لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=54205 شناسه خبر: 54205

«نقش اخلاق در زندگی»

اگر خشونت با خشونت پاسخ گفته شود، و بدی با بدی دفع گردد، خشونت ها به صورت تصاعدی بالا می‌گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ همیشه یکی از مشکلات بزرگ جوامع بشری، انباشته شدن کینه ها و نفرت ها بوده که وقتی به اوج خود برسد، آتش جنگ ها از آن زبانه می کشد؛ اما اگر اخلاق جایگزین کینه ها و نفرت ها گردد، جوامع بشری را از ناملایمت ها مصون می دارد.

وَلَا تَسْتَوِی الْحَسَنَهُ وَلَا السَّیِّئَهُ ۚ ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِی بَیْنَکَ وَبَیْنَهُ عَدَاوَهٌ کَأَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ
* وَمَا یُلَقَّاهَا إِلَّا الَّذِینَ صَبَرُوا وَمَا یُلَقَّاهَا إِلَّا ذُو حَظٍّ عَظِیمٍ
[سوره فصلت/۳۴ و ۳۵]
ترجمه:
هرگز نیکی و بدی یکسان نیست؛ بدی را با نیکی دفع کن، ناگاه(خواهی دید) همان کس که میان تو و او دشمنی است، گویی دوستی گرم و صمیمی است*
اما جز کسانی که دارای صبر و استقامتند به این مقام نمی رسند،و جز بهره عظیمی(از ایمان و تقوا) دارند به آن مایل نمی گردند.

خلاصه تفسیر:در نخستین آیه طریقه بسیار مؤثر و مهمی را برای پایان دادن به کینه توزی ها و عداوت ها، ارائه می دهد و نقش اخلاق را در برچیدن نفرت ها و کینه ها روشن می سازد، می فرماید:”با نیکی، بدی را دفع کن، تا دشمنان سرسخت همچون دوستان گرم و صمیمی شوند”.

سپس در آیه بعد می افزاید:این کار هم کم نیست، و این بزرگواری و سعه صدر، از هر کس بر نمی آید”تنها کسانی به این مرحله می رسند که دارای صبر و استقامتند، و تنها کسانی به این فضیلت اخلاقی نائل می شوند، که بهره عظیمی از ایمان و تقوا دارند”.

همیشه یکی از مشکلات بزرگ جوامع بشری، انباشته شدن کینه ها و نفرت ها بوده که وقتی به اوج خود برسد، آتش جنگ ها از آن زبانه می کشد و همه چیز را در کام خود فرو می برد و خاکستر می کند.

حال اگر مطابق روش بالا(دفع بدی با نیکی) برخورد شود، کینه ها، همچون برف در تابستان بزودی ذوب می شود و از میان می رود، جوامع بشری را از خطر بسیاری از جنگ ها مصون می دارد، از جنایات می کاهد و راه را برای هکاری های عمومی هموار می سازد.

ولی همان گونه که قرآن می گوید، این کار کار همه کس نیست و بهره عظیمی از ایمان و تقوا و تربیت اخلاقی لازم دارد.

بدیهی است اگر خشونت با خشونت پاسخ گفته شود، و بدی با بدی دفع گردد، خشونت ها به صورت تصاعدی بالا می گیرد، و روز به روز دامنه آن گسترده تر می شود و مایه بدبختی های عظیمی در سطح جامعه بشری می‌شود.

بدیهی است این امر(دفع بدی با نیکی) شرایط و حدود و استثناهایی دارد که باید توجه شود.

پی نوشت:اخلاق در قرآن؛ تألیف آیت الله مکارم شیرازی

محمدرضا (احد) شیرین کام

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2