لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=63383 شناسه خبر: 63383

امام جمعه شهرستان آستانه اشرفیه:

استکبارستیزی از خصلت های بارز شهدا است

همزمان با آخرین روز از هفته دولت یادواره شهدای کارمند شهرستان آستانه اشرفیه با حضور مدیران ادارات در حسینیه اعظم حرم مطهر برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛حجت الاسلام والمسلمین ساجدی هفته دولت را به کارگزاران و دولتمردان و خدمتگزاران تبریک با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای کارمند به ویژه شهیدان رجایی و باهنر اظهار کرد: انسان در رفتار فردی خود و در رفتار با خدا و  در همچنین با دیگر انسان ها و نظام اجتماعی به یک اعتبار ممکن است سه نوع عمل کند که یک سطح از رفتار انسان این است که منطبق بر وظیفه اش است، مثلا اگر در رابطه با تکالیف شرعی رفتار انسان را در نظر بگیریم انسانی که متدین است به وظیفه اش عمل کرده است. در کنار این گروه  دو گروه از افراد نیز هستند که بعضی از آن ها از حداقل وظایف خود سر باز میزنند که اینها آدم های بی تفاوت و بی خیال  اند حال در برابر این دو گروه گروه سومی هستند که آن ها بالاتر از وظیفه عمل می کنند و اگر ومثلا وظیفه آن ها را انجام واجبات یا ترک محرمات بدانیم این ها به انجام مستحبات و ترک مباهات هم پایبندند.این افراد در تجارت و معامله با دیگران اهل احسان و نیکوکاری هستند.

وی درباره اخلاق در دین اسلام گفت: معرف دین شامل سه حوزه است: عقاید، احکام و اخلاق که اخلاق به سه گروه تقسیم می شود.۱) اخلاق فردی یعنی رابطه انسان با خودش، دوم اخلاق بندگی یعنی رابطه انسان با خدا و سوم  اخلاق اجتماعی یعنی رابطه انسان با مردم که هر کدام آنها آسیب هایی دارند و روش مقابل با آسیب ها نیز وجود دارد.

امام جمعه آستانه اشرفیه افزود: در اخلاق فردی سه آسیب وجود دارد اول خودفراموشی که روش اصلاح آن خودشناسی  و دوم ضعف اراده که روش اصلاح آن بدست آوردن انضباط روحی و تقویت نفس می باشد و سوم زیاده خواهی و طمع است که روش اصلاح آن رسیدن به فضیلت قناعت می باشد. حکمت ،کرامت و عزت نفس و عفت را می توان سه نقطه مطلوب در حوزه اخلاق فردی نام برد.

حجت الاسلام والمسلمین ساجدی درباره آسیب ها و روشهای اصلاح آن ها در اخلاق بندگی تصریح کرد: در اخلاق بندگی سه آسیب وجود دارد اول خدافراموشی و غفلت که روش اصلاح آن بیداری از خواب غفلت  و دوم نا امیدی از رحمت خداوند و یا فریفته شدن به رحمت خداوند است که روش اصلاح آن خوف و رجاء و سوم  کفران نعمت  است که روش اصلاح آن شکرگزاری می باشد. توکل،محبت و رضاع و تسلیم را می توان سه نقطه مطلوب در حوزه اخلاق فردی نام برد.

امام جمعه آستانه اشرفیه درباره آسیب ها و روشهای اصلاح آن ها در اخلاق اجتماعی بیان کرد: در اخلاق اجتماعی نیز سه آسیب وجود دارد اول ظلم و ستم که روش اصلاح آن عادلانه رفتار کردن  و دوم تکبر است که روش اصلاح آن تواضع و فروتنی است  و سوم  بی ادبی و بی مبالاتی  است که روش اصلاح آن تعهد نسبت به آداب اجتماعی می باشد. برادری و اخوت،ایثار به آن معنا که از حقوق و منافع شخصی دست بشوییم و دیگران را مقدم بداریم و استکبار ستیزی  را می توان سه نقطه مطلوب در حوزه اخلاق فردی نام برد که شهدای ما نمونه بارزی از اخلاق مداران اجتماعی با خصلت استکبارستیزی هستند.

         

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2