حمایت‌های اجتماعی، هنوز فقر بازتولید می‌شود؟

فقر در ایران سال‌ به سال، تعداد زیادی از مردم را به زیر خط فرضی خود می‌کشاند. این روند، از سال ۱۳۸۴ به بعد شدت بیشتری‌ گرفت. به این معنا که آمارهای متراکمی از فقر در ایران تا پیش‌ از این سال وجود داشت و حل نشد و از این سال به بعد شدت بیشتری هم گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛به نقل از  وقایع اتفاقیه نوشت: حالا می‌توان گفت فقر در ایران مشکلی دو چندان است. از یک سو فقیرانی که طی سال‌های اخیر رویی از تغییر وضعیت را به خود ندیده‌اند و از ‌سوی ‌دیگر، جمعیتی که روزبه‌روز به زیر خط فقر سقوط می‌کنند، صحبت از آمارها و اطلاعاتی از فقر در ایران تازگی ندارد اما آنچه در این گزارش بیش ‌از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد، نامتوازن بودن فقر و چرایی ضعف در ساختارهای حمایت اجتماعی است. نامتوازن بودن فقر در ایران به این معنا که غیر‌از فقر مطلق در کشور، ممکن است در یکی از استان‌های ایران شاهد فقر غذایی باشیم و در استانی دیگر ابعاد دیگری از فقر را مشاهده کنیم. مسئله‌ای که ریشه کنی فقر در ایران را دو چندان و فرمول حل فقر را پیچیده‌تر می‌کند و همزمان هم نشان می‌دهد برنامه‌های کنترل فقر نیازمند، پیوست‌های منطقه‌ای است. علاوه بر این، بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۶، دولت بودجه بالای ۶۳ هزار میلیارد تومان برای تأمین و افزایش رفاه اجتماعی اختصاص داده است. بودجه‌ای که بدون بررسی و تشخیص میزان فقر و استحقاق به حمایت‌ها، در اختیار بخش قابل‌توجهی از جمعیت کشور قرار می‌گیرد. اتفاقی که می‌توان آن را در ضعف ساختار حمایت‌های اجتماعی و نشانه‌گذاری افراد نیازمند حمایت دانست.

سیمای فقر در ایران
درحال‌حاضر و براساس آمارهای رسمی، با وجود کاهش حدود ۱۱‌درصدی در نرخ فقر و کاهش قابل‌ملاحظه در شکاف فقر و نابرابری میان فقرا در دولت اصلاحات (سال ۱۳۸۳)، سال ۱۳۹۱ یعنی سال آخر دولت‌های نهم و دهم، دوباره به سطح فقر در سال ۱۳۷۸ برگشتیم. اگر بخواهیم تصویری تخمینی از جهت فقر در دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۵ داشته باشیم، می‌توانیم از ابزار تابع توزیع درآمد استفاده کنیم. به بیان دیگر اگر در حالت کلی بخواهیم تغییرات فقر درآمدی را تجزیه کنیم دو عامل اصلی یکی «عامل رشد» و دیگری «عامل بازتوزیع» تعیین‌کننده جهت فقر هستند. به‌دلیل ناچیز بودن نرخ رشد اقتصادی (بدون نفت) و افزایش اندک در نرخ ضریب جینی که نابرابری درآمدی را اندازه‌گیری می‌کند، در بهترین حالت می‌توانیم ادعا کنیم که فقر درآمدی در دولت تدبیر و امید بهبود نیافته است. از منظر فقر چندبعدی و قابلیتی نیز تصویر قابل قبولی نداریم. کیفیت پایین آموزش پایه و سلامت پایه، کاهش عرضه کالاهای عمومی، تشدید آسیب‌های اجتماعی و جلوه‌های مختلف محرومیت‌های قابلیتی، تشدید بحران‌های زیست‌محیطی و آلودگی‌های کلانشهرها، بحران ریزگردها و بحران آب، فراگیری پدیده فساد اقتصادی، جمعیت حدود ۱۱ میلیون نفری بیسوادان، ۱۲ میلیون حاشیه‌نشین شهری، سه تا چهار میلیون معتاد، ۲,۶ میلیون زن سرپرست خانوار نیازمند حمایت مستقیم، ۱۵ میلیون چک برگشتی، نرخ بالای طلاق و جمعیت حدود پنج‌میلیونی دانشجو همه ابعاد فقر و محرومیت چندبعدی را به ما نشان می‌دهد.
ضعف در ساختار حمایت‌های اجتماعی
یکی از چالش‌های مهم مقابله با فقر در ایران، بحث‌های حمایتی است. نگاهی به ارقام برخی منابع مالی اختصاص داده شده به برنامه‌های حمایت اجتماعی در کشور طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد این حمایت‌ها علی‌رغم رقم بالایی که دارند نتوانسته اند، فقر در ایران را کنترل کنند. کنکاش‌های آماری نشان می‌دهد که سالانه حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان صرف پرداخت یارانه‌نقدی می‌شود. بر مبنای برآوردهای کارشناسانه، سالانه حدود ۲۵هزار میلیاردتومان از منابع کشور نیز به صندوق‌های بازنشستگی لشکری و کشوری پرداخته می‌شود. همچنین با استناد به ارقام ثبت شده در لایحه بودجه پیشنهادی دولت، در سال جاری رقمی معادل ۶۳ هزار میلیارد تومان برای تأمین و افزایش رفاه اجتماعی در کشور اختصاص داده خواهد شد؛ یعنی طی سال جاری، به ازای هر ایرانی حدود یک میلیون تومان بودجه صرف افزایش رفاه اجتماعی خواهد شد. این‌درحالی است که بر مبنای اطلاعات بانک جهانی سرانه درآمد هر ایرانی در سال حدود ۲۰ میلیون تومان است. این ارقام نشان می‌دهد که طبق پیش‌بینی دولت در حدود چهار درصد از تولید ناخالص داخلی کشور تنها با هدف افزایش رفاه عمومی در کشور صرف خواهد شد. بررسی آمار و ارقام مربوط به قوانین بودجه در سال‌های اخیر نیز نشان می‌دهد که مصارف رفاهی بودجه از وزن بیشتری در مقابل سایر ردیف‌های تخصیص بودجه برخوردار بوده ‌است. اما این منابع در قالب برنامه‌های حمایتی تا چه میزان در کاهش ابعاد فقر موفق بوده‌اند؟

انتهای پیام/

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2