لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=59848 شناسه خبر: 59848

«فروشندگان رأی امروز»

فرهاد پردخته در آخرین یادداشت خود درباره پدیده شوم خرید و فروش آرای انتخاباتی نوشت و گفت: خرید و فروش آرای انتخاباتی، بزه سیاسی که مقابله با آن پرهزینه و دشوار است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ سالیانی است که در عرصه انتخابات یک تبصره نانوشته بلای حیاط سیاسی شده است. رقم‌های بالای هزینه‌های انتخاباتی که در هر شهر کوچکی به میلیاردها می‌رسد، دیگر بابت چند بنر و چند سخنرانی نیست و کسی نیست که نداند بخش مهمی از این مبالغ درنهایت در جریان «مبادلات کثیف خریدوفروش آرا» وارد سرنوشت جامعه‌ی فروشنده رأی می‌شود. این پدیده عقب نگه‌دارنده‌ی هر شهر و دیار یعنی خریدوفروش آراء، از هر طرف که نگاه کنیم جز فساد قدرت و ثروت‌اندوزی برای خریدار رأی چیزی در آن عاید شهروندان نمی‌شود. قانونی که «صراحت» ندارد، کاندیدایی که «صداقت» ندارد و رأی‌دهنده‌ای که «سلامت» ندارد نهایتاً توسعه و پیشرفت شهر و دیار خیالی باطل است. این‌ها حداقل پیام‌های اوضاع نابسامانی است که حاصل آن را دوباره در سرنوشت مردم و جامعه امروز هم می‌بینیم.

بزه سیاسی که مقابله با آن پرهزینه و دشوار است
«خریدوفروش رأی» اگرچه به یک پدیده جامعه‌شناختی سیاسی تبدیل‌شده است و باید آن را در نوع تعاملات افراد جامعه با پیرامون خود بررسی کرد اما به‌خودی‌خود بیانگر مشکلات قانونی نیز هست. این پدیده زشت که این روزها به عرف رایج فعالیت‌های سیاسی و انتخاباتی تبدیل‌شده است؛ چرا تا این حد از نگاه قانون‌گذار و مجریان قانون دورمانده است؟! باید تأمل کرد، اینجا دیگر نمی‌توان و نباید به دنبال «قانون» و صراحت قانون گشت، زیرا اگر بپذیریم «عرف خود قانونی محکم است» آنگاه باید بپذیریم که این پدیده ضد اخلاقی و ضد قانونی خود به قانونی محکم در حال تبدیل‌شدن است که مقابله با آن در حد قانون‌شکنی پرهزینه و دشوار است!

متأسفیم که در حوزه فرهنگ‌سازی، متولیان فرهنگ‌ساز و تأثیرگذار تاکنون سیاست سکوت پیشه کرده‌اند و کمتر درباره موضوعی به این مهمی طرح موضوع نموده‌اند؛ گویی گمان کرده‌اند با چشم بستن بر این پدیده زشت می‌توان آن را در صحنه اجتماعی، دیده را نادیده گرفت! وقتی یک شهروند به خود «اجازه» می‌دهد در مقابل اندک پولی، اندیشه، باور، اعتقاد و تمام موجودیت سیاسی – اجتماعی خود و خانواده را به فردی که تنها مشخصه آن داشتن پول و ثروت است بفروشد، درواقع به خود حق داده با آینده خود، خانواده و فرزندان و شهروندان مقید به صیانت رأی بازی کند و این حقیقتی تلخ در اوضاع سیاست زده جامعه ما است که این روزها بیش‌ازپیش رونق گرفته است.

بدون شک در همین اندک زمان باقی‌مانده تا انتخابی دیگر نمی‌توان انتظار تغییری شگرف در باور «رأی فروشان» داشت اما می‌توان به‌صراحت فریاد زد که «فروش رأی» و نظر و باور و اندیشه به‌مراتب زشت‌تر از «فروش چهار سال آینده روستا، شهر و کشور» است زیرا هرکدام از ما اگر مرتکب این بزه اجتماعی – سیاسی سخیف شویم به‌طور مشخص علاوه بر خود به سرنوشت هزاران نفر دیگر آسیب رسانده‌ایم و بدون شک نباید فردای بهتر دیگر را با انتظار معجزه‌ای در معیشت و رفاه و عزت تولید و اشتغال بیکاران جامعه خود داشته باشیم.

روشنفکران، دانشگاهیان و فرهنگیان با این باور که این پدیده زشت اجتماعی – سیاسی اگر بیش از این گسترش یابد می‌تواند لکه ننگی بر تارک امروز و آینده جامعه ما باشد؛ با روشنگری کمک کنند تا این پدیده‌ی شوم با آگاهی و بصیرتی مثال‌زدنی با کمک تمام آن‌ها که به پشتوانه «سلامت» و آرای به‌حق مردم امید دارند، برای جلوگیری از ملامت امروز و فردای خود، از این پدیده (بزه سیاسی)، (فروش رأی) در انتخابات پیش روی تا حد ممکن جلوگیری گردد. رسانه‌های ما به‌عنوان چشم بیدار نظام و انقلاب، رأی مردم را همچون «حق‌الناس» و به‌عنوان یک مطالبه مهم سیاسی – اجتماعی بخواهند تا مردم با تصمیم محکم‌تری در حوزه ورود کاندیداها به عرصه انتخابات و پس‌ازآن، فعالیت‌های انتخاباتی را به نخبگان جامعه ما به دلیل سلامت آن‌ها بسپارند نه به اربابان پول و ثروت!
چهار سال آینده خود و خانواده را به قیمت گزاف غیرت و جوانمردی و عزتمندی بفروشید نه ۵۰ هزارتومان و ۱۰۰ هزارتومان و ۰۰۰٫

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2