لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=53750 شناسه خبر: 53750

ی

«اهمیت اخلاق»

اهتمام فوق‌العاده قرآن مجید به مسائل اخلاقی و تهذیب نفوس به‌عنوان یک مسئله اساسی و زیر بنایی از آیات فراوانی قابل‌استفاده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ خداوند منان در آیه ۱۶۴ سوره مبارکه آل عمران می‌فرمایند:

لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ إِذْ بَعَثَ فِیهِمْ رَسُولًا مِنْ أَنْفُسِهِمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَکِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ وَإِنْ کَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلَالٍ مُبِین

ترجمه:خداوند بر مؤمنان منّت نهاد [و نعمت بزرگی بخشید] هنگامی‌که در میان آن‌ها، پیامبری از خودشان برانگیخت؛ که آیات او را بر آن‌ها بخواند و آنان را پاک کند و کتاب و حکمت بیاموزد؛ هرچند پیش از آن، در گمراهی آشکاری بودند.

خلاصه تفسیر:از اهداف اصلی بعثت پیامبر اسلام، حضرت محمد مصطفی (صلی اللّه علیه و آله) تزکیه نفوس و تربیت انسان‌ها و پرورش اخلاق حسنه بوده است؛ حتی می‌توان گفت تلاوت آیات الهی و تعلیم کتاب و حکمت، مقدمه‌ای است برای مسئله تزکیه نفوس و تربیت انسان‌ها؛ همان چیزی که هدف اصلی علم اخلاق را تشکیل می‌دهد.

شاید به همین دلیل “تزکیه ” بر “تعلیم ” پیشی گرفته است، چراکه هدف اصلی و نهایی “تزکیه ” است هرچند در عمل “تعلیم ” مقدم بر آن است؛ و اگر در آیه دیگری (بقره/۱۲۹) “تعلیم ” بر “تزکیه اخلاق ” پیشی گرفته، ناظر به تربیت طبیعی و خارجی آن است که معمولاً “تعلیم ” مقدمه‌ای است برای “تربیت و تزکیه “؛ بنابراین، هرکدام از آیات به یکی از ابعاد این مسئله می‌نگرد.

احتمال دیگر اینکه منظور از تقدیم‌وتأخیر این است که این دو (تعلیم و تربیت) در یکدیگر تأثیر متقابل دارند؛ یعنی، همان‌گونه که آموزش‌های صحیح سبب بالا بردن سطح اخلاق و تزکیه نفوس می‌شود، وجود فضائل اخلاقی در انسان نیز سبب بالا بردن سطح علم و دانش اوست، چراکه انسان وقتی می‌تواند به حقیقت علم برسد که از “لجاجت ” و “کبر ” و “خودپرستی ” و “تعصب کورکورانه ” که سد راه پیشرفت‌های علمی است خالی باشد، در غیر این صورت این‌گونه مفاسد اخلاقی حجابی بر چشم و دل او می‌افکند که نتواند چهره حق را آن‌چنان‌که هست مشاهده کند و طبعاً از قبول آن وا می‌ماند.

اهتمام فوق‌العاده قرآن مجید به مسائل اخلاقی و تهذیب نفوس به‌عنوان یک مسئله اساسی و زیر بنایی از آیات فراوانی قابل‌استفاده است.

آیه موردبحث بعثت پیامبری را که مربی اخلاقی و معلم کتاب و حکمت است به‌عنوان منّتی بزرگ و نعمتی عظیم از ناحیه خداوند شمرده است و این نشان اهمیت اخلاق است.

(برگرفته از کتاب اخلاق در قرآن تألیف آیت‌الله مکارم شیرازی)

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2