لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=55809 شناسه خبر: 55809

نقدی بر مصوبه شورای فرهنگ عمومی شهر آستانه‌اشرفیه:

نادیده گرفتن شورای فرهنگ عمومی کیاشهر در تصویب طرح بررسی وضعیت فرهنگی شهرستان آستانه‌اشرفیه

طرح «بررسی وضعیت فرهنگی شهرستان آستانه‌اشرفیه» بدون حضور رئیس شورای فرهنگ عمومی کیاشهر و اکثریت اعضای آن در شورای فرهنگ عمومی آستانه‌اشرفیه در حالی به تصویب رسید که موارد بسیاری در آن دیده نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ مدتی است که طرح «بررسی وضعیت فرهنگی شهرستان آستانه‌اشرفیه» در شورای فرهنگ عمومی این شهر موردبحث قرارگرفته که علی‌رغم حساسیت‌های ظاهری موجود در بررسی این طرح، موارد مهمی در آن مغفول مانده است.

پس از مطرح‌شدن «بررسی وضعیت فرهنگی شهرستان آستانه‌اشرفیه» کمیته‌ای بدون اعلام نظر اعضایی همچون فرماندار، فرمانده سپاه، فرمانده نیروی انتظامی و اداره اطلاعات و با نظر تعدادی از اعضا، متشکل از سید شمس‌الدین نورحسینی رئیس ستاد اقامه نماز جمعه، مظاهر زمانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد آستانه‌اشرفیه، حجت‌الاسلام رضوان فرد رئیس حوزه علمیه اهل‌بیت (ع)، حجت‌الاسلام یوسف زاده رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محمد گلباغی رئیس سابق شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه، علیرضا کارگر نماینده صداوسیما، محمد معافی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلام و حجت‌الاسلام ساجدی امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه برای بررسی و مطالعه دقیق این طرح انتخاب شدند.

هرچند نباید از پیشنهادات مطرح شده برای عضوگیری جدید اعضا متشکل از چهار نفر دیگر به شورای فرهنگ عمومی چشم‌پوشی کرد که در این میان خبری از جامعه فرهنگی هنری نیست.

انتخاب چنین ترکیبی از سوی تعدادی از اعضا با توجه به بررسی مدیران بالادستی می‌تواند محل سؤال باشد که با فرض غیر تعمدی بودن می‌توان روی آن بحث کرد که چه تعداد از اعضای بالا قدرت مباحثه یا مخالفت با طرحی را دارند که خودِ مجری در هیچ‌یک از چند جلسه این کمیته حضور نداشته و امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه به‌جای وی از طرح دفاع می‌کرد و مطرح شدن ابتدایی‌ترین سؤالات و ابهامات توسط اعضای شورا عدم بررسی دقیق در کمیته علمی پژوهشی را می‌رساند.

البته می‌توان از عدم فراخوان توسط شورای فرهنگ عمومی شهر آستانه‌اشرفیه برای ارائه طرح پیشنهادی توسط مؤسسات یا افراد متخصص و پژوهشگر را یکی از اشکالات وارد بر روند بررسی کمیته علمی پژوهشی عنوان کرد.

بزرگی و اهمیت طرح «بررسی وضعیت فرهنگی شهرستان آستانه‌اشرفیه» برکسی پوشیده نیست ولی سؤالات اولیه مطرح‌شده توسط اعضای شورای فرهنگ عمومی بدون داشتن زمان کافی برای بررسی طرح، آن‌هم پس از جمع‌بندی کمیته منتخب، نمایانگر عدم بررسی دقیق پروپوزال در کمیته علمی پژوهشی تعیین‌شده دارد.

شاید مهم‌ترین اشکال وارده به این طرح، عدم استفاده از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی بخش بندر کیاشهر است که در هیچ‌یک از جلسات اصلی و فرعی به استثنا اعضای مشترک دو شورا همچون فرماندار آستانه‌اشرفیه به‌عنوان نایب‌رئیس شورای فرهنگ عمومی و یا رئیس اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی شهرستان به‌عنوان دبیر شورا، از نظرات امام‌جمعه کیاشهر به‌عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش بندر کیاشهر، بخشدار، رئیس شورای اسلامی شهر، شهردار و سایر اعضای غیرمشترک بهره برده نشد و طبیعی است که با این کار طرح «بررسی وضعیت فرهنگی شهرستان آستانه‌اشرفیه» از حداقل قرارگیری در چالش‌ها و مباحث فرهنگی مربوط به شهر ساحلی کیاشهر بهره ببرد.

یکی دیگر از اشکالات وارده بر این طرح عدم نگاه جامع به نهادها یا سازمان‌های فرهنگی فعال در شهرستان‌ همچون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج و یا سازمان یا نهادهای مرتبط با مسائل فرهنگی اجتماعی همچون نیروی انتظامی و دادگستری یا فرهنگی تربیتی همچون نهاد خانواده اشاره کرد؛ هرچند که این نقیصه در بررسی جلسات شورا توسط تعدادی از اعضا مطرح و با بازی کلماتی همچون قرارگیری در ساختار یا هدف توجیه و البته قرار داده نشد اما این بهانه با ورود نهادی همچون «انجمن معتادان گمنام» در مقابل نهاد یا سازمان‌های اشاره‌شده در همین پاراگراف، غیرمنطقی به نظر می‌رسد و از همین رو در جلسه روز یکشنبه اعتراض و تذکر فرمانده سپاه آستانه‌اشرفیه را همراه داشت.

نکته دیگر جامعه هدف این طرح است که استعلام وضعیتی آنان در اکثر موارد مدیران یا رؤسای ادارات را در مقام پاسخگویی قرار داده و مردم به‌عنوان عناصر اصلی جامعه مخاطب و هدف بسیار کمرنگ است.

همچنین از عدم کوچک‌ترین اشاره به مقوله فضای مجازی، با توجه به گسترش و تأثیر فرهنگی تربیتی و اجتماعی آن بر خانواده‌ها و مردم و مباحث مربوط به حوزه فرهنگی اقتصادی و تأثیر آن در اصلاح الگوی مصرفی در طرح پیشنهادی از دیگر نقیصه مهم و ضروری این طرح پیشنهادی است.

تمامی نقدهای قید شده در بالا تنها مربوط به پیشنهاده طرح بوده و نقایص مربوط به پرسشنامه پیوست، نقدی جداگانه را می‌پذیرد که به همین علت در شورای فرهنگ عمومی اخیر مجری و امام‌جمعه به‌صورت مشترک وعده اصلاح پرسشنامه و اخذ مشورت از کارشناسان هر حوزه را دادند.

در جمع‌بندی موارد گفته‌شده می‌توان نتیجه گرفت که در اجرای چنین طرح مهم و البته کاربردی برای ارتقای سطح کیفی، کمی و منسجم سازی برنامه‌های فرهنگی در حوزه شهرستان به‌هیچ‌وجه نباید متعصبانه و شتاب‌زده برخورد و بانی هدر رفت هزینه میلیونی از بیت‌المال شد.

شاید بتوان دلیل دفاع تمام‌قد امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در پاسخ مجری طرح به سؤال نایب‌رئیس شورای فرهنگ عمومی مبنی بر «خانواده در کجای طرح قرار دارد» دریافت که داوود آموسنی در پاسخ به این سؤال گفت: «این موضوع را باید حاج‌آقای بزرگوار پاسخ دهند».

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2