شناسه خبر: 55853

خشت اول پروپوزال فرهنگ عمومی، مسئله این است

گیلـــــــمردای در آخرین یادداشت خود، نقدی درباره طرح «بررسی وضعیت فرهنگی شهرستان آستانه‌اشرفیه» نوشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ به بهانه یادداشت «نقدی بر مصوبه شورای فرهنگ عمومی شهر آستانه‌اشرفیه» و خبر «افزایش مبلغ پیشنهادی موردنیاز اجرای طرح بررسی وضعیت فرهنگی شهرستان از ۱۸ میلیون برآورد اولیه به ۳۰ میلیون تومان» بر آن شدم تا یک‌بار دیگر برخلاف فرهنگ عمومی بسیار مرسوم «تی پَله بخور، تی راه بُشو»، «پیلِه کودی» کرده و «کَلِه گَپی» بزنم؛ اما با توجه به عدم اطمینان به فرهنگ «انتقادپذیری» و امید نداشتن به اجرای فرامین بیانیه! «منشور حقوق شهروندی دولت تدبیر و امید»، مجبورم تا علیرغم داشتن برخی تکالیف و حقوق شهروندی، همچنان با اسم مستعار قلم بزنم تا با دفع خطر احتمالی، عقلانیت خود را در منظر فرهنگ عمومی زیر سؤال نبرم.

خوشبختانه، با تمدید اجرای سیاست «بیکار باسواد بهتر از بیکار بی‌سواد است» از زمان تأسیس دانشگاه اسلامی آزاد تاکنون و شاید تا زمان به سنگ خوردن سر! فرهنگ عمومی با واژه طرح تحقیق (Proposal) آشنایی در حد سلام و علیک! پیدا کرده و آن‌قدر اطلاع‌رسانی نیز پیشرفت کرده که اگر در دارغوزآباد! از کسی بپرسی: «(Proposal) چیست؟» فی‌الفور با یک به‌اصطلاح سرچ اینترنتی، آبا و اجداد واژه طرح تحقیق (Proposal) را درآورده و سریع پاسخ می‌دهد: «طرح تحقیق در واقع شبیه طرح اولیه و پیشنهادی یک ساختمان است که توسط ارشیتکت (پژوهشگر یا محقق) ارکان اصلی آن طراحی و محاسبه‌شده و به‌صورت نقشه و ماکت ساختمان درآمده است و چنانچه یک مهندس خبره (استاد راهنما) به آن نگاه کند، بتواند ساختمانی را (پژوهشی را) که بر اساس این نقشه شکل می‌گیرد، از قبل برای خود تجسم کند. پژوهشگری که قصد تحقیق دارد، ابتدا باید برای پژوهش موردنظر خود طرح تحقیق بنویسد. طرح تحقیق در واقع نقشه انجام تحقیق است و راهنمای محقق برای عملیاتی کردن و اجرای تحقیق است.»

پس امروزه با این مختصر آشنایی فرهنگ عمومی با واژه (Proposal) و ادعای «شاید نخورده‌ایم نان گندم، اما دیده‌ایم دست مردم»؛ فرهنگ سابقاً عمومی «گنجشک را رنگ بزن، جای قناری بفروش» منسوخ گشته؛ لذا توصیه خرد جمعی شهروندان این است که «(Proposal) بررسی وضعیت فرهنگی شهرستان آستانه‌اشرفیه» مصداق «خشت اول گر نهد معمار کج» نشده و امید است تا متولیان امر بامطالعه خلاصه راهکار ذیل، «تا ثریا، دیوار را کج نبرند.»

راهکار:

برای بررسی وضعیت فرهنگی یک جامعه، از دو روش کلی استفاده می‌شود:

۱- چکیده برداری از تحقیقات قبلی و رجوع به آمارهای سرشماری ازجمله الف: جمعیت و روند کاهشی یا افزایشی آن، جمعیت مهاجر، ترکیب جمعیت و توزیع جمعیت برحسب گروه‏های سنی، ضریب جوانی، ب: آمار مطبوعات، کتابخانه‌ها، مراکز فرهنگی و هنری، چاپخانه‌ها، مؤسسات انتشاراتی و کتاب‌فروشی‌ها، کانون‏ها و اردوگاه‏های تربیتی -پرورشی، میراث فرهنگی، سینما و صنعت گردشگری ج: تعداد دانش‏ آموزان و دانشجویان به تفکیک جنسیتی، آموزشگاه‌ها، دانشگاه‌ها، تعداد دبیران و اساتید به تفکیک جنسیتی

۲- تحقیق میدانی از طریق پرسشنامه‌های مرتبط و معتبر جهت بررسی:

الف: وضعیت رضایت اجتماعی در حیطه‌های مختلف ازجمله رضایت از زندگی، رضایت از محل زندگی، رضایت از اوضاع اقتصادی خانواده.

ب: نگرش نسبت به سن ازدواج، ملاک‌ها و معیارهای انتخاب همسر، موانع و مشکلات ازدواج جوانان، هرم قدرت در خانواده، نحوه معاشرت دختر و پسر قبل از ازدواج.

ج: مشارکت سیاسی و اجتماعی از قبیل عضویت در تشکل‌ها، شرکت در نماز جمعه و راهپیمایی‌ها، آگاهی از مهم‌ترین وقایع داخل کشور، آگاهی از مشکلات مهم داخل کشور، میزان تمایل به مهاجرت به خارج از کشور، نگرش نسبت به قانون، شغل و موفقیت اجتماعی.

د: دین‌داری و خرافه‌پرستی: تقید به نماز، شرکت یا عدم شرکت در نماز جماعت، نحسی عدد سیزده، اعتقاد به کف‌بینی و فال‌گیری، اعتقاد به شانس.

ر: رسانه‌های جمعی: مطبوعات، مطالعه کتب غیردرسی، استفاده از برنامه‌های تلویزیونی، سینما.

برای افزایش اعتبار تحقیق، اقداماتی همچون توزیع پرسشنامه متناسب با جنس جامعه، گروه‌بندی سن پاسخ‌دهندگان به پنج گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال، ۲۵ تا ۳۴ سال، ۳۵ تا ۴۴، ۴۵ تا ۵۴ و ۵۵ سال و بیشتر و توزیع بیشتر پرسشنامه در گروه سنی غالب جامعه و در نظر گرفتن میزان برخورداری مناطق محل سکونت از امکانات مثلاً مناطق شهری و روستایی، لازم است و برای مقایسه شاخص‌های فرهنگ عمومی بین زنان و مردان، از جداول دوبعدی استفاده شود.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان آستانه‌اشرفیه
تبلیغ
تبلیغ
ads2