لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=62193 شناسه خبر: 62193

هشتمین دوره مسابقات کشتی گیله مردی روستای سالکده

هشتمین دورهمسابقات کشتی گیله مردی در روستای سالکده بخش کیاشهر شهرستان آستانه اشرفیه در حال برگزاری می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛سید هاشم قاسم نژاد مسئول برگزاری کشتی گیله مردی در روستای سالکده بخش کیاشهر شهرستان آستانه اشرفیه اظهار کرد: هشتمین دوره مسابقات کشتی گیله مردی با شرکت ۷۵ کشتی گیر در غالب ۱۳ گروه از دو استان گیلان و مازندران به مدت یک ماه به رقابت می پردازند که تا کنون ۱۹ شب آن سپری شده است.

وی در خصوص نحوه اجرای کشتی گیله مردی و پرداخت جوایز قهرمانان گفت: آغاز مصاف کشتی گیله مردی با رجزخوانی  همراه است تعیین هماورد به طور آزاد با قبول دعوت به نبرد می‌باشد. پایان کشتی وقتی است که یکی ازدوطرف جز کف پا، نقطه دیگری از تنش با زمین تماس پیدا کند، که در این صورت شکست خورده و پهلوان پیروز با جست و خیز میدان را طی می‌کند و گاهی درمیان جمعیت دوران می‌زند وپول جمع می‌کند . جامه مخصوص کشتی، شلواری پارچه ای و تنگ و چسبان است که «لاسپاره» نامیده می‌شود. جایزه کشتی گیران شامل : پارچه،آینه،کیف پول، دستکش، جوراب، هن، سیب و نارنج است که توسط پهلوان قدیمی برای کشتی گیر پیروز جمع آوری می شود. علاوه بر این هدایای مردمی مبلغی هم از سوی برگزار کنندگان مسابقات به پهلوانان پرداخت می شود.

از جمله بازدیدکنندگان شب ۱۹ این مسابقات  نماینده مردم آستانه و کیاشهر در مجلس شورای اسلامی- فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه- بخشدار مرکزی و بخشدار بخش کیاشهر-رییس اداره ورزش و جوانان و سایر روسای نهادهای مختلف بودند.

فردین معصومی قهرمان اسبق تیم ملی کشتی و سرمربی کنونی کشتی ساحلی جمهوری اسلامی ایران از مهمانان ویژه و داور افتخاری این مسابقات بود.

 

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2