لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=55404 شناسه خبر: 55404

یادداشت/

ماجرای سگ‌های ولگرد و زبل‌خان در آستانه‌اشرفیه

علی حسین‌پور در آخرین یادداشت خود به معضل سگ‌های ولگرد در آستانه‌اشرفیه به زبانی طنز پرداخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ این روزها! و شاید صحیح‌تر است بگویم این شب‌ها! بخصوص هم این شب‌های دراز پاییزی زمستانی؛ در شبکه‌های اجتماعی شهرستان ما، یکی از موضوعات مباحثه انگیز و چالشی، نارضایتی از زبل خان شدن سگ‌های ولگرد در اکثر نقاط شهر است! مواجهه همیشگی! با این زبل خانان همیشه ولگرد شهرمان و آن‌هم به‌صورت دسته‌جمعی که تقریباً اکثر نقاط شهر را به تسخیر خود درآورده، برخی را آن‌چنان دچار چالش نموده که چندی است آرزو می‌کنند تا در سطح شهر، یک‌بار دیگر مثل سابق، به‌صورت یهویی! یک سلفی! بدون سگ بگیرند!

ظاهراً از کسی هم کاری ساخته نیست و باوجود گستردگی شبکه‌های اجتماعی و به لطف دم دست بودن گوشی‌های ۴G دوربین‌دار، کسی هم جرأت نمی‌کند به این سگ‌ها چپ هم نگاه کند! اِکی ثانیه چهره منفور دنیا می‌شوی!

 دستورالعمل‌های ابلاغی هم فقط روی کاغذ عملی نبوده و در دنیای واقعی، بدون پول و اعتبار، کارایی نخواهد داشت.

 این انتظار هم که بدون اعتبار لازم، این سگ زبل خان‌ها را گرفته و در محوطه‌ای نگهداری نموده و کلی هم‌خرج دوا و درمان و واکسن کرده و بهترین غذا را برایشان آماده کرده تا ازدیاد نسل هم نمایند و روز بروز هم هزینه‌های نگهداری‌شان بالاتر برود و هیچ خاصیت تولیدی، مصرفی و حتی سورتمه‌ای! و … نداشته، اصلاً منطقی نیست بخصوص وقتی دریابی که برخی نیز دستورالعمل عقیم‌سازی سگ‌ها را به دلایل اعتقاد به عدم دخالت در اکوسیستم طبیعی و برخی دیگر، به دلایل هزینه‌ای نمی‌پسندند.

 از طرفی هم محیط‌زیست نیز، انتظار دارد که هزینه دغدغه‌های زیست‌محیطی را از اعتبارات محلی که از جیب شهروندان است بدهند که این هم بقول تکیه‌کلام علی دایی عزیز، اصلاً و ابداً، منطقی نیست. چون کمتر شهروندی راضی می‌شود که شهرداری از جیبش، هزینه ساخت محل نگهداری و … سگ‌های ولگرد را بدهند. مخصوصاً وقتی تحقیق کند که هزینه نگهداری سگ‌ها در یک کمپ و در یک ماه به‌طور متوسط حدود ۵ میلیون تومان است که این بدون در نظر گرفتن هزینه ساخت کمپ نگهداری و استهلاک زمین و هزینه‌های اداری و پرسنلی است و در مجموع شاید به‌طور متوسط نگهداری یک سگ در ماه هزینه‌ای حدود ۵۰۰ هزار تا یک‌میلیون تومان داشته باشد!

البته اگر اعتبار و وفور نعمت باشد، خالی از اشکال نخواهد بود تا از سگ‌ها مراقبت کنیم ولی وقتی می‌بینم که برخی از مردم هر ماه چشم‌انتظار یارانه ۴۵ هزارتومانی هستند تا شرمنده خانواده خود نباشند، یا پیرمردها و پیرزنان و اطفال کارتن‌خوابی در سطح شهر آواره هستند که لزوم ساخت سامانکده شهری برای آنان، شاید از ثواب بسیاری از اعمال واجب و مستحبی کمتر نباشد، آیا رواست که کلی هزینه انجام دهیم سگ‌ها را گرفته و عقیم کنیم و در یک محوطه محصور کنیم تا زندگی سگی‌شان را سگی‌تر کنیم؟ آیا این سنگدلی است که بگویم این حیوانات ولگرد مضر سلامتی و مخل آسایش رهگذران را هلاک کنند؟ آیا بهتر نیست اینجا، صورت‌مسئله را به‌صورت منطقی پاک کنیم؟ بازهم تکرار می‌کنم اگر اعتبار و وفور نعمت باشد، مسئله؛ راه‌حل‌های منطقی نیز خواهد داشت.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2