لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=23861 شناسه خبر: 23861

رئیس سازمان محیط زیست از پارک ملی بوجاق کیاشهر بازدید کرد ‌

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست از پارک ملی بوجاق بازدید کرد. به گزارش آستان‌خبر، رئیس سازمان محیط زیست کشور دقایقی پیش از پارک ملی بوجاق کیاشهر بادید کرد. بازدید از بالا محله کوی شهیدرجایی، اسکله صیادی و پل چوبی از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه معاون رئیس جمهور […]

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست از پارک ملی بوجاق بازدید کرد.

به گزارش آستان‌خبر، رئیس سازمان محیط زیست کشور دقایقی پیش از پارک ملی بوجاق کیاشهر بادید کرد.

بازدید از بالا محله کوی شهیدرجایی، اسکله صیادی و پل چوبی از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه معاون رئیس جمهور به بندرکیاشهر است.

معصومه ابتکار با انتقاد صریح خود نسبت به مصوبه شورای عالی هیئت دولت نسبت به منطقه آزاد تجاری شدن قسمتی از پارک بوجاق گفت: فقط بحث گردشگری برای ما مورد قبول است.

وی افزود: بنده با رئیس مناطق آزاد کشور و معاون اول رئیس جمهور نسبت به برگشت این مصوبه صحبت کرده‌ام.

به گزارش آستان‌خبر، پارک ملی بوجاق با مساحتی بالغ بر۳۲۵۰ هکتار اولین بار در سال ۱۳۷۷ با عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت قرارگرفت و در سال ۱۳۸۱ طی مصوبه‌ای به مجموعه پارک‌های ملی کشور پیوست.

پارک ملی بوجاق که لاگون کیاشهر را به عنوان تالاب بین‌المللی به مجامع جهانی معرفی کرده و دلتای رودخانه سفیدرود را در خود جای داده است، یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان و آبزیان می‌باشد.

پارک ملى بوجاق پناهگاه امن و محیطى طبیعى براى زندگى ۲۳۹ گونه پرنده مهاجر است که همه ساله با شروع فصل پائیز از نقاط مختلف دنیا ‌به این منطقه مهاجرت کرده و جشنواره زیبای پائیزی را از گونه‌های نادر پرندگان برای گردشگران ترسیم می‌کنند.

بخشی از تالاب بوجاق به علت اهمیت زیستگاهی به ویژه برای پرندگان مهاجر آبزی در سال ۱۳۵۴ به عنوان «لاگون کیاشهر» در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید.

تالاب بوجاق علاوه بر میزبانى گونه‌هاى مختلف پرنده، زیستگاه بیش از ۵۰ گونه ماهى و آبزیان بومى و مهاجر است و از معدود زیستگاه‌هاى فک خزرى تنها پستاندار دریاى خزر است، پارک ملى خشکى – دریایى بوجاق پس از تالاب بین المللى انزلى و امیرکلایه لاهیجان یکى دیگر از عرصه‌هاى مهم تالابى و طبیعى استان گیلان به شمار می‌آید.

پارک ملی بوجاق با سه هزار و ۲۵۰ هکتار وسعت، تنها پارک ملى خشکى – دریایى ثبت شده در کشور است که از جنوب به بخش‌هاى بندر کیاشهر و زیباکنار، از غرب به رودخانه اوشمک، از شرق به ایستگاه رادیویى امیرکیاسر و از شمال به عمق شش مترى دریاى خزر در منطقه کیاشهر محدود شده است.


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2