لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=58449 شناسه خبر: 58449

جوابیه اداره ارشاد آستانه در واکنش به درج دو خبر:

یک ششم بودجه فرهنگی کشور به ارشاد می‌رسد/در ایران هیچ‌کس بر دیگری برتری ندارد/ همه باید از قوانین مصوب پیروی کنیم

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستانه‌اشرفیه نسبت به حواشی مطرح شده درباره اظهار نظر وی برای اخذ مجوز سپاه برای فعالیت‌های فرهنگی جوابیه‌ای به پایشگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر ارسال کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ متن کامل جوابیه محمد معافی رئیس اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی آستانه‌اشرفیه عیناً در زیر آمده است:

مدیر مسئول محترم پایگاه خبری آستان خبر

جناب آقای افشاری

با سلام و احترام

با توجه به درج دو متن از آقایان مرتضی عالم و علی رحیمی مقدم درخصوص شایعه اظهار نظر اینجانب نسبت به ارگان یا نهادی خاص، بدینوسیله پاسخ اینجانب محمد معافی جهت تنویر افکار عمومی به حضور جنابعالی جهت درج در آن پایگاه خبری تحلیلی، به شرح ذیل ارسال می گردد:

از آنجایی­که فرهنگ یک محصول اجتماعی و جمعی است؛ پس مدیریت و ساماندهی امور فرهنگی شهرستان نیازمند یک فکر جمعی با تکیه بر اصول و قوانین جمهوری اسلامی ایران و با احترام متقابل و تعامل سازنده مبتنی است؛ و در این رابطه باید از ظرفیتهای فرهنگی و هنری دستگاههای مختلف در راستای هم افزایی و بهره وری بهتر استفاده نمود. ما هم به نوبه خوداز تمام دستگاههایی که ضمن رعایت تمام موارد و قوانین برای پیشبرد اهداف فرهنگی و هنری فعالیت می کنند تقدیر و تشکر می کنیم. بنده بنا به دستور شفاهی جناب آقای فرماندار محترم در جلسه ای درخصوص رعایت قوانین در برنامه های فرهنگی و هنری با ایشان مکاتبه ای انجام دادم که متاسفانه با شایعه سازی علیه نهادی مقدس و معتمدی همچون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که تمام ملت ایران امنیت و آرامش و آسایش خود را مدیون این ایثارگران می باشند و باعث انتشار آن در فضای مجازی شد. با توجه به اینکه بنده هیچ ارگان و نهادی را خطاب قرار ندادم بلکه یک درخواست کلی برای کلیه ارگانهای فرهنگی شهرستان جهت رعایت قوانین مصوب و رعایت حقوق شهروندی وحقوق اصحاب فرهنگ و هنر و عدم تبعیض در شهرستان ، لذا از آنجایی­که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در نماز جمعه تهران در مورخ ۲۳/۲/۱۳۷۹ که فرمودند: حفظ و تقویت قانون اساسی مثل ستونها و پی­های یک بناست، یا اینکه همیشه فرهنگ را پایه و اساس تمامی پیشرفت کشور بیان فرمودند و به انحای مختلف این موضوع را با بحث هایی همچون ناتوی فرهنگی، تهاجم فرهنگی، مهندسی فرهنگی، استحاله فرهنگی، پیوست فرهنگی، شبیخون فرهنگی و جنگ نرم فرهنگی مطرح فرمودند، بیانگراهمیت فرهنگ و تغییر نگاهها و عملکرد و رویکرد برنامه ریزان مدیریتی شهرستان جهت دراختیار نهادن امکانات و تخصیص اعتبارات لازم برای جبران کمبودهای فرهنگی و هنری زیرساختی و پوشش فعالیتهای فرهنگی و هنری در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) می باشد. و با توجه به اینکه اینجانب هر ساله با توجه به اهمیت موضوع قبل از جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان برآورد هزینه ها جهت پوشش این کمبودها به فرماندار محترم انعکاس داده ام و اگر درخواستهای اینجانب در این راستا تحقق پیدا می کرد. در حال حاضر شاهد نارضایتی یا دست آویز قرار دادن این بهانه ها نبودیم.

دوم اینکه با عنایت به اینکه یک ششم بودجه فرهنگی کشور به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با گستره‎ی سازمانهای وابسته کشوری اختصاص پیدا می‎کند و پنج ششم بودجه فرهنگی کشور به ارگانها و نهادهایی که بعضاً به اندازه یک موسسه فرهنگی و هنری فعالیت انجام نمی دهند؛ بدون هیچ حساب و کتاب و استیضاحی تخصیص پیدا می‎کند و شفاف سازی هزینه های تخصیص یافته درخصوص هزینه کرد و فعالیتهای فرهنگی در هیچ جایگاه حقوقی جوابگوی خواسته های مردم و نمایندگان محترم ملت نبوده که آنرا باید بعنوان حقوق شهروندی جامعه محسوب کرد نه مطالبه‎گری.

سوم آنکه تابحال بجز حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های مختف فرهنگی و هنری چه از لحاظ برگزاری جشنواره‎ها و همایش های مختلف استانی، ملی و بین المللی اعم از هزینه مقدمات اجرایی، جوایز، حمایتها، تفاهم نامه ها و هزینه های زیرساختی و نیروی انسانی آیا ارگان یا سازمانی در این زمینه در شهرستان از اصحاب فرهنگ و هنر حمایت نموده اند؟ با اذعان به اینکه این حمایت ها جبران کننده زحمات اصحاب فرهنگ و هنر نبوده باید در جهت رضایت­مندی و افزایش بهره وری در راستای مدیریت امور فرهنگی و حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر که جزو خردمندان و پیشقراولان عرصه فرهنگی و هنری کشور محسوب می شوند؛ باید حمایت و قدردانی کرد و این مقدور نخواهد شد؛ مگر با اتحاد و داشتن وحدت رویه بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی که ایران همگان در برابر آن برابر و مساوی هستند و هیچ­کس بر دیگری برتری ندارد. پس تمامی اهداف و وظایف و فعالیتهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی یا شورایعالی انقلاب فرهنگی در تمام زمینه های فرهنگی و هنری قابلیت اجرایی داد و همگان باید از قوانین مصوب تبعیت کنیم که برای مثال به چند نمونه از آنها اشاره می کنم:

۱- قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مشتمل بر چهار ماده و هفت تبصره در تاریخ۲۳/۲/۱۳۶۶ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

۲- آیین نامه شورای فرهنگ عمومی کشور؛ مصوب جلسه ۵۸۱ مورخ ۲۹/۱/۱۳۵۸ در شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور.

۳- دستورالعمل اجرایی نحوه نظارت بر انتخاب، ساخت و نصب مجسمه و یادمان در میادین و اماکن عمومی؛ مصوب ۱۸/۸/۱۳۷۹ شورای ‎عالی انقلاب فرهنگی.

۴- قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه و دستورالعمل آن.

۵- قانون مطبوعات مصوب۲۲/۱۲/۱۳۶۴٫

۶- دستورالعمل اجرایی تبلیغات شهری(محیطی).

محمد معافی

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آستانه اشرفیه

رونوشت:

  1. مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان؛ جهت استحضار.
  2. مسئول محترم حراست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ؛ جهت استحضار.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ چندی پیش در فضای مجازی اظهارنظر اعتراضی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آستانه‌اشرفیه مبنی بر اجرای برخی برنامه‌های فرهنگی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بدون اخذ مجوز از اداره مطبوع خود را منتشر شده بود که با واکنش برخی از هنرمندان شهرستان را در پی داشت.

متن مربوط به یادداشت مرتضی عالم با عنوان «نمک به زخممان نپاشید آقای فرهنگ» و علی رحیمی مقدم با عنوان «برای این مردم، جوانان مؤمن و انقلابی چه‌ کرده‌اید؟» را میتوانید از لینک‌ها بخوانید.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2