لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=61563 شناسه خبر: 61563

گیلـــــــمردای و لیوان پر کچل‌شهر؟!

گیلـــــــمردای در آخرین یادداشت خود، به تحسین اقدامات شورای شهر پرداخت و گفت: چند روز پیش تصمیم گرفتم که با تغییر لحن نوشتاری، کمی هم، از نیمه های پر برخی اقدامات شورای چهارم و شهردار فعلی بنویسم تا نگویند «گیله مردای» فقط انتقاد می کند!

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ چند روز پیش تصمیم گرفتم که با تغییر لحن نوشتاری، کمی هم، از نیمه های پر برخی اقدامات شورای چهارم و شهردار فعلی بنویسم تا نگویند «گیله مردای» فقط انتقاد می کند! به همین منظور، شروع کردم به قدم زدن از حرم مطهر تا میدان فردوسی و برعکس تا شاید با عینک خوشبینی، کمی هم از مزایای قطع درختان شهر آگاه شوم خلاصه، در گیر و دار این افکار و غافل از عرض کم پیاده رو، یکی و دوباری تنه به تنه با عابران عبوری شدم که خدا را شکر، به خیر گذشت که تازه یادم آمد که چرا آمده ام! پس کمی به خود آمده و  قدم ها را آرام تر برداشته و ابتدا به سنگ فرش های تازه نصب شده نگاه کردم که بنظر خوب بود.

بعد به افراد عبوری در مسیر این پیاده رو ها دقت کردم که نکته جالبی توجه ام را جلب کرد. سرعت حرکت عابران تندتر از قبل شده و حتی سبقت هم می گرفتند و حتی عابران عبوری زوجی، بصورت خودکار و مثل درب های اتوماتیک چشمی! بمحض دیدن عابر  مقابل، از ترس شاخ به شاخ شدن! از هم جدا شده تا بسرعت از بین شان رد شود که در مجموع می توان گفت که این تغییرات حرکتی در بین عابران، از دید نیمه پر لیوان! نوعی ورزش محسوب گشته و سلامت جسمی را بتدریج، در پی خواهد داشت! که پیشنهاد می کنم شهردار در مناسبت های آتی، مسابقه پیاده روی در پیاده رو موردنظر را برگزار نماید تا شاید با این ابتکار، بتوانیم در جذب گردشگران ورزشی، سری تو سرها در بیاوریم!

البته اگر از دید روانشناسی اجتماعی، بخواهیم بررسی داشته باشیم می توان گفت که نیمه پر لیوان این خواهد بود که زوج های جوان تازه نامزد کرده، علاقه ای به تردد در این مسیر نداشته و مسیر برای مسن ترها و کهنسالان، خلوت تر از قبل گشته که با توجه به رعایت بیشتر شئونات اسلامی توسط افراد پا به سن گذاشته، بر کسی پوشیده نخواهد بود که امنیت روانی رهگذران و … بیشتر گشته و از تعداد دعواهای احتمالی، کاسته شده که پیشنهاد می کنم اثرات مثبت آن در کمیته عفاف و حجاب، موشکافی گردد!

البته با توجه به محدودیت های حمل نوزادان با کالسکه و حتی کودکان نو پا در مسیر های یادشده، باید گفت که رغبت تردد این خانواده ها نیز در این مسیر کاسته شده که خوشبختانه علاوه بر کاستن ابتلا به دیسک های ستون فقرات پدران و مادران حامل کالسکه ها بعلت بیخیال شدن از آوردن نوزادان و کودکان به هواخوری، موجب همبستگی خانوادگی بیشتری بجهت سپردن نوزادان و کودکان به بابا بزرگ ها و مادر بزرگ ها و عمه ها و خاله ها و … گشته و حتی در مواقعی باعث پیدایش مسیرهای «کالسکه رَوی» در نقاط دیگر شهر شده که می توان گفت، همین مورد آخری توسعه متوازن شهری را در پی خواهد داشت!

از روی زمین و سنگ فرش ها که بگذریم و کمی به بالاتر بیاییم، خواهیم دید که تابلو های نامتقارن و ناهمگون و نماهای زشت برخی ساختمان های قدیمی، به موجب قطع درختان الان عیان گشته و نیمه پر لیوان، به شما این نوید را خواهد داد که مالکان عزیز آنان، بخاطر جبران محبت های بگو و مگویی دوست و آشنا و … و این و آن، بتدریج دست بکار شده و کم کم سعی می نمایند که دستی به سر و روی ابنیه ها و تابلو ها و … داشته باشند که ان شاء ا… سیمای شهری زیباتر شود.

از گسترش عرض خیابان که محل پارک وسایل نقلیه گشته، باید کمال سپاسگزاری را داشت که اولا موجبات آسایش روانی کسبه محترم و کارکنان بانک ها و موسسات و پزشکان و … را گشته و این قسم از شهروندان، اکنون با فراغ بال بیشتری نسبت به پارک وسایل نقلیه خود، اقدام می کنند که همین موضوع موجب تغییرات رفتاری مناسب تری با مشتریان و ارباب رجوع می گردد که در نهایت رضایت مندی عمومی را ایجاد خواهد کرد! که اگر جای پارکی باقی بماند، شاید برخی مسافران خوشبخت که موفق به پارک وسایل نقلیه خود در این «پارکینگ های ثابت شهری» نیز می گردند، سفیران این تغییرات مثبت رفتاری کسبه ما به سایر نقاط کشور باشند که پیشنهاد می کنم شهردار در بخش بعدی قطع درختان شهر از حرم مطهر تا میدان معین، تابلوهای مختص پارک وسایل نقلیه مسافران را نیز لحاظ کند، تا همه با هم شعر«ما و این همه خوشبختی محاله» را با هم بخوانیم!

اما اگر افق دید خودمان را بالاتر در نظر بگیریم، به مهمترین تاثیر قطع درختان، پی خواهیم برد. اگر یادتان باشد، قبلا که درختان وجود داشتند همه ما در خواندن بنرهای تشکر و تقدیر از عملکرد مسئولین، مشکلات زیادی داشتیم که خوشبختانه با قطع درختان، از فاصله ۱۰۰ متری نیز می توان این پرده ها و بنرهای « من، منو قربان» را به وضوح مشاهده کرد که نه تنها تاثیر زیادی در حق شناسی ما نسبت به دست اندرکاران گذاشته که حتی یکی از سرگرمی های شهروندان این شده که بیایند مسابقه خواندن بنرها از فاصله دور گذاشته تا مشخص شود که چشمان کدامیک، تیزبین تر است! البته در یکی از این مسابقاتی که بنده باتفاق دو دوست عزیز شرکت داشتم، به نکته جالبی رسیدم که شاید بعلت وجود درختان، قبلا بچشم

نخورده بود و آنهم اطلاع از وجود «زبان گویای شهرمان» در طی این چهار سال در مجموعه شورای چهارم بود که از همین جا از ایشان بخاطر این بی توجهی  عظیم پوزش می خواهم و برایشان در ۴ سال دوم آرزوی موفقیت در عرصه «زبان گویایی» را آرزو می کنم و امیدوارم که در رقابت با زبان گویای شهرستان مجاور که ید طولانی در این عرصه داشته و تازگی ها به بهانه کسب کسوت استانداری! در فضای مجازی حوزه استحفاظی ما و شاید مناطق دیگر، قلم فرسایی می نمایند، موفق باشند.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2