لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=59966 شناسه خبر: 59966

مصونیت کاندیداها در تخریب اموال عمومی!

دریافت وثیقه تنها راهکار حفاظت از نمای ظاهری شهر در ایام انتخابات

وحید حاج‌سعیدی در آخرین یادداشت خود با انتقاد از مصونیت کاندیداها در تخریب اموال عمومی گفت: به نظر می‌رسد دریافت وثیقه تنها راهکار حفاظت از نمای ظاهری شهر در ایام انتخابات باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ باوجود ابداع و ظهور شیوه‌های نوین تبلیغاتی در عصر حاضر، تبلیغات کاغذی هنوز در صدر مدل‌های تبلیغاتی جای دارد و باوجود راه افتادن پویش‌هایی نظیر نه به تبلیغات کاغذی و امثالهم، امسال نیز شاهد استفاده از این شیوه‌ی تبلیغاتی در اکثر شهرهای کشور بودیم. درواقع بعد از آغاز یک هفته مهلت قانونی کاندیداها برای تبلیغات، ماراتن نصب پوستر و تراکت در ابعاد مختلف بر روی درودیوار شهر آغاز شد و این رقابت چشمگیر تا پاسی از نیمه‌شب روز چهارشنبه ادامه داشت.

صندوق‌های پست و صدقات، دستگاه پارکبان الکترونیک، سطل‌های زباله، پست‌های مخابرات و برق، کیوسک‌های تلفن، ستون‌های برق و درختان، دیوارهای تازه سنگ‌کاری شده، درب و دیوار ساختمان‌های دولتی و … هیچ‌کدام از هجوم لشکر کاغذهای تبلیغاتی در امان نبودند. در مدت این‌یک هفته کاندیداها به هر نحوی که می‌توانستند اقدام به معرفی خود و برنامه‌های هایشان نمودند و سطح شهر و زمین و آسمان شهر این روزها در تسخیر کاندیداهایی بود که تلاش می‌کردند به هر نحو ممکن پیروز انتخابات باشند.

این بی‌توجهی به مبلمان شهری و تخریب اموال عمومی توسط کاندیداها و اطرافیانشان، در حالی صورت گرفت که اکثر کاندیداهای محترم در شعارهای تبلیغاتی و برنامه‌هایشان از زیباسازی شهر سخن به میان می‌آورند که در نوع خود قابل‌تأمل است. افرادی که ادعای سازندگی و سربلندی شهر را دارند و در پوسترهایشان با لبخند و ژست‌های ژورنالیستی از مسئولیت همگانی، داشتن شهر شاد و سربلند و آباد دم می‌زنند با چسباندن پوستر و بنر در ابعاد مختلف، در تخریب چهره و نمای شهر از هیچ کوششی فروگذار نکردند! تا جایی که عده‌ای شهروندان با انتقاد شدید از تخریب فضای شهری بر اثر تبلیغات غیرمجاز برخی کاندیداهای شوراها معتقد بودند کاندیدای شورایی که در تبلیغات خود اقدم به تخریب شهر می‌کند، قطعاً نمی‌تواند موجب رشد و توسعه شهری شود. چراکه در نصب تصاویر، پوسترها و بنرهای تبلیغاتی در بسیاری از موارد دستورالعمل‌ها و قوانین تبلیغات انتخاباتی شوراها رعایت نشده است و متأسفانه ظاهراً این رقابت ایجادشده که کاندیداها هرچه بیشتر و در اندازه‌های خارج از حد متعارف اقدام به نصب تصاویر و بنر کنند.

فرهنگ‌سازی عمومی

هرچند عده‌ای معتقدند بسیاری از معضلات اجتماعی با فرهنگ‌سازی و ایجاد بستر لازم قابل رفع‌ورجوع هستند ولی باید بپذیریم به دلیل مدت محدود تبلیغات و طولانی بودن فاصله برگزاری انتخابات، در عمل امکان یادآوری نمای شهر در مقطع تبلیغات ناممکن است و همه‌ساله در موعد انتخابات شاهد چنین بی‌نظمی‌های تبلیغاتی هستیم. دردمندانه بار اصلی و فشار مضاعف این وندالیسم و ناهنجاری اجتماعی بر عهده رفتگران و پاکبانان زحمتکشی خواهد بود که با کمترین حقوق و مزایا باید به جمع‌آوری و رفت‌وروب وعده‌ها و شعارهایی بپردازند که بخش اعظمی از آن‌ها در خصوص مبلمان شهری و پاکیزه نگه‌داشتن شهر است!

دریافت وثیقه تنها راهکار حفاظت از نمای ظاهری شهر

باوجود تدابیر دولت و شهرداری‌ها و سایر مسئولین قضایی و امنیتی شهر، در خصوص جلوگیری از نصب پوستر و تراکت در مکان‌های ممنوعه، به نظر این تدابیر چندان کارساز نیستند و همه‌ساله شاهد افزایش نصب پوستر در مکان‌های غیرمجاز هستیم. فلذا پیشنهاد می‌شود در سنوات آینده در موعد ثبت‌نام مبلغی به‌عنوان وثیقه یا ضمانت از کاندیداها دریافت شود و به آن‌ها ابلاغ شود که بعد از انتخابات وظیفه جمع‌آوری بنرها و پوسترهای تبلیغاتی و تمیز کردن آثار ناشی از کندن پوسترها و چسب و سریش به‌کاررفته، به عهده خودشان است و در صورت عدم همکاری مبلغ موردنظر جهت پاک‌سازی پوسترها به نفع دولت ضبط می‌گردد. با این شیوه قطع به‌یقین روش و رویکرد دوستان در نصب پوستر تغییر می‌کند و اکثر اعلامیه‌ها و پوسترها با چسب نواری نصب می‌شوند. امید مسئولان محترم در سال‌های آتی این طرح را به‌صورت پایلوت در شهرستان اجرا کنند و گام بلندی در جهت داشتن شهری زیبا و تمیز بردارند.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2