لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=48097 شناسه خبر: 48097

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه:

برخی از نهادهای انقلابی در برخی از مسائل برخوردشان به‌صورت رفع تکلیف است/ وضعیت حرم مطهر در زمینه برخورد با مظاهر نامطلوب، رهاست/انتقاد امام‌جمعه از پدیده متکدیان وارداتی و کم‌کاری مسئولان در جمع‌آوری آنان

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با انتقاد از عدم بر خورد با برخی هنجارشکنان در سطح شهرستان گفت: برخی از نهادهای انقلابی ما در برخی از مسائل برخوردشان به‌صورت رفع تکلیف است و وضعیت حرم مطهر نیز در زمینه برخورد با مظاهر نامطلوب رهاست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد ساجدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه آستانه‌اشرفیه به فرارسیدن روز حجاب و عفاف به مناسبت سرکوب خونین قیام مردم علیه کشف حجاب در سال ۱۳۱۴ شمسی در مسجد گوهرشاد مشهد در دوره رضاخان اشاره کرد و افزود: سیاست‌گذاران در دوره پهلوی اول، در این گمان بودند که پیشرفت ایران درگرو کنار گذاشتن مناسبات سنتی و فرهنگی عمومی خودش است که این تلقی و تفکر ناشی از نوعی خودباختگی در برابر فرهنگ غرب و بیگانه و بی‌اعتمادی به فرهنگ ملی و بومی است هرچند در آن دوره خدمات اداری و عمرانی مناسبی در آن ایام صورت گرفت.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با اشاره به سفر رضاخان به ترکیه و الگو گرفتن وی از برخی از اقدامات آتاتورک گفت: اجرای این سیاست‌ها در کشور ایران و ترکیه نتایج متفاوتی داشت و در ترکیه در امور سیاسی این کشور تبدیل به یک کشور لائیک شد و در شئون فرهنگی نیز تأثیرگذار بود و به‌نوعی برخلاف رضاخان در کشورش موفق شد.

وی بابیان اینکه با شکست رضاخان در پیاده‌سازی سیاست‌هایش، پسر وی جایگزینش شد افزود: محمدرضا شاه برخلاف پدر خود و به‌اصطلاح بجای برخورد سخت با مقوله فرهنگ و مذهب سیاست‌های نرمی را در پیش گرفت و از ابزارهای مختلف ازجمله رسانه، تلویزیون و سینما برای اهداف خودشان استفاده می‌کرد.

ساجدی با اشاره وضعیت نامناسب حجاب و فرهنگ آن در دوران پهلوی اشاره کرد و گفت: امروز اگر خانمی در وسیله نقلیه خود بی‌حجاب باشد مورد واکنش به‌حق بچه‌های حزب‌اللهی قرار می‌گیرد ولی درگذشته این‌چنین نبود که البته این مهم متأثر از رفتار انقلابی در اوایل پیروزی انقلاب و همچنین دوران دفاع مقدس بود که این فرهنگ با معنویت خاصی همراه بود و ما خیلی با پدیده‌های ناهنجار این‌چنینی نداشتیم.

وی بابیان اینکه پس از دوران دفاع مقدس از مسائل فرهنگی غفلت شد اظهار داشت: اتفاقاً در همین دوران پس از دفاع مقدس رهبری معظم پیوسته درباره تهاجم فرهنگی توصیه و تأکیدهای مکرری کردند اما این مسائل نتیجه مطلوبی نداشت زیرا برخی‌ها اعتقاد و اهتمام به این مسائل نداشتند و برخی دیگر که از سر اعتماد دنبال دغدغه‌های رهبری بودند به نظر من بجای اینکه کارهای عمیق و اثرگذارند به کارهای سطحی و شعاری متوسل شدند.

ساجدی با اذعان به اینکه نباید برنامه‌ریزی دشمن را در زمینه فرهنگی نادیده نگرفت بیان کرد: تغییراتی که در وسایل ارتباطی ایجاد شد و کار بسیار دشوار است و به تعبیر رهبری معظم دشمن جنگ نرمی را در حوزه‌های فرهنگی و اخلاقی علیه ما آغاز کرده و باید در این زمینه بسیار جدی بود.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه افزود: سیاست‌های کلان دست ما نیست و من بلدم در این زمینه صحبت کنم ولی گاهی اوقات میگویم که این حرف‌ها به گوش چه کسی می‌رسد و یا اگر هم برسد چه کسی به آن عمل می‌کند ولی باید در حد خودمان اقدام کنیم.

وی با تأکید بر اینکه باید در سطح محلی در زمینه فرهنگی اقدام شود گفت: تشخیص من بر اساس تجربه اجرایی و سابقه فرهنگی و مذهبی این است که ما باید در مسائل مختلف ازجمله مسائل فرهنگی و اخلاقی و در زمینه حجاب و عفاف بین افراد در جامعه تفکیک قائل شویم و همه را یکسان نبینیم.

وی با اشاره به اینکه افراد لاابالی، بی‌بندوبار، فرصت‌طلب در جامعه ما محدودند بیان کرد: برخی ممکن است رفتار غلط‌انداز داشته باشند ولی ملاک برای فاسد بودن و منحرف بودن یا بی‌بندوبار بودن نیست ولی برای افرادی که به ارزش‌های اعتقادی، اخلاقی و قانونی ما دهن‌کجی می‌کنند  باید برخورد قاطع و قانونی شود به‌خصوص افرادی که به‌صورت شبکه‌ای این کار را انجام می‌دهند یعنی نه‌تنها خودشان فاسدند بلکه دیگران نیز فاسد می‌کنند و خودشان مفسد هستند.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه بابیان اینکه شناسایی افراد لاابالی و بی‌بندوبار در سطح شهرستان کاری ندارد گفت: دستگاه‌های مختلف اطلاعاتی، امنیتی، انتظامی و سایر دستگاه‌های مرتبط با تمرکز بر روی این موضوع باید این افراد را شناسایی کنند و با هماهنگی و انسجام با این افراد برخورد شود.

وی با تأکید بر اینکه برخورد با هنجارشکنان باید منسجم باشد افزود: باید با جدیت و ممارست با این موضوع برخورد شود که خود این موضوع باعث بیشتر شدن مشکلات می‌شود ولی نسبت به افراد عادی و بی‌توجه باید حساب‌شده‌تر برخورد و از ابزارهای فرهنگی استفاده و بر اساس اعتقاد با این افراد برخورد کرد.

ساجدی بابیان اینکه متأسفانه برخی از نهادهای انقلابی ما در برخی از مسائل برخوردشان به‌صورت رفع تکلیف است گفت: برخی نهادهای انقلابی تنها بر اساس ابلاغیه کار می‌کنند نه بر اساس دغدغه بلکه باید از سر اعتقاد، دلسوزی و با جدیت با این مسائل برخورد کرد.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه خطاب به هیئت‌امنای حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه  آستانه‌اشرفیه گفت: بخش مهمی از افراد غیربومی آستانه‌اشرفیه که وارد این شهر می‌شوند و نزدیک به  ۹۰ درصدشان برای ادای زیارت در حرم مطهر حضور پیدا می‌کنند که وضعیت حرم ازاین‌جهت رهاست و این مطلوب نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ما نمی‌گوییم که بگیروببند راه بیندازید ولی میگوییم که باید توجه شود افزود: اخیراً در ماه مبارک رمضان افراد بسیاری از سایر شهرستان‌ها برای صرف افطار و زیارت در حرم مطهر حضور پیدا می‌کردند که این بسیار خوب است که در یک محیط معنوی حضور پیدا می‌کنند منتها گاهی همین افرادی که در این صحن می‌نشستند و خانواده هم بودند صحنه‌هایی دیده می‌شد که شایسته این محیط و حرم نبود و اگر مقداری توجه و برنامه‌ریزی و برخورد مناسب وجود داشته باشد، می‌توانند جلوی برخی از رفتارهای غلط‌انداز و مظاهر نامطلوب را بگیرند.

ساجدی با اشاره به سالروز تخریب آرامگاه ائمه بقیع به دست وهابیون حاکم و ذی‌نفوذ در عربستان سعودی در سال ۱۳۴۴ قمری بیان کرد: متأسفانه این فرقه غیر اصیل در میان مسلمانان، استیلا و مسئولیت حرمین شرفین را در اختیار دارند و برمبنای یک تلقی غلط از معارف اسلامی درباره همه مظاهر عظمت پیامبر عظیم‌الشأن و ائمه خدا و اهل‌بیت پیامبر (ع) برخورد ناشایستی دارند و قبور مطهر معصومین (ع) را حفظ و زیارت آن‌ها از شعایر دینی ماست با آن مبارزه کرده و حتی در این راه از وحشیانه‌ترین اقدامات کوتاهی نکردند.

وی به فرارسیدن روز بهزیستی و تأمین اجتماعی در ۲۵ تیرماه اشاره کرد و گفت: این بحث برای همه کشورها و جوامع و در مناسبات زندگی مدرن امروز و در جامعه ما از وضعیت خاصی برخوردار است و در معرض بعضی از تغییرات است بسیار بااهمیت است.

ساجدی بابیان اینکه میانگین سنی ما که جمعیت جوان داشتیم در حال تغییر است اظهار داشت: کم‌کم افراد سالمند در جامعه ما در حال افزایش هستند از طرفی امید به زندگی با رشد مسائل بهداشتی افزایش‌یافته و میانگین سن افراد بالا رفته و از طرفی دیگر متأسفانه در سنین پایین افراد بالای میان‌سال مبتلای به بیماری‌ها و ناتوانی‌ها و ازکارافتادگی‌های گوناگون می‌شوند و الآن کمتر خانواده‌ای وجود دارد که با این مسئله مواجه نباشد و پدیده‌ای همچون خانه سالمندان که زمانی در جامعه ما مضمون بود، با توجه به وضعیت امروز خانواده‌ها و امکانات کم در حال گسترش است.

وی با اشاره به گسترش بیمه سلامت در چند سال اخیر گفت: با گسترش این طرح میلیون‌ها نفر که فاقد هرگونه طرح بیمه‌ای بودند از محل صرفه‌جویی یارانه‌ها، تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند و اینکه با این اقدام برای خانواده‌ها امنیت روانی ایجاد می‌شود خوب است ولی خیلی بدرد نمی‌خورد و احیاناً ممکن است به لحاظ هزینه‌های بیمارستان هم خوب باشد ولی این‌ها خیلی تأثیری در هزینه‌های بیماران کلینیکی ندارد.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با انتقاد از عدم تحت پوشش بیمه‌ای در برخی از موارد همچون دندان‌پزشکی یا آزمایشگاهی افزود: به‌هرحال ما درزمینهٔ پوشش بیمه‌ای و خدمات تأمین اجتماعی خیلی وضعیت مطلوبی نداریم و امروز میلیون‌ها نفر افراد بیکار و افراد ضعیف داریم و در این شرایط خدمات مربوط به تأمین اجتماعی و بهزیستی بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

وی با اذعان به اینکه وضعیت معیشتی بسیاری از افراد در جامعه ما با توجه به وضعیت اقتصادی مطلوب نیست افزود: بسیاری از افراد جامعه بیکار هستند و اگر بخواهیم شاخصه را بر مبنای خط فقر قرار دهیم بسیاری از مردم زیر خط فقر قرار می‌گیرند و از رفاه کافی برخوردار نیستند البته آنچه نقش اساسی در این زمینه را ایفا می‌کند سیاست‌گذاری‌های کلان ملی است که باید توسط مجلس شورای اسلامی، هیئت‌وزیران، قوه مجریه و سازمان‌های ذی‌ربط انجام شود.

خطیب جمعه آستانه‌اشرفیه بابیان تفاوت‌های نیازمندان واقعی با نیازمندان طماع گفت: من چندین بار به مسئولان مختلف و فرماندار محترم گفته‌ام و امروز هم برای آخرین بار است که از تریبون عمومی میگویم زیرا تا به امروز هیچ نشانه‌ای از اقدام ندیده‌ام؛ ما می‌توانیم به‌راحتی دستگاه‌های فعال در این زمینه را ساماندهی کرده و بانک اطلاعاتی از آن‌ها تشکیل دهیم و از این طریق افرادی که درجاهای مختلف مراجعه می‌کنند شناسایی کرده و از منابع مختلف ازجمله اعتبارات دولتی و کمک‌های مردمی و به‌طور عادلانه و حد معقول توزیع شود.

وی بابیان اینکه ما شاهد پدیده بد گدایان و متکدیان وارداتی در شهر هستیم اظهار داشت: پدیده متکدیان وارداتی چهره شهر را خراب کردند و ممکن است با توجه به حضور برخی متکدیان نوجوان مفسده‌ای به وجود آید و نکند روزی برسد که با مسامحه مسئولان شهرستان آستانه‌اشرفیه مانند برخی از شهرها این متکدیان پشت چراغ‌قرمزها یقه مردم را بگیرند هرچند آستانه اصلاً چراغ‌قرمز ندارد.

وی با تأکید بر حمایت و برخورد شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه در صورت ارتکاب تخلف توسط شهرداری گفت: تا زمانی که این آشفتگی خیابان اصلی را که شهردار ایجاب کرده آن را جمع نکند ما انتظار چراغ‌قرمز نداریم ولی به نظر نمی‌رسد شناسایی و برخورد با این‌ها و همچنین جمع‌آوری سگ‌های ولگرد که آن‌ها نیز وارداتی هستند کار دشواری باشد که انتظار حمایت دادگستری در این زمینه وجود دارد.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه بابیان اینکه بسیج سازندگی در با حفظ روحیه جهادی اقدام خدمات‌رسانی می‌کند گفت: بسیج سازندگی با احیای روحیه و فرهنگ جهادی و انقلابی برای سازندگی و کمک به افراد جامعه به‌ویژه مناطق محرومان اقدام می‌کند.

ساجدی بابیان اینکه کمیته امداد کشور در یک تفاهم‌نامه با سپاه پاسداران ساخت پناهگاه‌های کوچک با ابعاد ۵۰ الی ۶۰ متری را برای محرومان به بسیج سازندگی واگذار کرده است گفت: ساخت یک هزار واحد مسکونی برای محرومان باید توسط بسیج سازندگی سپاه پاسداران گیلان انجام گیرد که سهم آستانه‌اشرفیه ۵۰ واحد مسکونی است.

وی بابیان اینکه تابستان فرصت خوبی برای دانش آموزان و دانشجویان برای فعالیت در بسیج سازندگی است تصریح کرد: جوانان و دانشجویان با ارائه خدمات به محرومان به‌خصوص در روستاها خدمات‌رسانی می‌کنند و این عمل توفیقی برای این جوانان است تا خدمت به محرومان را درک کنند و تأثیر تحول‌آفرینی که این کار فرهنگی می‌تواند در شخصیت و منش آن‌ها ایجاد کند بسیار بالاست.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با اشاره به سالروز ورود مسلم بن عقیل به کوفه به‌عنوان سفیر امام حسین (ع) در سال ۶۰ قمری گفت: با ورود حضرت مسلم به کوفه ۱۸ زار نفر با وی بیعت کردند که بعدها با نقض پیمانی که صورت گرفت، مردم کوفه به‌عنوان نماد پیمان‌شکنی و بی‌وفایی در خاطره تاریخ ثبت شد.

انتهای پیام/

 


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2