لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=58398 شناسه خبر: 58398

سپاه و ما ادراک ماالسپاه!

در بخشی از یادداشت حسین ریحانی آمده است: قانون اساسی در اصل ۱۵۰ با صراحت به جایگاه وظایف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره کرده و مأموریت آن را نگهبانی و پاسداری از انقلاب اسـلامی و دستاوردهای آن عنوان می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ شاید یکی از رایج‌ترین لغات در ادبیات سیاسی و اجتماعی کشور به‌عنوان واژه‌ای متداول و موردبحث، کلیدواژه‌ای جز فرهنگ نباشد. فرهنگ چون فرزند گمشده‌ای می‌ماند که جز در بازه زمانی خاص صاحبانش پیدا نمی‌شوند. آنجا که بحث ارائه عملکرد و کارزار انتخاباتی شد، دلسوزانی سری در سرای فرهنگ پیدا می‌کنند که گویی چندین دهه در این عرصه همت گمارده‌اند و دود چراغ میل نموده‌اند! اما مشکل کار تنها این نیست. اصل بحث بیش از این هیاهوها و بازارگرمی‌هاست. آنچه در این چند سال اخیر در ذهن بسیاری از فعالان فرهنگی مطرح بوده ذکر این سؤال است که به‌راستی متولی اصلی در امر فرهنگ کیست؟ اینکه پس از شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان عالی‌ترین نهاد سیاست‌گذاری در امر فرهنگ، کدامین ارگان پیگیر مصوبات و تصمیم‌گیری‌های این شوراست؟ آنچه در اسناد بالادستی شورای محترم انقلاب فرهنگی عنوان‌شده مشارکت ده‌ها ارگان را در حوزه فرهنگ مورد خطاب قرار می‌دهد و در این رهگذر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از نهادهای مورداشاره است که در کنار سازمان بسیج مستضعفین مأموریت‌هایی در این عرصه را دنبال می‌کند.

و اما سپاه؛ و ما ادراک ماالسپاه! قانون اساسی در اصل ۱۵۰ با صراحت به جایگاه وظایف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره کرده و مأموریت آن را نگهبانی و پاسداری از انقلاب اسـلامی و دستاوردهای آن عنوان می‌کند. در بحث ساختاری نیز این مجموعه ذیل جایگاه ولایت‌فقیه و شخص مقام معظم رهبری فرماندهی می‌شود و این امری پذیرفته‌شده و بدیهی است. حال با ذکر این مقـدمه به چند مورد در قالب سؤال اشاره می‌کنیم و در پایان قضاوت را به عموم واگـذار می‌نماییم.

۱ – اگر بر این قائلیم که سپاه مجموعه‌ای مستقل از دولت از حیث سیاست‌گذاری و مدیریتی و در تعامل با قوه مجریه از حیث کارکردی است، پس چه الزامی برای تبعیت محض آن از دولت وجود دارد؟ آنجا که برخی بیانات رهبر حکیم انقلاب اسلامی را ارشادی و تنها صرف یک توصیه پدرانه تلقی می‌کنند، سپاه پاسداران فرمایشات معظم له را چون دستوری واجب‌الاجرا دانسته و جهت انجام آن بسیج می‌شود.

۲ – آنچه در نص قانون اساسی نیز بدان اشاره‌شده وظیفه سپاه در حفظ دستاوردهای انقلاب است. در دورانی که نائب المهدی امام خامنه‌ای (حفظکم الله) به‌کرات تهدید اصلی را تهدیدات فرهنگی و اولویت اول دشمنان نظام و انقلاب می‌داند و در سخنرانی‌های گوناگون این موضوع را بارها و بارها موردبحث قرار می‌دهد، اینکه بخواهیم از دخالت سپاه در امر خطیر فرهنگ صحبت کنیم چه معنا و مفهومی دارد؟ مگر دستاوردهای انقلاب از بعد فرهنگی تهی است؟ یعنی آموزه‌های متعالی اسلام عزیز را مترادف با حوزه فرهنگ نمی‌دانید؟ حال‌آنکه دین مبین اسلام فرهنگی جدید و از بطن قرآن را به جامعه بشری معرفی نموده است. سپاه به‌عنوان نهاد تحت فرماندهی مقام معظم رهبری مأمور پیگیری فرامین ایشان است که چیزی جز به صلاح ملت نخواسته‌اند و نمی‌خواهند و چون لازمه حفظ نظام را تبعیت از ایشان می‌داند بدان عمل می‌کند. از آغازین روزهای زعامت رهبر انقلاب تاکنون تحلیلی از ایشان عنوان نشده که در آن بازه زمانی و اندکی بعد تحقق پیدا نکرده باشد. اگر هر کارگزار جمهوری اسلامی بالاترین مافوق خود را رهبر انقلاب بداند و بجای قاب کردن تصویر ایشان بالای سرش نظرات معظم له را دنبال کند بی‌شک بسیاری از این اظهارنظرها صورت نخواهد گرفت. ملاک عملکرد ما تنها بخش‌نامه و برنامه سال نیست. گستره کار بیش از این است.

۳ – اخذ مجوز در موارد خاص چون طرح سالم‌سازی دریا حاصل هماهنگی با وزارت کشور و سایر نهادهای دخیل در این امر است. سپاه در دوران تصدی دولت قبل کار زمین‌مانده بسیاری از این حضرات دلسوز فرهنگ را تقبل کرد و باوجود تمام مشکلات عملکرد مناسبی از خود بر جا گذاشت؛ اما اینکه آقایان، خروجی این کار گزارش نداده و به نام نامی خود ثبت نکردند بحث دیگری است که در جای خود قابل‌بحث است. فی‌الواقع از زبان وعاظ و خطبای کشوری باید ننگ موجود در حاشیه برخی از سواحل شمال را بشنویم؟ و جالب‌تر از آن اینکه با تحریک عوامل داخل استان افشای این موضوعات را محکوم و با آن برخورد شدید می‌کنیم.

۴ – وزارت ارشاد در اکثر جلسات فرهنگی استان‌ها و شهرها به‌عنوان دبیر و هماهنگ‌کننده حضور دارد. لذا این نکته که صرفاً این وزارت محترم تصمیم گیر امر فرهنگ محسوب می‌شود امری اشتباه است که متأسفانه به‌غلط در بین عوام و بسیاری از خواص جاافتاده است. وزارت ارشاد متولی پیگیری مسائل فرهنگی کشور است تا آنجا که قانون بدان تصریح می‌کند. مثل موضوع شلنگ گرفتن به محصول بادام کشاورزان در کنار خیابان توسط یکی از معاونین محترم این وزارت در شهر!

۵ – پرواضح است جریاناتی در کشور چه به بهانه برنامه موشکی و چه فعالیت فرهنگی سعی در اختلال و زیر سؤال بردن خدمات سپاه دارند. در این رهگذر نیز برخی عمدی یا سهوی در این پازل بازی می‌کنند و در این امر مشارکت می‌نمایند. مانده‌ایم سپاه باید چه‌کار کند آقای رئیس؟! فعالیت نظامی نکند. کار فرهنگی هم نکند. شما بگویید چهار کنند که همان امر صورت گیرد؟! باید به این دوستان! عرض کنیم که پیر جماران خوب این روزها را می‌دید که علی‌رغم فشار خواص برای ادغام سپاه و ارتش پس از جنگ، زیر بار این طرح‌های پوشالی نرفت. امروز جنس چنین هجمه‌هایی در حوزه سیاست خارجه نیز سپاه و نیروی قدس را هدف گرفته و مواردی چون فروش سلاح و دخالت در امور داخلی کشورها ذره‌ای از این نوع هجمه‌ها و تهاجم‌هاست.

بندهای زیادی در این مقال می‌گنجد که مجال طرحش نیست. مجموعه سپاه راه خود را در دفاع از آرمان امام و رهبری در کنار ملت باقدرت هر چه بیشتر ادامه می‌دهد. خدمات خود را در عرصه سازندگی کماکان پیگیری خواهد نمود. فعالیت‌های فرهنگی خویش را در زمینه فرهنگ و ارائه تولیدات هنری ادامه خواهد داد. نمایش تئاترهای آیینی و توفیق در کسب عناوین برتر هنری در جشنواره‌های کشوری و استانی بخشی از آن است و انتشار آثار مکتوب آن نیز در راه است.

کمی در خود تأمل‌کنیم. فضای بوروکراسی و کاغذبازی‌های مرسوم امروز را کنار بگذاریم. به‌عنوان یک متولی حوزه فرهنگ در شهر چه کرده‌ایم؟ آیا دولت‌ها تأثیری در ادبیات گفتاری ما نداشته‌اند؟ پروپوزال یا پیشنهاده فرهنگی که چون فکت شیتی غیرقابل‌انتشار می‌ماند چقدر در ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی در شهر مؤثر است؟ آیا این پیشنهاده ظرفیت اینکه ضمیمه‌های فرهنگی زندگی شهروند آستانه‌ای باشد را دارد؟ بد نیست دوران سیلی خوردن آمران به معروف و ناهیان از منکر را به یاد آورید. طرح حجاب و عفاف یکی از این موارد بود که در حرم حضرت سید جلال‌الدین اشرف صورت گرفت و خبری از شما دوست عزیز نبود. تا چه اندازه نخبگان فکری و فرهنگی در این هشت سال تصدی مورد مشورت قرارگرفته‌اند؟ گروه‌های فرهنگی هنری تا چه میزان از عملکرد ارشاد شهرستان رضایت دارند؟ به نظر پیگیری امور صنفی هنرمندان نیز خود حداقل کاری است که مغفول مانده و جای پیگیری بسیار دارد. کار فرهنگی زمان‌بر است و حاصل کار سالیان بعد نمایان خواهد شد. به امید اینکه از خود تأثیرات مثبتی برجای بگذاریم انشاالله.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2