شناسه خبر: 47667

رئيس كميته فرهنگي و آموزشی ستاد مركزي اربعين کشور در آستانه‌اشرفیه:

حضور موکبی از آستانه‌اشرفیه در کشور عراق موجب خیرو برکت برای شهر و نمودی خاص از یک شهر مذهبی در اربعین است

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین کشور در آستانه‌اشرفیه گفت: حضور موکبی از آستانه‌اشرفیه در کشور عراق موجب خیرو برکت برای شهر و نمودی خاص از یک شهر مذهبی در اربعین است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید احمدی روز گذشته در دیدار با امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در بیت وی بابیان اینکه اربعین دارای […]

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین کشور در آستانه‌اشرفیه گفت: حضور موکبی از آستانه‌اشرفیه در کشور عراق موجب خیرو برکت برای شهر و نمودی خاص از یک شهر مذهبی در اربعین است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید احمدی روز گذشته در دیدار با امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در بیت وی بابیان اینکه اربعین دارای پیشینه گسترده‌ای است که در دو سال اخیر مانور قدرت و اقتدار معنوی برای تشیع شد اظهار داشت: تجمع اربعین بزرگ‌ترین اجتماع بشری و صلح‌آمیز با نگاه مردمی است که بنا بر دستور رهبر انقلاب برای فراهم کردن زیرساخت‌ها و با حفظ جریان مردمی و جلوگیری از سوءاستفاده دشمنان این اجتماع عظیم ساماندهی شد.

وی با تأکید بر اینکه فعالیت دستگاه‌های دولتی تنها برای فراهم کردن زیرساخت‌ها، ساماندهی و حفظ، تأمین امنیت زائران می‌باشد گفت: در سال ۱۳۹۴، پس از حادثه منا و بنا بر درخواست رئیس‌جمهور برای پاسخگویی دولت در مقابل هرگونه اتفاق احتمالی و به‌منظور بکار بستن تمام ظرفیت دولت و موافقت این درخواست از سوی مقام معظم رهبری ستاد اربعین از بعثه رهبری به وزارت کشور انتقال یافت.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین با اشاره به تشکیل کمیته‌های مختلف در ستاد اربعین بیان کرد: بخش آموزش و فرهنگی به بعثه مقام معظم رهبری واگذار شد تا آموزش و توجیه زائران از طریق رسانه‌ها، تریبون‌های مختلف، شبکه‌های مجازی و همچنین هماهنگی‌های لازم در عراق و ایران از این طریق انجام شود.

احمدی به تشکیل کمیته و انتقال مباحث مربوط به رایزن فرهنگی در عراق اشاره کرد و افزود: معاونت فرهنگی، سپاه، شهرداری تهران، سازمان تبلیغات، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)، صداوسیما و پدافند غیرعامل ازجمله دستگاه‌های عضو در کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین هستند که بعثه کار خدمتگزاری را بر عهده دارد.

وی بابیان اینکه در سال گذشته ستاد بازسازی عتبات سال گذشته مسئول پشتیبانی و جمع‌آوری کمک‌های مردمی و سازمان حج مسئول اسکان، اعزام و تغذیه بود افزود:  طبق تأکید وزیر کشور و بعثه رهبر انقلاب، اجازه جمع‌آوری کمک‌های مردمی به‌صورت مستقیم به هیئت‌ها برای حفظ جنبه مردمی بودن و بقای هیئت‌ها داده شده است و هیئت‌ها می‌توانند در شهرستان‌ها جمع‌آوری کمک‌های مردمی را برای استقرار موکب‌ها داشته باشند.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین کشور در آستانه‌اشرفیه (3)

مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری با اذعان به اینکه ستاد بازسازی عتبات مسئول تأسیس موکب‌ها نیست و تنها می‌تواند فراهم کردن مکان برای موکب‌ها به آن‌ها کمک کند اظهار داشت: تمامی امور باید از طریق رایزن فرهنگی در عراق صورت گیرد و هر موکبی که در ایران خواستار حضور در عراق باشد باید با رایزن فرهنگی هماهنگ باشد.

وی با اشاره به حضور دو میلیون زائر ایرانی در سال گذشته در اجتماع پرشور زائران اربعین حسینی گفت: ۷۶ درصد از زائران از آقایان و ۲۴ درصد از بانوان از کشورمان در اربعین سال گذشته در عراق حضور داشتند که توصیه ما به حضور کمتر بانوان در این مراسم است.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین بابیان اینکه کربلا ظرفیت حضور انبوه زائران را ندارد گفت: با برخی برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات ازجمله توصیه آیت‌الله سیستانی مبنی بر ده روز بودن اربعین و یا بازگشت ۳۰۰ هزار زائر در روز اربعین به کشور سعی در کنترل جمعیت در این شهر را داشتیم.

احمدی با اشاره به حضور ۷۰ موکب ایرانی در مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی اظهار داشت: اکثر این موکب‌ها جنبه خدماتی داشته و تنها بخشی در حوزه فرهنگی فعالیت می‌کردند  ازجمله از سخنرانی‌ها و برنامه‌های خودجوش صورت گرفت.

مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری با اشاره به برخی تدابیر صورت گرفته به‌منظور دوری از حواشی احتمالی بیان کرد: استفاده و از مداح و سخنرانان دوره‌دیده برای حضور در عراق و عدم تحرکات تنش‌زا ازجمله نصب پوسترهای منقش به تصاویر شخصیت‌های نظام ازجمله اقداماتی بود که برای اجتناب از رخ دادن هرگونه حواشی انجام شد که حتی آیت‌الله سیستانی پس از برگزاری اربعین سال گذشته با ارسال نامه‌ای از درک مصالح عراق توسط ایرانیان تشکر و قدردانی کردند.

وی به تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در مردمی بودن اربعین اشاره کرد و افزود: تکریم و تقویت مرجعیت عراق با محوریت آیت‌الله سیستانی، تکریم و تقویت مردم و دولت عراق و داشتن احساس میزبانی در مردم عراق از اصولی بود که رهبری در اربعین سال گذشته تأکید داشتند و با این نگاه شاهد استقبال از حضور ایرانیان در عراق بودیم.

احمدی بابیان اینکه سالم ماندن جریان اربعین درگرو حضور فعال روحانیون و نزدیکی به مساجد است اظهار داشت:  مرکز آموزش و اطلاع‌رسانی باید در مساجد در شهرستان‌ها زیر نظر روحانیون باشد و ائمه جمعه و جماعت یاوران معنوی کاروان اربعین حسینی هستند که مورد تأیید رهبر انقلاب بوده و به وزارت کشور نیز ابلاغ شده است.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین کشور در آستانه‌اشرفیه (2)

مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری به نقش ائمه جماعت و م جمعه در مباحث آموزشی سفر اربعین اشاره کرد و گفت: آداب درست سفر، استفاده درست و دور شدن از آسیب‌ها و انحرافات، تشویق و ترغیب مردم و گروه‌ها و هیئت‌های مردمی و معتمدین با استفاده از ظرفیت‌های ائمه جمعه است.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم مرز چهارمی برای سهولت تردد زائران در کشور باز شود افزود: با تو جه به تمام تلاش‌هایی که شد تنها ۱۳۰ هزار اسکان در شب وجود داشت که با میانگین چهار شب تنها ۶۰۰ هزار زائر از جمع دو میلیون ایرانی اسکان و  ۲۰۰ هزار غذا در روز توزیع می‌شد و الباقی بر دوش عراقی‌ها بوده است.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین با اشاره به تأثیر حضور موکبی از آستانه‌اشرفیه در اربعین حسینی اظهار داشت: ایجاد موکب از آستانه‌اشرفیه که شهری مذهبی است می‌تواند برای شهر منشأ خیرات و برکات باشد زیرا موجب جمع شدن معتمدین، جوانان، مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد  زیر پرچم امام حسین (ع) می‌شود

 مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری افزود: ایجاد موکب در آستانه‌اشرفیه و حضور در عراق نوعی مجاهدت حساب‌شده و البته کار فرهنگی از یک شهر مذهبی نمود خاص خودش را دارد و منشأ خیروبرکت می‌شود و تأکید امسال ما نیز داشتن پیوست فرهنگی برای موکب‌هاست.

وی بابیان اینکه حضور موکب در عراق بسیار کمک‌حال زائران است افزود: برگزاری نمازهای جماعت، سخنرانی و قرائت ادعیه، حضور روحانی در موکب‌ها و در کنار این موارد پذیرایی ساده به‌خصوص در پایان اربعین با توجه به سنت عراقی‌ها که از ظهر اربعین تمامی موکب‌هایشان را جمع‌آوری می‌کنند برای رفاه زائران بسیار مهم و کمک‌رسان است.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین با اعلام اینکه ما برای گرفتن فضا در مسیر و عراق و هماهنگی با دستگاه‌های مربوطه آمادگی کامل داریم گفت: حضور مردم آستانه‌اشرفیه به انحای مختلف در کاروان اربعین برای ما ارزشمند است و البته تشکیل موکب با ایجاد انسجام به ما کمک کرده و موجب خیرات و برکات بسیاری در شهر می‌شود.

گفتنی است حضور رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین کشور در آستانه‌اشرفیه به منظور حمایت و ایجاد انسجام بین موکب آستانه‌اشرفیه و امام جمعه این شهر به نمایندگی از سایر مسئولان بوده است.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان آستانه‌اشرفیه
تبلیغ
تبلیغ
ads2