لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=56101 شناسه خبر: 56101

دبیر شورای فرهنگ عمومی آستانه‌اشرفیه:

برای انتخاب مجری طرح نیازی به فراخوان نبود/ عدم نظرخواهی از چهار عضو اصلی شورا تعمدی نبوده/ به سه دلیل از امام‌جمعه کیاشهر دعوت نشد/ در اهم و مهم به ترکیب شش‌نفره فعلی کمیته علمی پژوهشی رسیدیم

محمد معافی دبیر شورای فرهنگ عمومی آستانه‌اشرفیه در گفتگویی به تعدادی از سؤالات مطرح شده درباره طرح «بررسی وضعیت فرهنگی شهرستان آستانه‌اشرفیه» پاسخ داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ در تصویب طرح «بررسی وضعیت فرهنگی شهرستان آستانه‌اشرفیه» برخی از مسئولان بخش کیاشهر ازجمله امام‌جمعه و رئیس شورای اسلامی این شهر مطالبی را در گفتگو با رسانه مطرح کردند که محمد معافی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان در تماسی تلفنی خواستار مصاحبه درباره این موضوع شد که گفتگوی زیر با حداقل ویرایش جهت تنویر افکار عمومی و منتقدان پیاده شده است.

 

چرا طرح بررسی وضعیت فرهنگی شهرستان آستانه‌اشرفیه برای انتخاب مجری طرح، فراخوانی زده نشد؟

با توجه به اینکه رعایت سلسله‌مراتب، قوانین و مقررات و دستورالعمل‌های فرادستی سازمان‌ها و ارگان‌های متعدد ازجمله شورای فرهنگی عمومی کشور به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هست، در استان‌ها و شهرستان‌ها طبق این سلسله‌مراتب و آئین‌نامه‌های موجود رعایت می‌شود و درباره سؤال شما نیز، نیازی به فراخوان نیست؛ طبق دستورالعمل و وظایفی که شورا دارد، دبیر می‌تواند به‌منظور تغذیه علمی شورا و بررسی کارشناسی‌های اولیه گروه علمی مشورتی تشکیل دهد.

این طرح منحصراً دست ایشان نبود، آقای کارگر نیز حضور داشتند؛ سه گزینه ازجمله آقایان علیزاده و آموسنی بر اساس پیشنهاد اعضای کارگروه مطرح شد و نفر سوم را هم حاج‌آقا مطرح کردند.

خودتان از این افراد طرح پیشنهادی خواستید یا خودشان به شما پیشنهاد دادند؟

نه؛ این‌ها افرادی هستند که کارکرده‌اند و می‌توانند ارائه گزارش وضعیت فرهنگی شهرستان را به ما بدهند.

چرا برای تعیین کمیته علمی پژوهشی از اعضای اصلی شورای فرهنگ عمومی نظیر فرماندار، فرمانده سپاه، اطلاعات، نیروی انتظامی نظری خواسته نشد؟

این اختیاری است که دبیر شورا دارد ولی دبیر شورا فراتر از این از ۱۳ نفر مشاور و همچنین اعضای شورا به‌صورت محرمانه در جهت احترام به شور و مشورت نظرخواهی شد.

پس عدم نظرخواهی از این چهار عضو شورا تعمدی نبوده؟

نه؛ اتفاقاً پس از آقای نورحسینی که نفر ششم است یکی از مسئولان عالی‌رتبه در نظرخواهی به‌عنوان نفر هفتم حضور داشت ولی این چهار عضو رأی نیاوردند. ۱۳ نفر می‌توانستند به ترتیب به شش نفر رأی دهند و بر اساس رتبه‌بندی به‌عنوان کمیته علمی پژوهشی تعیین شدند.

به گفته خود اعضا چرا پروپوزال طرح، در دست اعضای کمیته علمی پژوهشی در زمان بررسی نبود؟

اتفاقاً دفتر حاج‌آقا، طرح پیشنهادی را برای همه اعضای کمیته علمی پژوهشی ایمیل کرد. یک جلسه نبود بلکه چندین جلسه کارگروه برگزار شد تا آماده شود و هر طرحی که کارشناسی اولیه در کمیته علمی پژوهشی می‌شود برای ارائه و تصویب نهایی در شورا می‌آید.

چند جلسه توسط کمیته علمی پژوهشی برگزار شد؟

پنج جلسه رسمی برگزار شد

چرا در هیچ‌کدام از این پنج جلسه مجری طرح حضور نداشت؟

سؤالاتی که مطرح می‌شد، به‌عنوان مجری دعوت می‌شد و یک جلسه آمد و بقیه جلسات را رفع اشکال، توضیحات لازم و اصلاحات را انجام می‌داد، برای دفتر رئیس شورا ایمیل کرده و ایرادات برسی و مرتفع می‌شد.

چگونه مدعی بررسی طرح در کمیته علمی پژوهشی هستید که ساده‌ترین سؤالات آن‌هم پس از بررسی در این کمیته در نشست عمومی شورا مطرح شد؟

این در استان اولین طرح است؛ در حوزه فرهنگی اجتماعی، پژوهشی به این معنا انجام‌نشده و گام اول هست، ما برای کارشناسی‌های اولیه انجام‌شده و تصویب کارگروه و اعضای محترم شورای فرهنگ عمومی که ۲۱ نفر بوده و باید نظر دهند و بر اساس آن‌هم مصوب شد که پروپوزال را در اختیار همه اعضا قرار دهم و پس‌ازاینکه اشکالات ازنظر اعضای نظر شورا مطرح شد به دنبال رفع مشکلات جزئی هستیم.

اشکالات بیشتری نداشت؛ مواردی بود که از قلم، پژوهش یا دید اعضای محترم دورمانده بود و امکان دارد طرح‌شده بود ولی چون شفاف نبود، برای شفافیت و اصلاح ساختاری به‌صورت نهایی در اختیار مجری قرار گرفت تا برای عملیاتی شدن طرح گزارش وضعیت فرهنگی شهرستان با شناسایی نقاط قوت و ضعف اجرا شود.

در حالی قرار است که وضعیت فرهنگی شهرستان موردبررسی قرار بگیرد که رئیس شورای فرهنگ عمومی کیاشهر در جریان نیست.

شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزیر ما ابلاغ، ایشان به مدیرکل استان و ازآنجا به شهرستان به بخش و شهرهایی که شورای فرهنگ عمومی دارند. مهم‌ترین دلیل تبعیت از آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های استانی و شهرستانی این است که شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که در مسائل فرهنگی به‌صورت جزیره‌ای و گسسته و محدوده خیلی کوچک نمی‌توان عمل کرد و در مسائل کلی فرهنگی باید به‌صورت کشوری، استانی و شهرستان عمل شود ولی در مسائل برنامه‌ریزی و عملیاتی کردن مسائل و آسیب‌های کلی، اعضای محترم هر بخش و شهرستان که مسائلی را مطرح می‌کنند برای پیشبرد آن دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌ها، اقدام می‌شود.

دلیل دوم اینکه کارگروه شهرستان توان داشتن کمیته علمی پژوهشی را دارد همچون توان و اجازه‌ای را ندارد.

یعنی نمی‌توانستید در کمیته‌های شما از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی بخش کیاشهر استفاده کنید؟

کمیته علمی پژوهشی را فراتر از روند قانونی در راستای تعامل انجام دادیم این شورا موظف به بررسی مسائل علمی و پژوهشی هست و ما شش نفر بیشتر هم نمی‌توانیم داشته باشیم و قانون اجازه استفاده از افراد بیشتر را نمی‌دهد.

این یعنی شما در اهم و مهم به ترکیب شش‌نفره فعلی کمیته علمی پژوهشی رسیدید؟

بله در بررسی اولیه. این به‌عنوان نقشه راه ما و به‌صورت کلی است و طبق دستورالعمل‌های بالا و پایین‌دستی انجام شد.

سومین دلیل اینکه عالی‌ترین مقام اجرایی شهرستان به‌عنوان نایب‌رئیس به‌عنوان مسائل کلی شهرستان با اجرایی کردن این مصوبه توسط فرماندار محترم، برای اجرایی شدن و پوشش دادن نقاط حمایتی، مالی و اداری و سیستم‌های اجرایی تابع ایشان حمایت کنیم و در مورد بخش‌ها هم نائب رئیس یا فرماندار در کلیه مسائل تصمیم‌گیری می‌کند و این به‌عنوان یک نقشه راه کلی است ولی تصمیم‌گیری و عملیاتی و کاربردی کردن جهت بالا بردن نقاط قوت و پوشش ضعف به دست اعضای شورای همان بخش انجام می‌شود.

انتخاب کمیته علمی پژوهشی جزو اختیارات کیست؟

بر اساس انتخابات دبیر شورا می‌تواند کارگروه علمی پژوهشی تشکیل دهد.

یعنی برای کمیته علمی پژوهشی انتخابات برگزار شد؟

خیر. بر اساس انتخابی که خودمان کردیم و دست خودمان است.

یعنی نیازی به حضور اعضای شورای فرهنگ عمومی بخش کیاشهر نبود؟

در مسائل کاربردی و عملیاتی مربوط به آن‌هاست ولی همان‌طور که دستورالعمل‌های فرادستی ما از ما و شهرستان برای تعیین و تصویب در استان دعوت نمی‌شود یا شورای عالی انقلاب فرهنگی از استان دعوت نمی‌کند و این کار هم به همین دلیل بود.

در نوشتن پروپوزال طرح، وضعیت فرهنگی آستانه‌اشرفیه به‌عنوان طرح پایلوت موردبررسی قرار می‌گیرد درحالی‌که بافت این شهر مذهبی و بافت کیاشهر گردشگری است.

یکی از اعضای شورای فرهنگ عمومی آستانه‌اشرفیه رئیس میراث و فرهنگی و گردشگری هست که به همین دلیل جنبه گردشگری اضافه و درنهایت برای آن موارد هم سؤالاتی طرح خواهد شد.

شما احساس نمی‌کنید مجموعه سؤالات پرسشنامه پیوستی بسیار سطحی و غیر کارشناسانه است؟

هر طرحی نیازمند نقد و بررسی است و نواقصی دارد.

جناب معافی مگر این پرسشنامه از کمیته علمی پژوهشی بیرون نیامده؟ آیا کمیته علمی پژوهشی شما با این روند زیر سؤال نمی‌رود؟

طرح ناظر و مشاور دارد و از افراد دیگر درباره کل طرح رایزنی شده است؛ و در کمیته علمی پژوهشی این طرح کارشناسی اولیه شده است. کارشناسی اولیه انجام و برای اصلاحیه نهایی در شورای فرهنگی شهرستان آورده شد.

برآوردهای مالی در نظر گرفته‌شده برای این طرح چگونه محاسبه‌شده که به این میزان رسیده؛ مگر چه‌کاری قرار است انجام شود؟

این برآورد خود مجری بود. مجری و رئیس شورا مبلغ اولیه ۱۸ میلیون تومان را عنوان کردند که آقای فرماندار هم گفتند این برای یک طرح علمی پژوهشی کم است و طبق پیشنهاد ایشان ۳۰ میلیون تومان مکاتبه شد و رئیس شورای فرهنگ عمومی برای تأمین اعتبار این مرود با فرماندار محترم مکاتبه کرد.

در پایان بررسی این طرح چه اقدام عملی قرار است انجام شود؟

این‌ یک نقشه راه کلی است؛ گزارش علمی از وضعیت فرهنگی شهرستان آستانه‌اشرفیه با شناسایی نقاط قوت و ضعف که اعضای هر شورای بخش می‌تواند بر اساس این معیارهای گزارش علمی و نه حدس و گمان، در جهت فرهنگ عمومی شهرستان در حوزه‌های عمومی گام برداشته و در راستای عملیاتی شدن گام بردارد.

این کار یک نفر نبوده و به‌صورت مشورت و شورایی انجام می‌شود چون تنها راه ارتقای فرهنگ عمومی بسیج عمومی و جلب مشارکت تمام اقشار مردم است

چرا در اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان از هنرمندان، شهرستان آستانه‌اشرفیه حضور ندارند؟ در پیشنهاد اخیر شما هم نبودند.

هنوز پیشنهاد مطرح‌شده تصویب نشده و ممکن است با رایزنی این پیشنهادها تغییر کند. بالاترین ارگان متولی هنرمندان ما خودمان هستیم.

طبق گفته شما باوجود امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه به‌عنوان رئیس حوزه‌های علمیه دیگر نیازی به حضور رئیس حوزه علمیه اهل‌بیت (ع) آستانه‌اشرفیه نیست ولی ایشان عضو حقیقی هستند و یا با توجه به حضور فرماندار شهرستان به‌عنوان نایب‌رئیس چه نیازی به حضور رؤسای ادارات تابعه وی در این شوراست؟

جلسه یازدهم شورای فرهنگ عمومی به جهت همین موضوعات بنده پیشنهاد را در شورا مطرح کردم و شاید در استان یا کشور برای نخستین بار چنین اتفاقی افتاده باشد و بنده دلیل دارم که برای ارتقای فرهنگ عمومی باید از کلیه صنوف و اقشار مختلف جامعه کمک طلبید و نظرات آن‌ها را خواست.

به همین منظور هم یک گروه از بازاریان درگذشته دعوت شد و گروه دیگر را هم از اصحاب فرهنگ و هنر پیشنهاد خواهم داد که این بند مصوبه شد که در کارگروه به‌منظور جلب مشارکت مردمی پخته شود و هنرمندان نیز تحت عنوان کارگروه مردمی حمایت از مصوبات شور ای فرهنگ عمومی در این شورا حضور خواهند داشت.

اگر صحبتی باقیمانده بفرمایید؟

ممنونم. متشکرم از شما بابت تشریف‌فرمایی.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2