شناسه خبر: 50775

ستیز واژه‌ها در نقیض گفتارها:

پوست‌اندازی یا پوست‌کنی! فرهنگ‌سازی یا فرهنگ ستیزی!

با توجه به اهداف اولیه عنوان‌شده از سوی مسئولان و عدم تحقق این اهداف به‌جرئت می‌توان از طرح تعریض و بهسازی خیابان امام خمینی (ره) آستانه‌اشرفیه با نام طرح کشتار دسته‌جمعی درختان یاد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛  گیلـــــــمردای در آخرین یادداشت خود نوشت: سرانجام پس از حدود یک سال و اندی، طرح تعریض و بهسازی خیابان امام خمینی (ره) آستانه‌اشرفیه یا بهتر بگوییم طرح قلع‌وقمع کامل درختان خیابان امام خمینی (ره) به بهانه رفع مشکل ترافیکی! افتتاح شد و دراثنای آنچه می‌خواست بشود و آنچه شد، باز هم ضرب‌المثل «امان از دوغ لیلی، ماستش کم بود آبش خیلی!» برای شهروندان تداعی شد.

البته در مراسم افتتاحیه و در گیرودار سخنرانی‌های مَن، مَنِ قربانِ مسئولان امر، علامت سؤال بزرگی در ذهنم نقش‌بست که چه شده است که پس از آن‌همه کشمکش‌های فراوان در یک سال اخیر، نظیر تصویب طرح قلع‌وقمع کردن درختان شهر آستانه‌اشرفیه توسط شورای شهر به بهانه رفع مشکل ترافیکی، اعتراض گسترده شهروندان و کسبه از طریق ارسال بیانیه و تشکیل کمپین دفاع از هویت شهر در فضای مجازی و …، نشست اعضای شورای شهر با فرماندار پیرامون قطع درختان، دستور توقف قطع درختان توسط دادستان، تغییر شهردار غیربومی، قطع شبانه درختان بدون مجوز محیط‌زیست توسط شهردار جدید بومی، دستور توقف قطع درختان توسط فرماندار وقت، اعتراض گسترده شهروندان و کسبه، ادامه کشتار دسته‌جمعی درختان، سردرگمی شهرداری در اجرای طرح و ایجاد مشکلات عدیده برای شهروندان در طول اجرای پروژه و اعلام نارضایتی تلویحی امام‌جمعه از ادامه این روند و سرانجام افتتاح باری به هر جهت طرح با برجاماندن تیرهای برق و تابلو و … و نمایش چشم آزار ساختمان‌های بی‌روح مسکونی و تجاری کلنگی و نوساز و تابلوهای تبلیغاتی ناهمگون تجاری و … و از همه بدتر، صحنه دل‌آزار اشغال اتومبیل‌های پارک شده بجای درختان زیبای شهر! و باز هم ادامه همان معضل ترافیکی؛ یکهو رئیس آن روز شورای اسلامی شهر در کمال ناباوری، تغییر موضع داده و به قول سیاسیون، در یک حرکت فرار به جلو، توپ را در زمین شهروندان انداخت و گفت: هدف از اجرای طرح، تغییر منظر شهر بود، نه رفع معضل ترافیکی! و یا به قول شهردار پوست‌اندازی جدید! و ادعا کرد که حل نشدن معضل ترافیکی به فرهنگ مردم ربط دارد!

به‌هرحال، حتی اگر این گفته نه‌چندان با تأمل رئیس آن شب شورای شهر، درست هم باشد، این حق را به شهروندان خواهد داد که از نقش و تأثیرگذاری مدیریت شهری در فرهنگ‌سازی ترافیکی، بیشتر مطلع شوند تا بدانند به جبران کدام گناه، دیواری کوتاه‌تر از آنان پیدا نمی‌شود؟ آن‌هم مردمی که علاوه بر معضل ترافیکی، معضل قدم زدن در پیاده‌روهای تنگ برجای‌مانده را نیز، باید تحمل کنند!

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان آستانه‌اشرفیه
تبلیغ
تبلیغ
ads2